^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 24 lipca 2017

Oficjalne: Kubica będzie testował bolid F1 na Hungaroring

Od kilku tygodni wszystko wskazywało na to, że Robert Kubica otrzyma od Renault szansę na kolejny test, tym razem w aktualnym bolidzie. Brakowało tylko oficjalnego potwierdzenia ze strony francuskiego zespołu. Dzisiaj fani, czekający na ten ostatni brakujący procent pewności, otrzymali go.

Kubica będzie testować bolid F1 na Hungaroring

Cyril Abiteboul poinformował dzisiaj, że w środę, 2 sierpnia na Hungaroring polski kierowca będzie testował R.S.17. Tym samym Kubica zrobi kolejny, bardzo ważny krok w kierunku swojego powrotu do królowej motorsportu.

Przypomnijmy, że Polak odbył już dwa testy – w czerwcu na torze w Walencji oraz w połowie lipca na torze Paul Ricard we Francji. Były to jednak testy bolidem z 2012 roku z silnikiem V8. Po testach szef Renault przyznał: “Mogę na pewno powiedzieć, że ciągle jest szybki, ciągle regularny, a co ważniejsze ciągle ma tę energię, ten napęd, ten rodzaj entuzjazmu, które zawsze miał, które nosił w sobie i przekazywał zespołowi” i dodał obiecująco: “On może być opcją na 2018.”

Aby jednak na dobre móc powrócić do F1, Robert musi sprawdzić swoje możliwości w aktualnym samochodzie.

Nasz kierowca R.S.17 będzie dzielił z należącym do młodych kierowców Kanadyjczykiem Nicholasem Latifi, który testy odbędzie pierwszego dnia.

O celu i zadaniach testu  Abiteboul powiedział: “Pierwsze dwa testy pozwoliły Robertowi i nam na zebranie wielu informacji. W nadchodzącym teście w R.S.17 z 2017 roku na Hungaroring będziemy chcieli pozyskać szczegółowe dane z jazdy w aktualnym bolidzie w miarodajnych warunkach. Następnie bardzo starannie rozważymy, w jakiej formie, w przyszłych latach, rywalizacja w wyścigach byłaby dla Roberta możliwa.”

Cały świat motorsportu żyje dzisiaj jednym newsem

Aktualizacje 25 lipca

8:00 Mark Hughes “Dlaczego warto czekać na Kubicę.”

Dziennikarz ze Sky Sports, w reakcji na informacje o testach, wspomina dotychczasowy wkład Roberta w F1:
“Na wiele sposobów tamto pół sezonu w 2006 roku robiło największe wrażenie. Na oponach Michelina o dużej przyczepności, których używał zespół, Kubica był w stanie atakować zakręty z niesamowitym pędem. Chyba lepiej niż ktokolwiek w tamtym czasie łączył wejście w zakręt z dohamowaniem. W piątkowym treningu w Montrealu był szybszy od wszystkich o niewyobrażalne 2 sekundy i było to dokładnie widać na torze.To jak przejeżdżał zakręty 3-4 tamtego dnia na zawsze pozostanie w mojej pamięci. To wciąż jest najszybsza jazda jaką kiedykolwiek widziałem. Pamiętam jak jednego dnia w 2008 Martin Brundle wchodząc do kabiny komentatorów po obejrzeniu sesji treningowej przy torze, powiedział ‘W tym zakręcie Kubica ciśnie 10 procent mocniej niż ktokolwiek inny.’ – dokładnie wiedziałem co miał na myśli.”


8:20 Andrew Benson, BBC: “Czy Kubica na prawdę może wrócić do F1 w tym roku?”

“Jeśli Kubica udowodni, że jest jakkolwiek blisko swoich byłych możliwości to postawi Renault w obliczu trudnego wyboru. Zespół od jakiegoś czasu rozważa wymianę swojego drugiego kierowcy Joylona Palmera, ponieważ w tym sezonie zbyt odstaje on od lidera zespołu Nico  Hulkenberga. Jeśli Kubica pomyślnie przejdzie test na Węgrzech to trudno będzie się oprzeć pokusie ściągnięcia go na Grand Prix Belgii 25-27 Sierpnia. Powrót Kubicy byłby jednym z najznakomitszych powrotów w historii sportu.”

Benson powołuje się również na źródło bliskie Kubicy, według którego: “Robert jest gotowy do powrotu na jego poziomie.”


11:00 Nico Hülkenberg: “Kto zda ten test, ten może jechać w każdym GP.”

Test na Hungaroring będzie testem ostatecznym. Również Nico Hülkenberg tak to widzi: “Hungaroring to jeden z najbardziej wyczerpujących fizycznie torów, ponieważ ma tylko jedną prostą, na której można odpocząć. Poza nią cały czas kręcisz kierownicą. Po wyścigowym weekendzie tor jest nagumowany. To oznacza, że jest maksymalna przyczepność. Kto zda ten test, ten może jechać w każdym GP.”


11:15 Charlie Whiting: “Dla Kubicy nie będzie wyjątku.”

Whiting, zapytany o licencję Kubicy powiedział: “Robert posiada, tak jak każdy inny, licencję A związku krajowego. Proces wydania licencji obejmuje również badania medyczne.” Czego wymaga FIA, to test wysiadania. “ Tutaj również dla Kubicy nie będzie wyjątku.”


KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: ArtNr4
o 10:13

Udostępnij:

error: Content is protected !!