^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 23 marca 2020

Robert Kubica i Matteo Bobbi oraz F1 przed nieuniknionym…

Nastał czas bez wyścigów F1 na żywo. Cały motorsport ucierpiał z powodu ogólnej sytuacji panującej na świecie. Jak to wszystko się rozwinie? Co będzie dalej? Już dziś można się spodziewać wszelakiej zapaści i potężnego kryzysu.

Fred Vasseur (szef Alfa Romeo Racing Orlen) nie pała optymizmem w stosunku do sytuacji zwiąanej z COVID-19. Wyraził także mocne zaniepokojnie trudnościami ekonomicznymi, jakie pojawiają się po koronaawirusie. Informuje iż fabryka w Hinwil będzie zamknięta od 23 marca do 13 kwietnia a cały zespół wyścigowy został podany kwarantannie aby nie podejmować żadnego ryzyka. Wypowiedział się także nad drugą ważną decyzją podjętą w świecie F1 to jest przesunięcia nowego regulaminu na 2022. Przewiduje trudności z którymi będą się usieli zmierzyć sponsorzy. Zespoły uzyskają około 15-20% mniejsze przychody a koszty wzrosną. Przewidywane “trojaczki” czyli 3 GP w ciągu trzech tygodni będzie wymagało zatrudnienia dodatkowego personelu a także wyprodukowania i zabezpieczenia na wszelki wypadek części takich jak naprzykład przednie skrzydła. Równie ważne jest utrzymanie “ograniczonego budżetu” wchodzącego w życie 1 stycznia 2021 roku. Pozwoli to na nieco łagodniejsze “lądowanie” w momencie ustąpienia epidemii i zapobiegnie wydawaniu przez największe zaspoły nierozważnych sum pieniędzy na ich samochody w 2022 roku.

Fred zastanawia się co będzie z Azerbejdżanem w czerwcu? Co z promotorami? Obawia się że GP Monaco nie będzie jedynym odwołanym wyścigiem a kiedy pandemia się skończy to wszędzie będzie kryzys i z tego F1 nie zadawała i nie zdaje sobie sprawy do tej pory. Mogą się zmienić priorytety w koncernach i nie wiadomo czy sporty motorowe będą nadal jednym z ważnych kierunków… Nadchodzące czasy mogą okazać się trudne. Fred przeżył niepewność związaną z wojną w Zatoce Perskiej w 1990, 11 września 2001, Sars w 2003, kryzysem na rynku kredytów hipotecznych 2007-2008 ale ta sytuacja jest najpoważniejsza gdyż obejmuje cały świat. 

źródło https://www.autohebdo.fr

Drużyny F1 przyłączają się do walki z koronaawirusem, Szef AlfaTauri, Tost ujawnia “przerażające” życie we Włoszech.

Kilka zespołów Formuły 1 przyłączy się do walki z koronaawirusem, produkując bardzo potrzebne respiratory dla szpitali.

F1 i FIA przyśpieszyły zamknięcie fabryk na okres trzech tygodni, zamiast dwóch, które mają być przed końcem kwietnia.

Zamknięcie to nie dotyczy jednak działań niezwiązanych z F1 i pozwala zespołom takim jak Williams, McLaren, Mercedes i Red Bull na wykorzystanie stosowanych przez nie technologii do opracowania innych podstawowych produktów.

“Kolektyw brytyjskich zespołów Formuły 1, producentów silników i ich technologicznych linii wykaże wsparcie dla produkcji urządzeń do oddychania w odpowiedzi na wezwanie rządu brytyjskiego do pomocy”, powiedziała F1 w oświadczeniu.

“Zespoły pracują we współpracy z włądzami Formuły 1, rządem brytyjskim i innymi organizacjami w celu ustalenia możliwości zespołów produkujących lub wspierających produkcję wyrobów medycznych, aby pomóc w leczeniu pacjentów COVID-19”.

“Wszystkie zespoły mają fachowe umiejętności w zakresie projektowania, technologii i produkcji, a także specjalizują się w szybkim prototypowaniu i produkcji o wysokiej wartości, co, jak się oczekuje, może być zastosowane w razie krytycznych potrzeb określonych przez rząd.”

“Mamy nadzieję, że ta szybko postępująca praca przyniesie namacalne rezultaty w ciągu najbliższych kilku dni”.

