^

Robert Kubica - Klub Kibiców

niedziela, 29 Listopad 2020

Po wyścigu Grand Prix Bahrajnu 2020

Za nami wyścig numer 15-naście w tym sezonie. Wyścig który zostanie zapamiętany najbardziej poprzez wypadek Romain’a Grosjean’a do którego doszło tuż na starcie. Wypadek wyglądał przerażająco i cud, że kierowcy nic się nie stało.

Fot. AFP/ Bryn Lennon

Przerażający wypadek Romain’a Grosjean’a

Fot. Formula 1

Zaraz na początku dzisiejszego wyścigu Romain Grosjean miał potężny wypadek na wyjściu z zakrętu numer 4. Doszło do kontaktu bolidu kierowcy Haasa z samochodem Danila Kyiata.

Grosjean stracił panowanie nad bolidem i z ogromną siłą uderzył w barierę i auto stanęło w płomieniach. Romain Grosjean zdołał o własnych siłach wydostać się z samochodu i trafił pod opiekę ekipy medycznej F1.

Szef ekipy Haas – Gunther Steiner podziękował wszystkim służbom, które błyskawicznie znalazły się na miejscu zdarzenia i natychmiast przystąpiły do udzielenia pomocy Grosjean’a.

Steiner :

“Romain jest w szoku i przechodzi wszystkie niezbędne badania, które trzeba wykonać po takim uderzeniu. Jest przytomny i wszystko wygląda w porządku, ale nie kontaktowałem się z nim bezpośrednio. Wydaje się, że ogólnie jest z nim w porządku.”

“Chcę podziękować ekipom ratowniczym, które przybyły tam bardzo szybko. Jeszcze nie wiem, kto to był dokładnie, ale porządkowi i ludzie z FIA spisali się świetnie.”

“To było przerażające. Gdy widzisz, gdzie jest przerwany bolid, patrzysz na barierę, to niewiarygodne. Myślę, że mieliśmy szczęście w nieszczęściu. Preferuję taki rodzaj szczęścia, niż to wyścigowe.”

“Wygląda na to, że wszystko z nim w porządku. Miejmy nadzieję, że nie ma żadnych obrażeń i wyjdzie z tego cało.”

Komentarz Alan’a van der Merwe, kierowcy samochodu medycznego F1 dla Sky Sports :

“Nigdy nie widzieliśmy takiego ognia. Przez dwanaście lat nie widziałem, by po takim uderzeniu był tak ogromny pożar. Chwilę nam zajęło przeanalizowanie tego, co się dzieje. Jestem przekonany, że była to sekunda, ale wydawała się trwać wieczność.”

“Wtedy Romain zaczął sam wydostawać się z samochodu, co po takim wypadku jest niesamowite.”

“Odczuliśmy ulgę, kiedy się pokazał. Wszystkie rozwijane systemy zadziałały perfekcyjnie. Halo, bariera, pasy.”

“Wszystko tak, jak powinno. Bez jednej z tych rzeczy, rezultat mógłby być zupełnie inny.”

Ross Brawn : “To był szokujący moment dla nas wszystkich.”

Fot. Formula 1

“To był szokujący moment dla nas wszystkich w F1, bo dawno nie widzieliśmy tak poważnego wypadku. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich scen. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą eksplozja i pożar.”

“Ten wypadek to też hołd dla pracy, którą FIA wykonała w ostatnich latach. Musimy sobie przypomnieć, jakie kontrowersje towarzyszyły systemowi Halo, gdy był wprowadzany. Trzeba oddać szacunek Jeanowi Todtowi, bo to on nalegał na to, by wprowadzić system Halo.”

“Pomyślmy, co wydarzyłoby się, gdybyśmy go nie mieli. Przecież bolid Grosjeana przebił barierę. Jestem pewien, że będziemy mieć dogłębne dochodzenie w tej sprawie.”

“Tak, abyśmy zrozumieli jakie wnioski można wyciągnąć z tego wypadku. Nie chcemy więcej widzieć tak zniszczonych barier w F1.”

“Należy im się ogromny szacunek. Nie zawahali się ani przez chwilę, mieli jasny cel. Zrobili dokładnie to, co musieli zrobić.”

“Zareagowali odpowiednio. Jestem dumny z ich pracy. Myślę, że to bardzo uspokajające dla kierowców, gdy widzą tak profesjonalnie działające służby.”

Hamilton komentuje wypadek Grosjean’a

Fot. Getty Images

“To były szokujące sceny. Rzecz w tym, że kiedy wsiadamy do samochodu, wiemy, że ryzykujemy, szanuję to niebezpieczeństwo i zdaję sobie z tego sprawę.”

“Nie wiem, jakie tam było przeciążenie, ale naprawdę musimy być wdzięczni, że halo zadziałało. Dobrze, że ta bariera go nie przecięła, bo mogło być o wiele gorzej.”

“To nam przypomina, ale też ludziom, którzy nas oglądają, ten sport jest niebezpieczny. Bawimy się tą granicą, limitem możliwości, ale trzeba też szanować ryzyko.”

“To jest naprawdę niesamowita praca, którą włożyła Formuła 1 i FIA, żeby osiągnąć taki poziom bezpieczeństwa. Oczywiście ten incydent będzie przebadany. Dużo pracy zostanie wykonane, aby coś takiego się nie powtórzyło.”

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina Gallagher
o 20:42

Udostępnij:

error: Content is protected !!