^

Robert Kubica - Klub Kibiców

czwartek, 7 października 2021

F1 : Grand Prix Turcji 2021

Na 16tą już rundę w tegorocznych mistrzostwach, Formuła 1 przenosi się do Turcji. Choć powoli zbliżamy się do końca sezonu 2021, walka o mistrzostwo wciąż jest zacięta…..

Dystans wyścigu – 309.396 km

Decyzję o zbudowaniu toru, na którym miało odbyć sie Grand Prix Turcji podjęto w 2002 roku. Z trzech branych pod uwagę lokalizacji wybrano okolice największego tureckiego miasta – Stambułu. Tor został zaprojektowany przez Hermana Tilke. Pierwszy wyścig o Grand Prix Turcji odbył się 21 sierpnia 2005 roku, a jego zwycięzcą został Kimi Raikkonen z McLarena (obecnie startuje w barwach Alfa Romeo Racing ORLEN, niestety na powtórzenie  jego wyniku z 2005 roku raczej liczyć nie możemy).

Charakterystyka toru sprawiła, że wielu kierowców wpadało w poślizg i wypadało z trasy –  głównie na zakręcie 8. Na tym właśnie zakręcie Juan Pablo Montoya wyjeżdżając szeroko na pobocze oddał drugą pozycję w ręce Fernando Alonso (na dwa okrążenia przed końcem wyścigu). Kolumbijczyk tłumaczył się uszkodzeniem samochodu spowodowanym kontaktem z samochodem Tiago Monteiro, podczas manewru dublowania. To wydarzenie było jednym z tych, które zaważyły na losie tytułów mistrzowskich.

Rok później swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 1 świętował tu Felipe Massa w bolidzie Ferrari. Wyścig został jednak bardziej zapamiętany z powodu afery jaka wybuchła po ceremonii wręczenia nagród. Nagroda dla zwycięzcy została przekazana przez Mehmeta Ali Talata, który widzom został przedstawiony jako prezydent Tureckiej Republiki Cypru Pólnocnego, który jest uznawany jedynie przez Turcję.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) która zachowuje polityczną neutralność, rozpoczeła dochodzenie. Przedstawiciele federacji nie mieli możliwośći przeciwstawienia się decyzji organizatorów, ponieważ decyzja została maksymalnie opóźniona. Organizatorom groziła utrata praw do organizacji wyścigu, a także rajdu w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata. Ostatecznie zostali oni ukarani grzywną w wysokości 5 mln dolarów.

Tor charakteryzuje się przeciwnym do ruchu wskazówek zegara kierunkiem jazdy. Intercity Istambul Park posiada najwysze homologacje od FIA i FIM, a więc może organizować wyścigi Formuły 1 oraz MotoGP. Konfiguracja używana w F1 i MotoGP jest taka sama. Tor w przeciwieństwie do większości projektów nie ma możliwości wytyczenia wielu zróźnicowanych konfiguracji. Układ pętli nie uległ zmianie od czasu jego konfiguracji w 2005 roku.

Ostatnie wyniki (sezon 2020)

Pole Position – Lance Stroll (1:47:756 Racing Point)

Podium

1. Lewis Hamilton (zwyciężając w GP Turcji, Hamilton po raz siódmy w karierze został mistrzem swiata F1) (1:42:313, Mercedes)
  2. Sergio Perez (+31,633, Racing Point)
  3. Sebastian Vettel (+31,960, Ferrari)

Najszybsze okrążenie – Lando Norris (1:36:806)

Poniedziałek 11/10/2021

16:30 – 17:30 – skrót wyścigu – premiera – Polsat Sport, Polsat Go i polsatsport.pl