^

Robert Kubica - Klub Kibiców

środa, 6 lipca 2022

Freda Vasseura brak pomysłu na rolę Kubicy w F1

W ostatnim wywiadzie dla Motorsport.com Fred Vasseur powiedział, że uważa Roberta Kubicę za wyjątkowego kierowcę, ale nie ma obecnie pomysłu na większe zaangażowanie Polaka w F1….

Kubica

Fot. Polskie Radio.pl

Kubica po sezonie 2019 rozstał się z Williamsem i trzeci rok związany jest z Alfą Romeo. Obowiązki Polaka ograniczają się jednak do roli kierowcy rezerwowego i testowego. 37-latek może liczyć na kilka piątkowych treningów, dzień filmowy czy testy opon Pirelli.

Frederic Vasseur, szef zespołu Alfy, pytany czy jest szansa na inną rolę Kubicy w zespole, przyznał że choć jest wola obu stron, obecnie nie ma żadnego pomysłu, jak w większym stopniu zaangażować Polaka w Formule 1.

“Mam na to nadzieję. Naprawdę mam nadzieję, chociaż nie wiem, jaka ta rola mogłaby być” – powiedział Vasseur w rozmowie z Motorsport.com. – “Ufam mu, choć chwilami nie jest najłatwiejszym gościem „w obsłudze”. To jednak normalne u kierowców wyścigowych.”

“Dla Saubera Robert jest pewnie jedną z najbardziej ikonicznych postaci, wygrał Grand Prix Kanady. Spędził z nami kilka lat, dwa, trzy sezony i bardzo chciałbym znaleźć rozwiązanie na przyszłość. Dzisiaj nie mam na to pomysłu, ale strasznie bym chciał znaleźć jakieś rozwiązanie odnośnie przyszłej współpracy.”

Fot. Alfa Romeo F1 Team ORLEN

Podczas bieżącej kampanii – roku technicznej ewolucji – Kubica zaliczył jak dotychczas tylko jeden piątkowy trening – w Barcelonie. Na pytanie o wkład polskiego kierowcy w ostatnich kilku miesiącach, Vasseur odparł:

“Robert to wyjątkowy gość. Wyjątkowy również dla Formuły 1, ale przede wszystkim dla zespołu. Także dla mnie. Przez całą moją karierę był gdzieś w pobliżu, walczyłem z nim.”

“Gdy byłem w Renault, poprosiłem go by dołączył, by wrócił do „single-seaterów”. Najpierw dałem mu możliwość przetestowania symulatora. Byłem przekonany, i nadal jestem, że Robert to wyjątkowy gość.”

“Ma bardzo rozwiniętą wiedzę techniczną. Dla nas to zawsze pozytyw mieć inne postrzeganie tego, co robimy. Kiedy zalicza FP1, zawsze jest bardzo konstruktywny. A najważniejsze pokazał w zeszłym roku w naprawdę ekstremalnych warunkach.”

“W Zandvoort i Monzy. W sobotni poranek poprosiliśmy go, by wskoczył do samochodu. Zadzwoniłem do niego o 6 rano: „Robert, obudź się, musisz coś zrobić”. Odparł: „Co?!” i po prostu wsiadł do samochodu, jak gdyby nigdy nic. Pamiętam, że przez dziesięć okrążeń walczył z Sebastianem Vettelem i go wyprzedził. Jego występ był mega. Me-ga! Dla mnie to wyjątkowy gość.”

Wcześniej podczas powrotu do sportu samochodowego, a obecnie zarówno w F1, jak i pozostałych seriach, w których ściga lub ścigał się Kubica, może on liczyć na wsparcie PKN Orlen. Polski koncern jest również sponsorem tytularnym zespołu Alfy.

Zapytany jak ważna jest obecność Kubicy w zespole z punktu widzenia finansów, Vasseur zapewnił:

“To nie jest sponsor. Oczywiście, trzeba sobie jasno powiedzieć, że dla Orlenu ważne jest, by Robert był zaangażowany w zespół i pozostawał jego częścią. Jednak on wykonuje świetną pracę, której nigdy nie kwestionowaliśmy.”

Źródło : https://pl.motorsport.com/f1/news/brak-pomyslu-na-kubice/10333748/

Nie jest to pierwsza wypowiedź Vasseura na temat przyszłości Roberta. Kilka tygodni temu szef ekipy z Hinwill został zapytany przez Polski portal – Puls Biznesu czy Robert Kubica może wrócić do F1 jako kierowca podstawowy :

Jako polski dziennikarz na koniec muszę o to zapytać: jest szansa, że jeszcze zobaczymy Roberta Kubicę ścigającego się w F1?
“Nie wiem, co pan chciałby usłyszeć…”

Prawdę…
“W F1 jeździ 20 najlepszych kierowców na świecie. Robert z pewnością doskonale rozumie bolidy, technologię, jest dla nas ogromnym wsparciem w tym zakresie. Jego wiedza jest bezcenna, ale pamiętajmy, że ma już prawie 40 lat i jest po ciężkim wypadku, więc mogłoby być mu ciężko wytrzymać trud całego sezonu.”

Źródło : Jak F1 wiezie marki – Puls Biznesu – pb.pl

Robert Kubica Klub Kibiców – (robertkubica-klubkibicow.pl)

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 13:02

Udostępnij:

error: Content is protected !!