We Włoszech, Fiat chce również przystosować swoje linie produkcyjne do produkcji respiratorów, podczas gdy rodzina Agnelli, która jest właścicielem producenta samochodów, przekazała rządowi włoskiemu 10 mln euro w ramach walki z koronaawirusem.

Szef Alfa Tauri – Franz Tost o sytuacji we Włoszech

“Kiedy jechałem z Rzymu do Faenzy przez dobre dwie godziny, po drodze spotkałem może 20 samochodów. Autostrada była pusta”, powiedział SpeedWeek.

“Tu też nikogo nie widać na ulicy, całe życie toczy się w domach ludzi. Mamy godzinę policyjną i można jej uniknąć tylko wtedy, gdy idzie się na zakupy, do apteki, do lekarza, do pracy.”

Zapytany, czy sytuacja przypomina film katastroficzny, odpowiedział: “Tak, to naprawdę straszne”

“Wyglądasz przez okno na ulicy i nie ma ludzkiej duszy, którą można by zobaczyć. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ludzie we Włoszech lubią przebywać na wakacjach, Włosi i tak są ludźmi towarzyskimi. To jest upiorne.”

Austriak potwierdził również, że wszyscy członkowie drużyny siostrzanej Red Bulla są w tym czasie zdrowi.

F1 Virtual Grand Prix

Seria F1 Virtual Grand Prix zastąpi prawdziwe wyścigi do końca maja. Po latach rok 2020 będzie sezonem wyścigów hybrydowych, wirtualnych i prawdziwych.
Seria Virtual Grand Prix Formuły 1 zastąpi odwołane / przełożone rundy sezonu Formuły 1 2020. Kto by sobie wyobraził taki start w 70-tym roku sportu. Plusem jest to, że zobaczymy rywali ścigających się w równorzędnych samochodach, co w Formule 1 jest czymś niespotykanym. Minusem może być to, że nie wszyscy kierowcy wezmą udział w wyścigu. 

Seria została stworzona, aby umożliwić kibicom wirtualne oglądanie wyścigów Formuły 1, pomimo trwającej sytuacji z COVID-19, która wpłynęła na kalendarz startów w tym sezonie.

Wirtualne wyścigi odbędą się w miejsce każdego przełożonego Grand Prix, i rozpoczęło się w miniony weekend od wirtualnego Grand Prix  Bahrajnu.

W pierwszym wyścigu z tej serii pojawiło się tylko dwóch obecnych kierowców F1  plus zaproszeni byli kierowcy jak i gwiazdy showbiznesu.

W serii została wykorzystana oficjalna gra wideo F1 2019 na PC, opracowana przez Codemasters, a pierwszym wirtualnym GP na torze Sakhir odbył się wyścig o długości 50% z 28 okrążeniami. Transmisja, była dostępna w oficjalnych kanałach Formuły 1 na YouTube, Twitchu i Facebooku.

Ze względu na dużą różnorodność poziomów umiejętności kierowców, ustawienia gry zostały skonfigurowane w taki sposób, aby zachęcić do rywalizacji i rozrywki.

Seria jest przeznaczona wyłącznie do celów rozrywkowych, aby w tym bezprecedensowym scenariuszu, na który wpływ miały wydarzenia na świecie, kibice mogli wziąć udział w wyścigach.

Naszym skromnym zdaniem wprowadzona formuła wirtualnych GP jest mocno spóźniona. Posuniemy się dalej w twierdzeniu, że nie zdobędzie popularności wśród większości kierowców. Po pierwsze, potrzeba dużo czasu aby zgłębić wszelkie “zakamarki” nowej gry. Po drugie jeśli nawet będzie z czasem zdobywała popularność to właśnie pojęcie czasu bedzie przeszkodą by zebrać rzeszę kierowców oraz fanów.

Grand Prix Azerbejdżanu przesunięte

Po odwołaniu Grand Prix Monaco w sezonie 2020, oficjalna strona Formuły 1 poinformowała, że Grand Prix Azerbejdżanu które miało odbyć się na początku czerwca zostanie przesunięte (choć nie wiadomo na jaki termin).

