^

Robert Kubica - Klub Kibiców

czwartek, 26 stycznia 2023

Orlen zmienia zespół. Kubica odchodzi z F1?

Państwowy koncern przestanie być tytularnym sponsorem zespołu, ale z Formuły 1 nie odjeżdża. Prawdopodobnie odjedzie z niej Robert Kubica. Takie informacje podaje portal Puls Biznesu.

Fot. Alfa Romeo F1 Team

29 listopada 2018 r. to dzień, w którym rozpoczął się największy i najbardziej spektakularny projekt w polskim marketingu sportowym — PKN Orlen podpisał umowę z zespołem Williamsa i wszedł do Formuły 1.

Jednym z punktów współpracy był powrót do ścigania w bolidzie Roberta Kubicy, najlepszego polskiego kierowcy, który wypadł z niej przez tragiczny wypadek.

Sportowo wyniki były, delikatnie mówiąc, średnie, ale marketingowo polski koncern osiągał wszystkie cele, dlatego rok później, gdy pojawiła się okazja, by wzmocnić obecność w najpopularniejszym sporcie motorowym, skrzętnie ją wykorzystał — został tytularnym sponsorem zespołu Sauber.

Obok Alfy Romeo. Po trzech latach współpraca się kończy. W napiętych okolicznościach, ale nie oznacza to, że Orlen odjeżdża z F1. Kolejny raz zmienia zespół — wynika z nieoficjalnych ustaleń PB.

„Z końcem 2022 roku wygasł kontrakt PKN Orlen z Sauberem. Koncern jest w trakcie negocjacji warunków związanych z obecnością marki Orlen w Formule 1w kolejnych sezonach.

Należy podkreślić, że budżet każdego projektu sponsorskiego, w tym Formuły 1, musi być zwymiarowany i adekwatny do korzyści marketingowych oraz pozycji biznesowej firmy.

PKN Orlen jest największym sponsorem polskiego sportu, w tym wielu reprezentacji narodowych, wspiera również rozwój dzieci i młodzieży, w tym w motorsporcie, co jest zobowiązaniem długofalowym, które będzie kontynuować. Dlatego na prowadzoną politykę w zakresie sponsoringu sportowego koncern patrzy kompleksowo i długofalowo” — odpisało biuro prasowe PKN Orlen w odpowiedzi na pytania PB.

Według ustaleń PB polski czempion zostanie partnerem jednego z zespołów, ale już nie w randze sponsora tytularnego.

“F1 była drogim sportem, gdy Orlen do niej wchodził, a od tego czasu zyskała znacząco na popularności i wartości, dlatego ceny pakietów sponsorskich poszybowały.

Aby utrzymać status sponsora tytularnego, Orlen musiałby znacząco zwiększyć nakłady, a w obecnych warunkach gospodarczych taka decyzja byłaby kwestionowana” — mówi ekspert od marketingu sportowego

Kubica, Orlen i kłopotliwe towarzystwo

Fot. Alfa Romeo F1 Team ORLEN

Według ustaleń PB to nie kwestia finansowa sprawiła, że Orlen zmienia zespół. Z Saubera za rok wycofuje się Alfa Romeo i zespół szukał sponsora na jego miejsce. Firma, która zaoferowała najwięcej, według naszych źródeł, ma być kłopotliwym partnerem dla Orlenu.

Orlen postawiony przez Saubera pod ścianą miał twardy orzech do zgryzienia, bowiem z jednej strony wciąż widzi duży potencjał w F1, a Sauber złożył korzystną finansowo ofertę przedłużenia współpracy, lecz z drugiej współpraca z nowym partnerem tytularnym oznaczałaby wiele komplikacji wizerunkowych.

Potrafił jednak znaleźć wyjście do ucieczki spod ściany. Zaprocentował fakt, że mimo partnerstwa z Sauberem stale stale monitorował możliwości współpracy w innych zespołach.

A jest co monitorować, bo piramidy sponsorów często się przetasowują, a trzeba uwzględniać wyłączenia branżowe i inne. Dzięki temu szybko namierzył zespół, do którego mógłby wejść.

Po kilku tygodniach rozmów pełnych zwrotów udało się porozumieć. Z naszej analizy zestawu sponsorów zespołów wynika, że najbardziej prawdopodobne jest, że Orlen zostanie sponsorem zespołu AlphaTauri, ale już nie w randze tytularnego. Państwowy koncern odmówił komentarza.

Źródło :https://www.pb.pl/orlen-zmienia-bolid-1175935

UWAGA!

Choć w mediach pojawiła się informacja, że Robert Kubica odchodzi z Formuły 1 to jednakże PKN Orlen jak i sam Robert nic takiego nie ogłosili. Także czekamy na informację prosto od Roberta.

Keep Calm & Support Kubica

http://www.robertkubica-klubkibicow.pl/

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 22:20

Udostępnij:

error: Content is protected !!