^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 28 marca 2022

Podsumowanie wiadomości F1 po GP Arabii Saudyjskiej

Wiele działo się w F1 podczas minionego weekendu. Zapraszamy do lektury podsumowania wiadomości po Grand Prix Arabii Saudyjskiej.

F1

Fot. Formula 1.com

Równe traktowanie w Mercedesie

F1

Fot. Eurosport

George Russell upiera się, że w Mercedesie nie ma żadnych nakazów zespołowych, opisując sytuację jako “równe szanse” dla niego i Lewisa Hamiltona.

W tym sezonie Mercedes wystawia w Formule 1 całkowicie brytyjski skład, a Russell w wieku 24 lat, po zastąpieniu Valtteriego Bottasa, jest postrzegany jako długoterminowa perspektywa dla zespołu.

Z ogromnym potencjałem, ale stosunkowo niewielkim doświadczeniem w wyścigach na czele stawki, po trzech sezonach doskonalenia się w Williamsie, status Russella w zespole może być na razie postrzegany jako “skrzydłowy” siedmiokrotnego byłego mistrza świata.

Ale młodszy z dwóch rodaków – który zajął czwarte miejsce w otwierającym sezon Grand Prix Bahrajnu, jedno miejsce za swoim kolegą – utrzymuje, że może rzucić Hamiltonowi wyzwanie na torze, jeśli nadarzy się okazja.

“Mamy równe szanse” – powiedział Russell w wywiadzie dla BBC. “Nie ma żadnych nakazów zespołowych, jesteśmy traktowani całkowicie na równi, a oni (Mercedes) ufają nam, że wyjedziemy na tor i będziemy się ścigać uczciwie”.

Jeśli chodzi o współpracę z Hamiltonem, Russell powiedział przed rozpoczęciem wyścigu o Grand Prix Arabii Saudyjskiej:

“Mamy bardzo otwarte relacje. Myślę, że ponieważ jesteśmy na bardzo różnych etapach kariery, mamy do siebie duży wzajemny szacunek. Obaj wiemy, że nasza walka nie toczy się między sobą, jak to może mieć miejsce w niektórych innych zespołach.”

“Dla nas obaj chcemy wygrywać, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie, więc musimy pracować razem i dążyć w tym samym kierunku, aby nasz samochód jeździł szybciej”.

Źródło :https://www.planetf1.com/news/george-russell-mercedes-equal-treatment/

Fernando Alonso : “Od nas zależy, czy Alpine będzie konkurencyjne.”

F1

Fot. XPB Images

Fernando Alonso przyznał, że teraz, gdy nowe przepisy Formuły 1 weszły w życie, to Alpine ma za zadanie awansować dalej. Hiszpan powrócił do sportu w zeszłym roku z konkretnym celem, jakim była chęć rywalizacji na czele stawki z Alpine, kiedy nowe przepisy techniczne weszły w życie, a intencją Formuły 1 było to, aby stawka była bardziej zbliżona do siebie jako całości.

Dwukrotny mistrz świata miał jednak dość spokojny początek sezonu – on i kolega z zespołu Esteban Ocon zajęli odpowiednio P9 i P7 miejsce w Bahrajnie, po tym jak oba Red Bulle wycofały się z wyścigu.

Red Bull i Ferrari nie odstają od reszty stawki pod względem tempa, ale w środowisku kierowców panuje zgoda, że tempo rozwoju w tym sezonie będzie znaczące, biorąc pod uwagę, że rok 2022 będzie pierwszym rokiem najbardziej radykalnych zmian w przepisach od dziesięcioleci.

Mając to na uwadze, Alonso jest świadomy, że on i Alpine muszą szybko się rozwijać, jeśli chcą dotrzymać kroku w tym roku.

“Przepisy mają na celu zacieśnienie rywalizacji i uczciwsze współzawodnictwo dzięki ograniczeniu budżetu, więc wszystko zależy od nas” – powiedział Alonso agencji Reuters.

“Jeśli będziemy szybcy, to dlatego, że wykonaliśmy dobrą robotę. Jeśli nie jesteśmy szybcy, to nie dlatego, że wydajemy mniej, ani nie dlatego, że takie rzeczy zdarzały się w przeszłości w Formule 1.”

“Samochody są teraz bardzo nowe dla wszystkich. Myślę, że w ciągu tego roku nastąpi ogromny postęp dla wszystkich i musimy wygrać ten wyścig także poza torem.”

Alonso nadal pragnie odnieść sukces w Formule 1, a ponieważ jego kontrakt z Alpine wygasa wraz z końcem sezonu, jest zrozumiałe, że niecierpliwi się, aby A522 był coraz lepszy – i powiedział, że wszyscy w zespole ciężko pracują, aby to osiągnąć.