Kubica : “6 zespołów wyzakywało , zatrudnienie mnie w 2020 roku…”

Fot. James Moy Photography

“Jazda samochodem Formuły 1 daje szczególne odczucia, choć ściganie się i testowanie to dwie różne rzeczy. Moja tegoroczna rola sprawia, że nastawienie i sposób, w jaki będę prowadził bolid, różnić się będą od zeszłorocznych. Jednak umowa dała mi możliwość pozostania w F1 i zapewnia możliwość jazdy jednym z najlepszych samochodów wyścigowych na świecie. Drugą stroną medalu jest to, że nie będę się ścigał, a to zabiera mi to, co kocham najbardziej – walkę koło w koło. Tego powinna mi jednak dostarczyć inna kategoria, w której będę rywalizował.”

Przez długi czas wydawało się, iż Kubica trafi do zespołu Haasa. Günther Steiner, szef amerykańskiej ekipy, podkreślał, że jest zainteresowany współpracą z Polakiem. Potem pojawiły się informacje o  Racing Point. Kubica  ostatecznie trafił do Alfy Romeo, ojednak kazało się, że rozmowy toczyły się z większością zespołów stawki.

Kubica jednak nie zdradza od jakich zespołów konkretnie pojawiły się oferty 

“Byłem świadomy, że pojawiają się publikacje łączące mnie z Haasem czy Racing Point. Prowadzone były rozmowy z tymi ekipami, choć w rzeczywistości sześć zespołów wykazywało zainteresowanie zatrudnieniem mnie w 2020 roku, w różnej roli. Głównym powodem wyboru Alfy było to, iż dali mi możliwość połączenia testów samochodu F1 z rywalizacją gdzie indziej.”

“To wiedza dla mnie, a jeśli zespoły będą chciały się tym podzielić, zrobią to. Wystarczy jak powiem, że to, co mi oferowano, nie było tym, czego bym chciał, więc te rozmowy nie trwały długo.”

“W obliczu aktualnych regulacji, kierowcy testowi nie mają praktycznie szans na jazdę po torze. Jednak Alfa zaoferowała całkiem sporą ilość czasu za kierownicą ich samochodu, zostawiając mi jednocześnie swobodę rywalizacji w innej serii, abym mógł zbudować coś na przyszłość .”

Robert Kubica i Matteo Bobbi

W miniony weekend, włoski dziennikarz Matteo Bobbi na swoim instagramie przeprowadził rozmowę live z Robertem. Poniżej przedstawiamy wam część wypowiedzi Roberta.

Kubica i Formuła E

“Będę szczery – miałem prywatny test w bolidzie Formuły E, przejechałem trochę okrążeń. Z jednej strony wyścigi odbywają się na torach ulicznych, na których zawsze dobrze mi szło, ale z drugiej kombinacja kierowania tym samochodem z ciasnymi torami nie była dla mnie czymś idealnym.”

Odwołane testy DTM

“Choć mam nadzieję, że skończy się tylko przesunięciem  Sytuacja jest bardzo trudna. Zespół jest gotowy, zarówno do sezonu i testów. BMW w polskich, biało-czerwonych barwach razem ze sponsorami Grupy Orlen również. Niestety, testy się nie odbyły. Sytuacja jest jaka jest i czekamy na dalsze informacje.”

“Bardzo was proszę o pozostanie w domu…”

“Trwa walka z największym obecnie przeciwnikiem. To rywale niewidoczny i bardzo niebezpieczny. Bardzo was proszę o pozostanie w domu, o ile to możliwe, ograniczenie aktywności na zewnątrz, choć wiem, że czasem jest to trudne.”

“Jeżeli jednak tego nie zrobimy, będziemy tę walkę przedłużać. Wszyscy sportowcy, nie tylko w Formule 1, chcieliby robić swoje, ale teraz nasz rywal jest inny, ważniejszy. Jeżeli połączymy siły, będziemy mogli tę walkę wygrać. Wtedy wrócimy do swojego życia i będziemy je bardziej doceniać. Dziś wielu ludzi jest skupionych na pracy i zarabianiu pieniędzy, a obecna sytuacja pokazuje, że najważniejsze jest zdrowie. Bez niego wszystko inne schodzi na dalszy plan.”

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Robert Kubica - Klub Kibiców
o 19:48

Udostępnij:

error: Content is protected !!