^

Robert Kubica - Klub Kibiców

piątek, 5 marca 2021

Szef Alfa Romeo – wywiad przed sezonem F1 2021

Szeon 2021 już tuż, tuż. Za kilka dni rozpoczynamy 3 dni testów przed sezonowych. W między czasie, szef ekipy Alfa Romeo Racing ORLEN, wypowiedział się min. o nadchodzącym sezonie 2021 jak i kierowcach podstawowych : Kimi Raikkonenie i Antonio Giovinazzim.

Fot. Alfa Romeo Racing Orlen

Frederic Vasseur: (szef Alfa Romeo Racing ORLEN)

Fred, początek nowego sezonu to zawsze moment wielkich oczekiwań: w tym roku jeszcze bardziej z powodu bardzo krótkiej przerwy, którą mieliśmy od końca sezonu 2020.  Jak są twoje emocje w tej chwili?

“Ten okres sezonu jest zawsze bardzo ekscytujący, to na pewno czas pełen emocji, ponieważ przygotowujemy samochód od miesiący i jesteśmy blisko, aby w końcu zobaczyć go na torze.”

“W zeszłym tygodniu mieliśmy udany start, więc teraz jesteśmy gotowi. Każdy zespół na stawce ma teraz bardzo wysokie oczekiwania: wszystkie zespoły oczekują, że w zimie wykonają dobrą robotę i będą w dobrej sytuacj podczas pierwszego wyścigu.”

“To jest jak pierwszy dzień, kiedy wracasz do szkoły.”

Jak przebiegała ta krótka zima i jak przebiegają przygotowania do nowego sezonu?

“2020 był bardzo dziwny sezon, ze względu na pandemię która przyniosłą wiele zakłóceń.”

“Potrzeba było ogromnego wysiłku ze strony wszystkich, aby móc zrobić 17 wyścigów w sezonie 2020: świetna robota formuły 1, FIA i zespołów, aby to wykonać.”

“Z drugiej strony, 17 wyścigów w ciągu pięciu miesięcy oznaczało, że zakończyliśmy sezon bardzo późno – w połowie grudnia w Abu Dhabi.”

“Teraz minęły zaledwie dwa miesiące i jesteśmy gotowi wrócić na tory: oznacza to, że przerwa zimowa była bardzo krótka oraz bardzo pracowita.”

“Nawet jeśli w końcu przeprowadziliśmy dużą część samochodu, to mieliśmy jeszcze ambitny plan rozwoju i testy w tunelu aerodynamicznym.”

Planowane duże zmiany w przepisach zostały przełożone na 2022 r. W tym roku wciąż jednak pewne zachodzą zmiany techniczne. Co oznaczają w odniesieniu do C41?

“W 2021 roku przewieźmy samochód, który podziela tę samą filozofię co jego poprzednik, ale wprowadzono nowe przepisy dotyczące pakietu aerodynamicznego.”

“Oznacza to, że musieliśmy wrócić do tunelu aerodynamicznego, aby rozwijać nasz samochód zgodnie z nowymi przepisami.”

“Jednak zmiany, które musieliśmy zrobić, bledną w porównaniu z tymi na które obowiązują od 2022 roku.”

“To będzie duża zmiana pod względem filozofii, a to oznacza, że zespół będzie musiał zacząć skupić się na projekcie na 2022 r. dość szybko w roku 2021.”

Mimo że duża zmiana przepisów została przeniesiona na rok 2022, obecnie obowiązuje redukcja budżetu: czy to zmieni sposób, w jaki ten zespół podchodzi do sezonu? Czy spodziewasz się, że w dłuższej perspektywie uda się to wypełnić luki?

Fot. Alfa Romeo Racing Orlen

“Nasz zespół nie będzie drastycznie dotknięty limitem kosztów wprowadzonym w tym sezonie – spodziewam się, że sytuacja będzie znacznie trudna dla dominujących zespołów.”

“Możemy powiedzieć, że jesteśmy w strefie komfortu, jeśli chodzi o nasz budżet, ale nadal będziemy musieli być bardzo skuteczni w naszych wydatkach: efektywność będzie teraz kluczowym słowem w naszym sporcie.”

W ostatnich tygodniach do zespołu dołączeli nowi partnerzy, współpraca z wieloma innymi została rozrzeszona. Ooczywiście, Orlen oraz Alfa Romeo nadal zostają jako sponsorzy tytularni. Co to mówi o zespole?

“2020 był oczywiście trudnym sezonem dla naszego sportu w ogóle, ale także dla świata i gospodarki.”

“Na koniec dnia możemy być dumni z sytuacji, w której większość naszych partnerów zdecydowała się zostać z nami i postanowiła przedłużyć współpracę z zespołem.”

“Jest to demonstracja wartości, jaki ta relacja wnosi do ich marek oraz rozległej współpracy między zespołem a sponsorami.”

“Z przyjemnością witamy również nowych sponsorów na rok 2021: pokazuje to, że największe marki wierzą w nasz projekt i dzielimy się z nimi tym optymizmem.”

Jakie są cele zespołu na ten rok i kolejne lata – zarówno na torze, jak i poza nim?

“Myślę, że filozofia, na której opiera się zespół, pozostaje taka sama – musimy wykonać jutro lepszą pracę niż robimy dzisiaj.”

“Zakończyliśmy ostatni sezon na P8, więc musimy osiągnąć lepszy wynik w 2021 roku.”

“Aby to zrobić, musimy nadal ulepszać się w każdym dziale.”

Zespół wchodzi w trzeci sezon z tym samym składem. Stabilność jest zawsze dobra, ale jak para Kimi i Antonio ma pomóc zespołowi?

“Współpraca między zespołem a kierowcami ma kluczowe znaczenie w Formule 1 i wykracza poza poziom kierowców.”

“Potrzebujesz kierowców, którzy dobrze ze sobą współpracują i pomagają zespołowi w rozwoju: z Kimim i Antonio mamy dobry skład, dobre połączenie kierowców, którzy uzupełniają się nawzajem i mają bardzo pozytywne i produktywne relacje – zarówno między nimi, jak i z zespołem.”

“Po trzech latach razem dobrze się znamy: wiemy dokładnie, czego chcą kierowcy, w samochodzie i poza tym, a to będzie bardzo pomocne w dalszym ulepszaniu.”

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 20:44

Udostępnij:

error: Content is protected !!