^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Vettel out, Alonso in czyli zmiany w Aston Martin

Choć w F1 dopiero zaczęła się przerwa wakacyjna , za kulisami wiele dzieje. W miniony czwartek Sebastian Vettel poinformował, że kończy karierę w F1 z końcem sezonu 2022. Dziś rano Aston Martin poinformował, że na miejsce Sebastiana przyjdzie Fernando Alonso.

Fot. Sky Sports

Rezygnacja Vettela

Fot. Aston Martin

Czterokrotny mistrz świata drugi sezon reprezentuje barwy Astona Martina. Choć jeszcze do niedawna obie strony informowały o chęci dalszej współpracy, w czwartek zapowiedziano zakończenie kariery przez Vettela.

Vettel zaliczył wyścigowy debiut w Formule 1 w sezonie 2007 podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych. W BMW-Sauber jednorazowo zastąpił wtedy Roberta Kubicę pauzującego po wypadku w Kanadzie.

W lipcu tego samego roku dołączył do Toro Rosso i w barwach włoskiej stajni wystąpił w siedmiu wyścigach. W juniorskiej ekipie Red Bulla spędził kolejny rok i został awansowany do głównego zespołu.

Sezon 2009 zakończył jako wicemistrz świata, a dwanaście miesięcy później zaczęła się jego zwycięska passa. Vettel zdobył cztery tytuły (2010-2013). Z Red Bullem pożegnał się na koniec 2014 roku i dołączył do Ferrari. Sześć sezonów spędzonych w Maranello nie zostało okraszone kolejnymi laurami.

Po trudnym sezonie 2020 Scuderia zrezygnowała z usług Niemca. Dołączył on do Astona Martina, ale dotychczasowy związek z ekipą z Silverstone przyniósł tylko jedno podium – w ubiegłorocznym Grand Prix Azerbejdżanu.

Vettel triumfował łącznie w 53 wyścigach i 122 razy stał na podium.

Oświadczenie Vettela :

“Decyzja o zakończeniu kariery była trudna i podjęcie jej zajęło mi dużo czasu. Pod koniec roku chciałbym poświęcić czas na zastanowienie się, czym później będę się zajmował. Jako ojciec wiem, że chcę więcej czasu spędzać ze swoją rodziną.”

“Dzisiaj jednak nie chodzi o pożegnanie. Bardziej o podziękowanie – wszystkim. Nie tylko kibicom, bez których gorącego wsparcia Formuła 1 nie mogłaby istnieć. Przez ostatnie piętnaście lat miałem przywilej pracować w Formule 1 z wieloma fantastycznymi ludźmi. Było ich zbyt wielu, aby wymieniać i dziękować.”

“W trakcie ostatnich dwóch lat byłem kierowcą Aston Martin Aramco Cognizant F1 Team i chociaż wyniki nie są takie, na jakie liczyliśmy, jest dla mnie jasne, że wszystko składa się w całość, by zespół ścigał się w najbliższych latach o najwyższe cele.”

Źródło :https://pl.motorsport.com/f1/news/vettel-konczy-kariere/10344464/

Alonso zastąpi Vettela

Fot. James Moy Photography

Aston Martin Aramco Cognizant Formula One™ Team z przyjemnością potwierdza, że Fernando Alonso dołączy do zespołu w 2023 roku na mocy wieloletniego kontraktu.

Cała firma jest bardzo podekscytowana tym, że Fernando wniesie do zespołu swoje niesamowite doświadczenie oraz genialne tempo i umiejętności wyścigowe.

Zatrudnienie wyjątkowego talentu, jakim jest Fernando, jest jasnym oświadczeniem woli ze strony organizacji, która zobowiązała się do rozwoju zwycięskiego zespołu Formuły 1.

Fernando Alonso :

“Zespół Aston Martin wyraźnie stosuje energię i zaangażowanie, aby wygrywać i dlatego jest to jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Formule 1 dzisiaj”.

“Znam Lawrence’a i Lance’a od wielu lat i jest bardzo oczywiste, że mają ambicje i pasję, aby odnieść sukces w Formule 1. Obserwowałem, jak zespół systematycznie przyciągał wspaniałych ludzi ze zwycięskimi rodowodami, a także uświadomiłem sobie ogromne zaangażowanie w nowe obiekty i zasoby na Silverstone.