“Jesteśmy tu po to, aby jak najszybciej stworzyć takie możliwości i spróbować w pewien sposób skrócić ten czas” – powiedział Alonso.

“Wszyscy pracują bez wytchnienia w samochodzie, także po stronie silnika i chcemy, aby Alpine wygrało tak szybko, jak to możliwe”

Źródło :https://www.planetf1.com/news/fernando-alonso-alpine-no-excuses/

F1, Arabia Saudyjska i wyścig który był pod znakiem zapytania

F1

Fot. Express.co.uk

Grand Prix Arabii Saudyjskiej w miniony weekend, było zagrożone przez piątkowy atak terrorystyczny, kiedy doszło do eksplozji w terminalu naftowym około 10 kilometrów od toru wyścigowego. Odpowiedzialność za akcję wzięła na siebie jemeńska grupa bojowników, znana jako Huti, która jest jedną ze stron wojny domowej w Jemenie, sąsiadującym z Arabią Saudyjską.

W dzień i wieczorem omawiano sytuację na spotkaniach z udziałem kierowców i przedstawicieli zespołów. Po każdym takim zebraniu uczestnicy zawodów deklarowali, że podjęli jednogłośną decyzję o kontynuacji grand prix. Jednak w nocy w Dżuddzie odbyła się kolejna narada, tym razem z udziałem samych kierowców i przedstawicieli Formuły 1. Zastanawiano się nad bojkotem drugiej rundy F1 2022, ale ostatecznie zawodnicy potwierdzili gotowość do działania.

“Ważną częścią spotkania było poinformowanie o tym, jak sprawy się rozwiną, jeśli mimo wszystko zostanie podjęta decyzja o odwołaniu wyścigu” – powiedział dziennikarz BBC Andrew Benson. – “Chodziło też o wyjaśnienie mechanizmu, w jaki zespoły i kierowcy będą mogli szybko opuścić kraj w przypadku odmowy udziału w grand prix.”

“Ci, którzy zorganizowali atak, jako cele wybierają obiekty infrastrukturalne” – mówił prezydent FIA, Mohammed bin Sulayem. – “Nie biorą na cel cywilów i z pewnością nie planują ataku na tor wyścigowy. Uważnie przestudiowaliśmy informacje i otrzymaliśmy zapewnienia o naszym bezpieczeństwie od władz. Ścigajmy się dalej.”

Podczas długich rozmów, które trwały ponad 4 godziny, kierowcy rozmawiali z władzami F1 i dyrektorami zespołów, aby wyrazić swoje obawy.

Najpierw na spotkanie zostali wezwani dyrektor generalny F1 Stefano Domenicali i dyrektor sportowy serii Ross Brawn, a następnie szefowie ekip.

Następnie przedstawiciele stajni kontynuowali swoje rozmowy z Domenicalim, podczas gdy kierowcy zebrali się na własną dyskusję, która trwała do późnych godzin nocnych.

Ostatecznie obawy kierowców co do bezpieczeństwa, miały zostać rozwiane. Nie jest jasne, jakie dokładnie zapewnienia otrzymali i jakich informacji zażądali, ale rozumie się, że ostatecznie zgodzili się na kontynuowanie udziału w weekendzie wyścigowym.

Źródło : https://pl.motorsport.com/f1/news/kierowcy-rozwazali-bojkot-gp-arabii-saudyjskiej-/9333352/

Hamilton po nie udanych kwalifikacjach : ” Samochód był poprostu nie do jazdy.”

Wyeliminowanie Lewisa Hamiltona z Q1 w Arabii Saudyjskiej to jego najgorszy wynik w kwalifikacjach od 2017 roku i choć nie spodziewa się przemiany z dnia na dzień, siedmiokrotny mistrz jest przekonany, że zrobi wszystko, aby uratować swój wyścig.

Hamilton w sobotni wieczór w Jeddah wyszedł z Q1 na miejscu P16, po tym jak Lance Stroll z Aston Martina poprawił swój czas.  103-krotny zdobywca pole position, zapytany o to, czy jest zaskoczony tym wynikiem, niemal nie mógł dojść do słowa:

“Tak, oczywiście. Po prostu miałem problemy z balansem samochodu i tak, to nie jest miejsce, w którym chcemy być.
Coś było nie tak z ustawieniami. W P3 wyglądało to dobrze, staraliśmy się jechać w podobnym kierunku i być może posunęliśmy się za daleko. Samochód był po prostu nie do jazdy – byłem bardzo zdenerwowany.”

Teraz Hamilton, który zdobył pole position i wygrał na Jeddah Corniche w sezonie 2021, wystartuje z trzeciego rzędu z tyłu stawki, próbując uratować wynik dla Srebrnych Strzał – dla których uratował podium w GP Bahrajnu.

