^

Robert Kubica - Klub Kibiców

niedziela, 11 kwietnia 2021

Przedsezonowe testy ELMS w Barcelonie

ELMS – przygotowania do debiutu Roberta Kubicy w serii ELMS czas zacząć! W związku z tym przed nami przedsezonowe testy ELMS 2021 w Barcelonie. Zapraszamy do śledzenia oraz komentowania.

Przedsezonowe testy ELMS w Barcelonie Robert Kubica

Fot. godinjonathan

Circuit de Barcelona – Catalunya

Przedsezonowe testy ELMS w Barcelonie Robert Kubica

Fot. Herman Tilke

Strona:https://www.circuitcat.com/en/

ELMS:https://www.europeanlemansseries.com/race/4670

Adres:  Circuit de Catalunya, Mas La Moreneta, 08160 Montmelo (Barcelona), Apartat de Correus 27, Spain
Telefon: +34 93 571 9700
Fax: +34 93 572 2772

Circuit de Barcelona-Catalunya tor wyścigowy położony w niewielkiej miejscowości Montmeló na północ od Barcelony w Katalonii. Godnym uwagi jest fakt że nie łatwo się wyprzedza na tym torze. Przede wszystkim kierowcy starają się zdobyć dla siebie najlepsze pozycje podczas kwalifikacji. Tor zaczęto budować w roku 1989. Inwestycja została sfinansowana przez Royal Automovil Club de Catalunya, lokalny rząd i radę miasta Montmelo.

Historia European Le Mans Series

W 1993 roku ostatecznie upadła seria wyścigów World Sportscar Championship, stanowiąca czołową rywalizację pojazdów klasy GT i LMP na długim dystansie.

W USA, federacji International Motor Sports Association udało się stworzyć podobną serię, zwaną IMSA GT. Niemniej jednak w Europie, oprócz pojedynczych rywalizacji na słynnych torach, nie istniała żadna poważna seria wyścigów tego typu.

W rezultacie dopiero w 2000 roku, Amerykański potentat sportu motorowego Don Panoz postanowił utworzyć nową jakby serię. Dlatego też powstała odnoga istniejącej już rok American Le Mans Series, która rozgrywana byłaby wyłącznie na torach Europy.

Serię nazwano European Le Mans Series i uruchomiono w roku 2001. Jednak wskutek małego zainteresowania zespołów oraz dużej rozbieżności między teoretycznie podobnymi pojazdami kilku klas, inicjatywa upadła.

Ważnym aspektem była współpracująca w Europie z Panozem Automobile Club de l’Ouest (ACO). Istotnie postanowili jednak spróbować jeszcze raz zgrać istniejące już zasady w regulamin jednej serii. Jednakże tym razem już nie zasady stosowane przede wszystkim w USA, ale te z Europy. Przyjmując jako podstawę wyścig 24h Le Mans oraz tym podobne, m.in. na torach Spa-Francorchamps czy Nürburgring.

Ostatecznym testem serii zwanej po prostu Le Mans Series był wyścig 1000km Le Mans zorganizowany w roku 2003, który miał miejsce na zamkniętym torze Bugatti Circuit, stanowiącym wewnętrzną część toru Circuit de la Sarthe, na którym odbywa się coroczny 24h Le Mans.

Jak się okazało – start ponad 30 profesjonalnych załóg w czterech kategoriach zobligowała federację FIA do wspomożenia (ACO) – i w ten sposób, rok później Le Mans Series składała się już z czterech wyścigów na torach Spa, Nürburgring, Silverstone oraz Imola.

Do roku 2010, LMS był czołową Europejską serią wyścigów długodystansowych, do której chętnie przystępowali również konkurencji spoza “Starego Kontynentu”.

W roku 2010, wskutek utworzenia światowej serii Intercontinental Le Mans Cup, LMS stało się serią bardziej kontynentalną – z drugiej jednak strony, niektóre wyścigi obydwu serii są ze sobą łączone, a poszczególne zespoły i kierowcy zdobywają punkty zarówno w ILMC, jak i LMS.

Od 2012 roku oficjalna nazwa tej serii to European Le Mans Series. To było wskutek powstania nowej serii długodystansowej FIA World Endurance Championship.

Pogoda

Galeria

Robert Kubica Klub Kibiców

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 19:29

Udostępnij:

error: Content is protected !!