“Nikt w Formule 1 nie demonstruje dziś większej wizji i absolutnego zaangażowania w wygrywanie, a to sprawia, że jest to dla mnie naprawdę ekscytująca okazja”.

“Nadal mam głód i ambicję, aby walczyć, aby być na czele, i chcę być częścią organizacji, która jest zaangażowana w naukę, rozwój i sukces.

“Wszyscy doceniamy, że jest wiele do zrobienia, aby dostać się do przodu, i że musimy zastosować wszystkie nasze energie w pracy razem, aby znaleźć wydajność.

“Pasja i chęć osiągania wyników, których byłem świadkiem, przekonują mnie do utrzymania mojej radości i zaangażowania w ten sport. Zamierzam ponownie wygrać w tym sporcie i dlatego muszę wykorzystać możliwości, które wydają mi się właściwe.”

Lawrence Stroll :

Fot. James Moy Photography

“Znam i podziwiam Fernando od wielu lat i zawsze było jasne, że jest on zaangażowanym zwycięzcą, tak jak ja.”

“Postawiłem sobie za cel zebranie najlepszych ludzi i opracowanie odpowiednich zasobów i organizacji, aby odnieść sukces w tym wysoce konkurencyjnym sporcie, a te plany nabierają teraz kształtu na Silverstone.

“Naturalne wydawało się więc zaproszenie Fernando do bycia częścią rozwoju zwycięskiego zespołu i bardzo szybko ustaliliśmy w naszych ostatnich rozmowach, że mamy te same ambicje i wartości, a potwierdzenie naszej chęci współpracy było logiczne i łatwe.”

Mike Krack :

Fot. Aston Martin

“Byłem świadkiem ekscytacji w zespole inżynierów i w całej organizacji z powodu możliwości pracy z Fernando.”

“Wiemy, że prawie każdy może się uczyć od kogoś kalibru i doświadczenia Fernando. Jesteśmy pewni, że zainspiruje on wszystkich do podniesienia swojej gry, a to tylko wzmocni i tak już zaraźliwą energię, która istnieje w zespole.”

“Jesteśmy w podróży, aby stworzyć zwycięską organizację i jest jasne, że Fernando przyspieszy nasz postęp i doprowadzi nas do wyników, z których możemy być dumni.”

“Jesteśmy zachwyceni, że Fernando i Lance będą stanowić nasz skład kierowców w przyszłym roku – połączenie doświadczenia i młodości będzie niesamowicie silne i obaj kierowcy nie mogą się doczekać rywalizacji i wspólnej pracy”.

“Zespół ma nowe kierownictwo skupione na rozwoju AMR23 i wszyscy jesteśmy zachwyceni, że oni i nasze przyszłe projekty będą korzystać z wiedzy i doświadczenia, które wniesie Fernando”.

AstonMartin.com

Sezon ogórkowy 2022 – wszystkie puzzle prawie ułożone

Prawie wszystkie miejsca na sezon 2023 zostały potwierdzone. W ekipie Alpine zapewne na miejsce Alonso wejdzie Oscar Piastri. W ekipie Haas nie należy spodziewać się zmian podobnie jak w Alfie Romeo, choć Fred Vasseur zapewne chciałby widzideć w swojej ekipie Theo Pourchaire.

Jedynym znakiem zapytania jest zespół Williams i miejsce Nicholasa Latifiego. Jakiś czas temu pojawiły się plotki o ty, że Williams pożegna Nicholasa z końcem sezonu 2022, lecz na tą chwilę wszystko ucichło.

Co z Robertem Kubicą?

Niestety , ale jak widać szanse na to, że znów zobaczymy Roberta Kubice jako kierowcę podstawowego w F1 są nikłe. Co z jego rolą w Alfie Romeo? To stoi pod znakiem zapytania. Nie trudno zauważyć , że stosunki na lini Kubica – Alfa się ochłodziły . Polak przyznał jakiś czas temu , że nie wie czy w sezonie 2023 pozostanie w roli kierowcy rezerwowego.

http://www.robertkubica-klubkibicow.pl/

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 11:11

Udostępnij:

error: Content is protected !!