^

Robert Kubica - Klub Kibiców

środa, 12 lipca 2017

Robert Kubica testuje bolid F1 na Paul Ricard

Dziś Robert Kubica rozpoczyna kolejne testy, tym razem we Francji na torze Paul Ricard. Polak ponownie zasiądzie w bolidzie Renault E20 z 2012 roku, jednak tym razem nie po to, żeby sprawdzić czy jest w stanie go poprowadzić, tylko żeby udowodnić, że może się regularnie ścigać w Formule 1. Cele testu jasno sprecyzował szef Renault Cyril Abiteboul.

Robert Kubica Paul Ricard

“Pierwszy dzień testów w Walencji polegał tylko na tym, aby Robert odzyskał wyczucie w jeździe, drugi będzie poświęcony ocenie jego możliwości powrotu na najwyższy poziom rywalizacji. Wciąż jest wiele przeszkód, które musi pokonać, ale on sam wie najlepiej, że tylko jego osiągi zadecydują o tym, czy pewnego dnia znów stanie się profesjonalnym kierowcą.” – powiedział Cyril Abiteboul

Tor Paul Ricard w pigułce.

Paul Ricard znajduje się na południu Francji, około 8 km od średniowiecznej miejscowości Le Castellet, w departamencie Var. Grand Prix F1 gościło na tym torze czternaście razy, po raz ostatni w 1990 roku.

Robert Kubica - Paul Ricard 2017

fot. circuitpaulricard.com

Paul Ricard to wyjątkowy tor, charakteryzujący się 167 możliwościami różnych konfiguracji o długości od 826 do 5861 m. Dzięki dogodnym warunkom atmosferycznym, charakterystyce zawierającej zarówno ciasne jak i szybkie zakręty, i bardzo długą prostą oraz sąsiadującemu lotnisku, obiekt ten jest bardzo często wykorzystywany do testów.

Po 28 letniej przerwie Paul Ricard powróci do kalendarza F1 – w 2018 roku odbędzie się tu GP Francji.

Robert Kubica na Paul Ricard już testował.

Tor we Francji jest dobrze znany naszemu kierowcy. Robert Kubica miał okazję testować na Paul Ricard z Bmw Sauber w latach (2006 -2008).

  • 2006: konfiguracja toru 3.8 km – najlepszy czas 1:04,944 (149 okrążeń)
  • 2007: na konfiguracji krótkiej i ciasnej (z charakterystyką pod GP Monaco) 3.5 km uzyskał czas 1:06.185. Po zmianie, na długą i szybką
    (z charakterystyką pod GP Kanady) 5.2 km ukończył dzień z czasem 1.29.157
  • 2008: konfiguracja toru 3.5 km – najlepszy czas 1:05,906
Robert Kubica - Paul Ricard BMW SAUBER

fot. Charniaux / xpb.cc

Aktualizacje:

Zaczęło się!

Skończył się czas wyczekiwania i niepewności, mamy dowody, że testy już rozpoczęte, są pierwsze filmy z testu:W międzyczasie dziennikarze przy każdej okazji wracają do tematu Roberta – oto podcast z Autosportu podsumowujący GP Austrii (o Kubicy od 41:41):

“Jeśli Renault będzie uważało, że warto dać mu szansę w przyszłym sezonie, to logicznym wyjściem jest wsadzić go jak najszybciej za kierownicę obecnego samochodu. Nie tylko podczas treningów, ale i być może podczas kilku wyścigów. Nawet jeśli będzie o kilka procent słabszy niż był przed wypadkiem, to i tak będzie lepszy od przeciętnego kierowcy z obecnej F1. On jest tak dobry” – uważa dziennikarz Autosportu Edd Straw.Galeria zdjęć:


20:00 : “Myślałem, że Kubica już nie da rady. Ale teraz…”

„Gdyby nie ten wypadek był by chyba Mistrzem Świata.” – mówi Grzegorz Możdżyński z F1 Racing „Dobrze, że wraca. Ten pierwszy test, który był sprawdzianem dla niego. Pokazał i jemu samemu i nam wszystkim, że Robert jest równie szybki, że fizycznie jest w stanie sprostać takiemu weekendowi wyścigowemu jaki stoi przed kierowcą F1.”

„Przyznam, że do tego wydarzenia jakim był test Roberta (w Walencji) byłem na 100% przekonany, że on jest już skreślony, jest inwalidą, nie oszukujmy się, nie był w stanie motorycznie ogarnąć się –prowadzenia samochodu. Okazało się, że doprowadził się do takiego stanu, że zespół z którym ma relacje bliskie, pozwolił mu przetestować. Okazało się, że jest szybki. Teraz…. Jeśli Robert jest szybki, a jeździ regularnie. W Formule 1 wszystko jest możliwe i tutaj te % możemy sobie oceniać na 80, 10 czy 20%.”

“Wiemy, że Renault ma problem z jednym z kierowców, który nie dowozi punktów. Jeśli uda się przygotować tak Roberta, by mógł prowadzić nowe maszyny, równie szybko jak drugi kierowca Renault. To wszystko jest możliwe”

Źródło: sport.tvp.pl


20:30 : Kubica przejechał 500 km podczas testów na torze Paul Ricard

Dziś na torze Paul Ricard we Francji Robert Kubica przejechał 500 km bez oznak zmęczenia.
Dwa testy F1 w Walencji i Francji to w sumie niemal 1000 km. Brawo Robert!

“To był fantastyczny, pracowity dzień i kolejny krok we właściwym kierunku!” – napisał sponsor Roberta Olimp Sport Nutrition


 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: maciektube12
o 12:35

Udostępnij:

error: Content is protected !!