^

Robert Kubica - Klub Kibiców

niedziela, 10 kwietnia 2022

Podsumowanie Grand Prix Australii 2022

Charles Leclerc wygrał Grand Prix Australii 2022 i zwiększył prowadzenie w punktacji generalnej tegorocznych mistrzostw. Na Albert Park, gdzie Melbourne po raz pierwszy od 1100 dni gościło Grand Prix Australii, pojawiły się  tłumy. Po pełnych akcji treningach wolnych i sesjach kwalifikacyjnych, w niedzielne popołudnie czekało na nich kolejne emocjonujące widowisko.

Grand Prix Australia

Charles Leclerc wygrał Grand Prix Australii i powiększył swoją przewagę w mistrzostwach Formuły 1. 20,5 sekundy za nim uplasował się Sergio Perez, a trzeci był George Russell. Lewis Hamilton zajął czwarte miejsce.

Aktualny mistrz świata  – Max Verstappen po raz drugi w ciągu trzech wyścigów nie dojechał do mety.

Leclerc, dwukrotny zwycięzca w tym sezonie, ma teraz 34 punkty przewagi nad drugim w klasyfikacji Russellem. Hamilton jest piąty, traci 43 punkty.

Hamilton startował z piątej pozycji i na starcie awansował o dwie pozycje na trzecią. Siedmiokrotny mistrz świata wyprzedził Lando Norrisa o kilka metrów, a następnie wyprzedził Sergio Pereza.

Podczas gdy Leclerc utrzymywał się na prowadzeniu, jego kolega z zespołu Ferrari – Carlos Sainz przeżywał dramat. Po słabych kwalifikacjach Sainz wystartował z dziewiątej pozycji, na starcie spadł na czternastą a potem ostro wszedł w zakręt nr 9, przejeżdżając przez trawę, a następnie wpadając w żwir.

Gdy Ferrari Sainza znalazło się w piaszczystej pułapce, wysłany został samochód bezpieczeństwa a na 7 okrążeniu wyścig został wznowiony. George Russell skorzystał z samochodu bezpieczeństwa i zmienił opony, dzięki czemu z piątego miejsca awansował na trzecie, wyprzedzając Lewisa Hamiltona.

“George skorzystał z samochodu bezpieczeństwa” – powiedział przez radio inżynier wyścigowy Hamiltona, Peter Bonnington. Hamilton odparł: “Co to znaczy? Straciłem pozycję?”. “Potwierdzam” – odpowiedział Bonnington. “To po prostu pech, Lewis”.

Samochód bezpieczeństwa pojawił się ponownie pod koniec 27. okrążenia. Verstappen dostrzegł szansę na wyprzedzenie Leclerca, ale bez powodzenia.  Russell wkrótce znalazł się pod presją Pereza.

“Jeśli szkoda ci opon, aby utrzymać Pereza z tyłu, możesz go przepuścić” – brzmiał komunikat inżyniera Georg’a.

Russell odpowiedział: “Nie chcę tego słyszeć”. Na 36. okrążeniu Perezowi jednak udało się go wyprzedzić.

Wyglądało na to, że Red Bull będzie miał obu swoich kierowców na podium, lecz Verstappen musiał wcześniej zakończyć rywalizację w Grand Prix Australii, poprzez awarię w samochodzie.

Dzięki temu Perez awansował na drugie miejsce, a Russell na podium. Hamilton ukończył wyścig na czwartej pozycji, a na ostatnich okrążeniach powiedział do swojego zespołu: “Postawiliście mnie w naprawdę trudnej sytuacji”.

Lando Norris zajął piąte miejsce, wyprzedzając o jedną pozycję swojego kolegę z zespołu – Daniela Ricciardo. Pierwsze punkty w sezonie 2022 zdobył Alex Albon dla ekipy Williams Racing.

Źródło : Telegraph.co.uk

Wyniki końcowe F1 : Grand Prix Australii 2022