“Mam taki sam samochód, jaki miałem w kwalifikacjach, więc nie spodziewam się przesunąć aż tak daleko do przodu” – kontynuował. “Ale dam z siebie wszystko”.

Źródło : https://www.formula1.com/en/latest/article.hamilton-vows-to-give-it-everything-after-shock-q1-exit-in-saudi-arabian-gp.1OLpQ2jKSClcjop6fyRjIU.html

Wypadek Micka Schumachera podczas kwalifikacji F1

Samochód Schumachera zjechał z krawężnika na Zakręcie 10 i uderzył w betonową barierę przy prędkości około 170 mil na godzinę. Kwalifikacje zostały natychmiast wstrzymane, a Schumacher pozostał w kokpicie samochodu do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Po przewiezieniu do pobliskiego centrum medycznego, ekipa Haas poinformowała, że Schumacher wydaje się być fizycznie zdrowy, ale zostanie przewieziony do szpitala na badania profilaktyczne.

Dyrektor zespołu Haas, Guenther Steiner, powiedział: “Nie rozmawiałem z nim bezpośrednio, rozmawiał z mamą. Rozmawiałem z jego mamą kilka razy i informowałem ją na bieżąco.”

“Nie ma żadnych widocznych obrażeń. Chcieli go tylko zbadać i zrobić kilka prześwietleń, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych uszkodzeń spowodowanych uderzeniem i działaniem sił.”

Po wypadku, choć cały i zdrowy – Mick Schumacher nie wystąpił w Grand Prix Arabii Saudyjskiej.

Żródło :https://www.independent.co.uk/f1/mick-schumacher-crash-saudi-arabian-grand-prix-b2044748.html

Pierwsze pole position w F1 dla Sergio Pereza…

F1

Fot. Red Bull Racing

W zaciętym finale Q3 na ulicznym torze Jeddah Corniche, Carlos Sainz z Ferrari prowadził po pierwszej serii prób, zanim został zdegradowany przez kolegę z zespołu Charlesa Leclerca, ustawiając pierwszy rząd Ferrari w niedzielnym wyścigu.

Ale Perez zaskoczył duet Ferrari. Po tym, jak kolega Sergio z zespołu – Max Verstappen zajął czwarte miejsce, 31-letni Meksykanin zdobył swoje pierwsze pole position w F1.

Perez mówi, że jego pole position było “niewiarygodne” i nie sądzi, by mógł pojechać szybciej na szybkim torze ulicznym.

“Zajęło mi to kilka wyścigów, ale co to było za okrążenie, stary, to było niewiarygodne” – uśmiechnął się Perez. “Mogę przejechać 1000 okrążeń i nie sądzę, że uda mi się pobić to okrążenie. To było niewiarygodne.”

Perez powiedział, że nie spodziewał się, że będzie w stanie pokonać Ferrari w kwalifikacjach, dzięki czemu jego pierwsze pole position jest jeszcze bardziej pamiętne.

“Nie oczekiwaliśmy zbyt wiele od Ferrari w kwalifikacjach” – dodał. “Skupialiśmy się głównie na wyścigu, miejmy nadzieję.”

Źródło :https://www.motorsport.com/f1/news/perez-hails-unbelievable-lap-for-first-pole-in-215-f1-races/9347662/

…. Lecz wygrywa Verstappen

F1

Fot. Autosport.com

Max Verstappen wygrał zaciętą walkę z Charlesem Leclercem i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sezonie w wyścigu o Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Kierowca Red Bulla wyprzedził Ferrari na cztery okrążenia przed końcem, po tym jak obaj pojedynkowali się podczas pełnego napięcia wyścigu.

Walka momentami graniczyła z farsą, ponieważ obaj czasami zwalniali niemal do zera, próbując wykorzystać strefy wyprzedzania DRS na swoją korzyść. Ale Verstappen wyprzedził ich o 0,5 sekundy po wykonaniu decydującego ruchu.

Carlos Sainz z Ferrari i Sergio Perez z Red Bulla zajęli odpowiednio trzecie i czwarte miejsce.Piąty był George Russell z Mercedesa, przed Estebanem Oconem z Alpine i Lando Norrisem z McLarena. Lewis Hamilton, po starcie z 15. pola, ukończył wyścig na dziesiątej pozycji.

Emocje oznaczały, że trudny weekend dla F1 zakończył się na wysokim poziomie, ale kierowcy i inne ważne osobistości zdenerwowane piątkowym atakiem rakietowym na pobliski skład ropy naftowej raczej nie pozwolą szefom sportu zapomnieć o tych nieprzyjemnych trzech dniach na pustyni.

Źródło : https://www.bbc.co.uk/sport/formula1/60895402

http://www.robertkubica-klubkibicow.pl/

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Robert Kubica - Klub Kibiców
o 08:17

Udostępnij:

error: Content is protected !!