^

Robert Kubica - Klub Kibiców

niedziela, 20 listopada 2016

Robert Kubica testuje w Bahrajnie LMP1 – WEC Rookie Tests

Robert Kubica przejedzie dzisiaj swoje pierwsze okrążenia w samochodzie LMP1 w testach do mistrzostw świata wyścigów długodystansowych WEC w Bahrajnie. Samochód kategorii LMP1 udostępnił prywatny zespół ByKolles Racing. Jest nim CLM P1/01 o mocy 600KM. Celem Polaka ma być ocena, jak czuje się w kokpicie auta LMP1.

Robert Kubica testuje w Bahrajnie LMP1 - WEC Rookie Tests

Obok Kubicy zespół ByKolles w testach wystawi jeszcze Pierrea Kaffera i Włocha Francesco Dracone, który ostatnio jeździł w IndyCar i AutoGP. Również pozostali producenci umożliwiają zaprezentowanie się w bolidzie LMP1. Paul-Loup Chatin przetestuje Audi R18, który w Bahrajnie odbędzie swój ostatni wyścig WEC. W Porsche pojedzie Gustavo Menezes, natomiast w zespole Toyoty z ciekawością będziemy przyglądać się wynikom byłych kierowców F1, Kazuki Nakajima i Sebastien Buemi.

Podczas zeszłorocznych WEC Rookie Test w Bahrajnie Juan Pablo Montoya odnotował najszybszy czas okrążenia. Były kierowca F1 i dwukrotny zwycięzca Indy 500, który testował Porsche ustanowił najlepsze okrążenie z czasem 1:40.861 w kwalifikacjach symulowanych, drugiej trzygodzinnej sesji. Najlepszym czasem 1:39.670 podczas tamtego weekendu mógł pochwalić się Timo Bernhard, jadący również Porsche 919 Hybrid. W tym roku najlepszy wynik 1:39.207 należy do L. Di Grassi jadącego Audi R18.

Poniżej lista kierowców biorących udział w testach.

Entry List WEC Rookie Test


Bolid CLM P1/01 zespołu ByKolles niestety wyraźnie odstaje od swoich jedynych konkurentów w stawce – zespołu Rebelion – na torze w Bahrainie ta różnica wynosiła ok 1.5-2s na okrążeniu, a w całym cylku ByKolles wygrał z Rebelionem jedynie raz w Chinach.

Obserwując dzisiejsze testy powinniśmy czasy Roberta porównywać do czasów kierowców zespołu ByKolles czyli w granicach 1:48, oraz Rebelionu 1:46,5. Choć trzeba pamiętać, że Kubica zawsze potrafił zaskakiwać.

W zeszłym roku Juan Pablo Montoya testując Porsche uzyskał czas o 1.2 s gorszy od wyniku tego teamu w kwalifikacjach – możemy więc spodziewać się czasów Roberta na poziomie 1:49.

Tor w Bahrainie jest Robertowi znany, ile czasu będzie potrzebował na oswojenie się z bolidem i czy będzie miał możliwość dokanania zmian w jego ustawieniu – tego dowiemy się już niebawem.

Galeria zdjęć:

Aktualności:

Pierwsza sesja testów 8:00 – 10:00 czasu polskiego.

Robert Kubica już na torze w kombinezonie czeka na pierwszy test samochodu. Kierownica po prawej stronie, jest zatem dość ciasno.

Pierwszy wyjazd Roberta.


Inżynier o Kubicy:

“Jeden dzień testów i będzie z pewnością na poziomie czołówki. To trudny samochód, on ma używane opony i już teraz zbliżył się na 1.5 sekundy do Kaffera.” – zdradza jeden z inżynierów C. Gutowskiemu


Wyniki 1 sesji

Po pierwszej sesji Rookie Test widać jak auto byKolles odstaje od fabrycznych ekip. Pierre Kaffer traci +7,5sek, natomiast Robert Kubica +9,7 sek.

Rookie Test 2016 Session 1 Result.


Druga sesja testów


Robert Kubica o samochodzie:

“Bardzo ciężko jedzie się tym samochodem. Bardziej to on prowadzi mnie, niż ja jego..”

“Fizycznie wszystko jest OK. Ponieważ decyzja zapadła we czwartek nie było czasu na dostosowanie auta. Jest ciasno…” tak Robert opisał swoje odczucia C. Gutowskiemu


Robert Kubica wspomina Bahrain:

“Mam dobre wspomnienia z tego miejsca. Mój pierwszy weekend Grand Prix w Formule 1 w 2006 roku, pole position w 2008… Miło wrócić do Bahrajnu”. – pisze Robert Kubica na swoim fb


 “Miło pracować z Robertem moim starym przyjacielem z czasów F3” – pisze kierowca ByKolles Pierre Kaffer

Robert Kubica - WEC Rookie Test 2016 - 09

fot. Pierre Kaffer


Robert podsumowuje testy:

“Nie było to głównym zadaniem, żeby jak najszybciej jechać, tylko żeby się dobrze czuć w aucie i zobaczyć jak to wszystko wygląda wewnątrz kokpitu. Odpowiedzi na najważniejsze pytania znam.” powiedział Robert po zakończeniu testów C. Gutowskiemu


Genialny Kubica – “Best of TOP Speed” 289.7km/h !

Kamery w niedzielę skierowane były na Roberta Kubicę. Polak przyszedł do garażu zespołu ByKolles w świetnym humorze, po czym wysłuchał objaśnień doświadczonego kolegi Pierre Kaffer dotyczących właściwości i cech CLM P1/01.
Kubica osiągnął rano solidne czasy na używanych oponach, po południu przyspieszył na nowych oponach na konkurencyjne 1:47.222. Jest to najlepszy czas zespołu ByKolles podczas tego weekendu. “Coraz lepiej mi się jechało” – mówi Kubica

Robert uzyskał nie tylko dobry czas okrążenia, ale też może pochwalić się “Best of TOP Speed” 289.7km/h !


 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: ArtNr4
o 08:28

Udostępnij:

error: Content is protected !!