^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 31 lipca 2017

Robert Kubica na oficjalnych testach F1 na Hungaroring

1 i 2 sierpnia odbędą się dwudniowe, oficjalne testy F1 na Węgrzech z udziałem Roberta Kubicy. To właśnie tutaj, na torze Hungaroring, w 2006 roku Polak pojechał swój pierwszy wyścig. Po 11 latach powraca na ten sam tor, by ponownie stać się częścią królowej motorsportu. By napisać dalszą część historii.

Robert Kubica na oficjalnych testach F1 na Hungaroring

 

Pierwszego dnia testów, czyli we wtorek (01.08), za kierownicą R.S.17 zasiądzie Kanadyjczyk Nicholas Latifi.  Drugi dzień – środa (02.08) została przeznaczona na testy Roberta Kubicy.

Tor, opony, kierowcy podczas oficjalnych testów F1 na Hungaroring

Tor na Węgrzech ma 4.381 metrów długości i 14 zakrętów: 7 w lewo i 7 w prawo i jak powiedział Nico Hülkenberg w odniesieniu do testu Kubicy : “To jeden z najbardziej wyczerpujących fizycznie torów, ponieważ ma tylko jedną prostą, na której można odpocząć. Poza nią cały czas kręcisz kierownicą. Po wyścigowym weekendzie tor jest nagumowany. To oznacza, że jest maksymalna przyczepność. Kto zda ten test, ten może jechać w każdym GP.”

Na testach użyte zostaną opony marki Pirelli. Odbędą się też oczywiście pomiary okrążeń, więc jeśli warunki pogodowe oraz stan toru nie zmienią się zbyt mocno do środy, będziemy mogli porównać czasy Kubicy z tymi, które reszta zawodników uzyskała w czasie weekendu GP.

Wszystkie oczy zwrócone będą wprawdzie na Roberta, ale w testach weźmie udział wielu innych kierowców. Lista obejmuje 18 nazwisk.

Robert Kubica na Hungaroring

Dla Kubicy tor na Węgrzech nie jest oczywiście wycieczką w nieznane. Polak poznał go w międzyczasie bardzo dobrze.

2006 – Debiut na Węgrzech okazał się słodko-gorzki. Kubica ukończył wyścig na 7 miejscu, jednak  po wyścigu stwierdzono dwa kilogramy niedowagi bolidu (uderzenie w bandę spowodowało uszkodzenie gaśnicy). Tym samym nasz kierowca został zdyskwalifikowany.

2007 – W kwalifikacjach Kubica uzyskał 7 czas. W wyścigu udało się krakowianinowi awansować o dwa miejsca, zajmując 5 miejsce.

2008 – Po fantastycznych kwalifikacjach, w których Robert jako jeden z faworytów zajął 4 miejsce, można było się spodziewać walki o podium. Niestety zła strategia zespołu BMW-Sauber oraz problemy techniczne spowodowały, że Kubica ukończył ostatecznie wyścig na 8 pozycji.

2009 – Słaba forma zespołu oraz bolidu BMW-Sauber spowodowały, że już podczas kwalifikacji obaj kierowcy odpadli w trakcie Q1, zajmując miejsca 16 (Nick Heidfeld) i 19 (Robert Kubica). Robert ukończył rywalizację na 13 miejscu.  Podczas tego wyścigu Robert Kubica świętował swoje 50 GP w F1.

Robert Kubica celebrates his 50th Grand Prix

2010 – Pierwszy sezon startów z Renault i ostatni start podczas Grand Prix na tym torze. Po udanych kwalifikacjach do wyścigu Kubica startował z 8 pola. Niestety początek wyścigu dla Polaka nie był udany. Po incydencie w pit lane z Adrainem Sutilem otrzymał karę 10 sekund postoju w boksach. Ostatecznie Robert po przejechaniu 24 okrążeń wycofał się z wyścigu.

Dla wielu kibiców te oficjalne testy to spełnienie marzeń, o których nie śmiali głośno mówić, chociaż byli i tacy, którzy cały czas podkreślali, że wszystko jeszcze ciągle możliwe. Na ostatnich metrach przed metą wspólnie zaciśniemy jeszcze raz kciuki za powodzenie niezwykłego “zwykłego człowieka”, który swoją wolą walki sprawił, że niemożliwe staje się na naszych oczach faktem.


Okrążenie toru Hungaroring z Robertem Kubicą przed jego pierwszym wyścigiem w F1, Węgry 2006


Aktualizacje:

 

Robert Kubica już na Hungaroring! Gotowy na testy.

31.07.2017 17:00
Robert Kubica na Hungaroring

fot. Roberto Chinchero


Robert Kubica na zapoznaniu z torem!

31.07.2017 19:20

Piękny napis na banerze? Zostawił go Hiszpański kibic, który nie mógł zostać na testach.

W niedzielę Miguel Portillo przekazał słowa fana: “Opuszczamy hungaroring, ale jest tam banner, który zostaje. W środę Kubica znowu tu jedzie ‘Robert Come Back’ ” Chyba Robertowi się spodobał.

Kubica na Hungaroring - spacerek Robert Come Back

fot. Roberto Chinchero

Kubica na Hungaroring - spacerek

fot. Roberto Chinchero

 


Robert Kubica - Kombinezon Hungaroring 2017

fot. Motorsport.com

Robert Kubica “Wygląda tak samo, jak padok sprzed sześciu lat.”

31.07.2017 19:50

Robert Kubica po zapoznaniu z torem przed środowymi testami F1 na Hungaroring powiedział: Wygląda tak samo, jak padok sprzed sześciu lat.”

“Jeśli mnie znowu zobaczysz w padoku, to tylko z kaskiem w ręku” – odpowiadał Kubica latami każdemu, kto go pytał, dlaczego po wypadku od 2011 ani razu nie odwiedził padoku.

Dotrzymał słowa i wrócił!

Robert przyjechał na Hungaroring i zaliczył poprzedzający testy sprawdzian ewakuacji, potem przeszedł się w koło toru, a jak tylko pojawił się w paddocku to powiedział, że jest tu tak samo jak 6 lat temu.

Na Roberta czeka wielu mechaników, których zna jeszcze z 2010 roku (jego ostatniego w F1) i bolid, z którym musi się zapoznać począwszy od pozycji za kierownicą.

W obecności Jo Bauera Robert pomyślnie przeszedł test ewakuacji, a potem spotkał się z inżynierami, z którymi będzie jeździł w środę.


Robert Kubica i kibice z flagą klubową w TVN24

01.08.2017 16:00

Nie tylko świat F1 oszalał na punkcie Roberta – Kubica przebija się do głównych wiadomości chociaż nie przejechał jeszcze ani jednego kółka na torze. Jutro spodziewamy się 10.000 kibiców z Polski. Jesteśmy dumni z Roberta, ale i on może chyba być dumny ze swoich kibiców.


Galeria zdjęć wtorek


Live Timing

W dzień testów również testujemy swoje rozwiązania. Przed Wami LiveTiming. Odświeża się automatycznie co minutę więc nie musicie odświeżać strony. W razie jakichś problemów piszcie w komentarzach

[livetiming]

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: ArtNr4
o 17:02

Udostępnij:

error: Content is protected !!