^

Robert Kubica - Klub Kibiców

piątek, 27 listopada 2015

2015 F1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix

Nadszedł czas finału tegorocznych FIA Formula 1 World Championship. Karawana F1 spotyka się w ten weekend na ociekającej luksusem wyspie Yas w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 2015 F1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix na Yas Marina Curcuit to ostatni już akt tegorocznego cyklu “królowej motorsportu”. Choć wszystkie tytuły zostały już rozdane, to być może tym razem, będziemy w końcu świadkami nieco bardziej interesującego wyścigu niż to zazwyczaj bywało w Abu Dhabi…

ad f1 1

Obiekt marzeń – Yas Marina Circuit powstał w 2008 roku za astronomiczną kwotę blisko 900 milionów euro. Jest drugim, po Sakhir International Circuit w Bahrajnie, torem F1 znajdującym się na Bliskim Wschodzie. Chcąc zrealizować swoje motoryzacyjne zachcianki, szejkowie dołożyli wszelkich starań, by ich tor odznaczał się przepychem i pasował idealnie do charakteru królowej sportów motorowych, zwanej prestiżową zabawą dla bogatych ludzi.

Tor posiada charakterystyczne dla siebie, niespotykane na żadnym innym obiekcie F1, elementy takie jak oryginalny wyjazd z alei serwisowej przebiegający tunelem, pełne zadaszenie trybun, chroniące kibiców przed mocnym, pustynnym słońcem. Znajduje się tutaj również zasilana energią solarną 60-metrowa wieża Sun Tower, zapewniająca niesamowite widoki VIP-om, a także pole golfowe oraz piękna przystań dla jachtów. Wielu porównuje blask GP Abu Zabi do prestiżowego GP Monako. Kolejną ciekawostką to umiejscowienie jednego z poboczy toru bezpośrednio pod trybuną. Jednak największą atrakcją obiektu jest przechodzący nad torem pięciogwiazdkowy Hotel Yas Viceroy Abu Dhabi, pokryty 5 tysiącami świecących w różnych kolorach paneli LED.

Yas Marina Circuit zaprojektował oczywiście, “nadworny architekt” F1 Niemiec Hermann Tilke. Obiekt posiada 5.554-kilometrową pętlę, którą kierowcy pokonują w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Trasa składa się z 21 zakrętów różnego typu oraz posiada najdłuższą prostą w całej Formule 1, liczącą 1173 m. Zawodnicy rozwijają na niej prędkości bliskie 320 km/h. Nawierzchnia Yas Marina Circuit powstała z wyjątkowo przyczepnego kruszywa, ale wśród kierowców panują różne opinie o torze. Niektórzy nazywają go “tilkodromem” ze względu na szerokie pobocza, znamienne dla współczesnych obiektów F1 autorstwa Tilke. Błędy uchodzą tutaj zawodnikom niemal zawsze na sucho. Idealnymi miejscami do wyprzedzania na tym torze są dohamowanie na końcu długiej prostej i zakręt nr 11. W innych miejscach tego pięknego toru jest to mocno utrudnione stąd GP Abu Zabi nie zawsze okazuje się ekscytującym widowiskiem. Grand Prix F1 rozpoczyna się tutaj przy świetle dziennym, a kończy się już po zmroku. Dopiero w trakcie wyścigu organizatorzy włączają sztuczne oświetlenie.

ad f1 4

Co zatem powiedzieli aktorzy widowiska przed tym “bajkowym” grand prix…..

Lewis Hamilton: Yas Marina to zachwycające miejsce, idealne na zakończenie sezonu. Organizatorzy poświęcili wiele czasu projektując ten tor, dzięki czemu jest on jednym z najbardziej spektakularnych na całym świecie. Pod względem jazdy stanowi spore wyzwanie. Jest tu kilka szybkich zakrętów, ale większość to wolne lub średnio-szybkie wiraże, przez co szukając ustawień samochodu warto mieć na uwadze większy docisk. Wyścig odbywa się o zmroku: startujemy jeszcze w świetle dziennym, ale linię mety mijamy przy sztucznym oświetleniu. W telewizji musi wyglądać to naprawdę super. Rok temu było to miejsce, gdzie przeżyłem jeden z najlepszych, ale też najbardziej intensywnych weekendów w mojej karierze. Przez nerwy nie spałem zbyt dobrze, obawiając się, co przyniesie przyszłość. Teraz nie ciąży już na mnie żadna presja. Na pewno będę wypoczęty, a celem będzie zakończenie sezonu z jak najlepszym wynikiem. Do Abu Zabi przybywa wielu Brytyjczyków, więc czuję się niemal tak, jakbym występował przed własną publicznością. Zwycięstwo byłoby doskonałym podziękowaniem za wsparcie, jakie otrzymywałem przez całe mistrzostwa.

Fernando Alonso: Weekend w Abu Zabi będzie dla nas istotny z wielu powodów: zakończymy wymagający sezon i związany z nim proces nauki, otrzymamy szansę na zebranie kolejnych informacji potrzebnych do rozwoju oraz rozpoczniemy zimowe przygotowania, w trakcie których poświęcimy całą naszą uwagę przyszłorocznemu pakietowi. Yas Marina to ekscytujący tor – jeden z tych obiektów, na którym charakter zakrętów zmienia się przez całe okrążenie. Kierowcy mają z tego powodu wiele frajdy. Spektakl dzienno-nocnego wyścigu, atmosfera panująca przy sztucznym oświetleniu, są naprawdę niesamowite. Abu Zabi to świetne miejsce na zakończenie sezonu. Liczymy tylko, że uda nam się wykorzystać pełen dostępny potencjał. Po kilku trudnych weekendach zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby zakończyć ten sezon mocnym wynikiem. Będziemy walczyć do samego końca.

Felipe Massa: Grand Prix Abu Zabi z ubiegłego sezonu było najlepszym wyścigiem, jaki pojechałem w barwach Williamsa. Pod koniec byłem w stanie walczyć o zwycięstwo – to uczucie było niesamowite. Czegoś podobnego doświadczyłem tylko w tym sezonie na Silverstone. Rok temu na Yas byliśmy blisko, ale ostatecznie wywalczyliśmy z Valtterim drugie i trzecie miejsce. Rywalizacja startuje tu w dzień, a kończy wieczorem, więc z naszej perspektywy są to jakby dwa oddzielne wyścigi. Wierzę, że w tym roku uda nam się pokazać równie dobre osiągi.

Max Verstappen: Szkoda, że to już koniec sezonu. Prawdę mówiąc pościgałbym się jeszcze trochę przez kilka nadchodzących tygodni! Przynajmniej mam w domu symulator, więc będę mógł toczyć wirtualną rywalizację aż do startu kolejnych mistrzostw! Jestem bardzo zadowolony z mojego debiutanckiego roku spędzonego w Formule 1. Wiele się nauczyliśmy, a w dodatku zdobyliśmy kilka dobrych rezultatów, zdobywając czwarte miejsca na Węgrzech i w Austin. Yas Marina ma kilka długich prostych, ale i wiele zakrętów, które powinny odpowiadać naszemu bolidowi. Atmosfera jest wspaniała – blisko obiektu mamy przystań, a wyścig zakończy się przy sztucznym oświetleniu. To wspaniała otoczka jak na ostatni dzień szkoły! Jeśli zakończymy sezon z szóstym miejscem, to będzie to coś wspaniałego. Na pewno cały zespół da z siebie wszystko.

Harmonogram 2015 F1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix

F1 abu dhabi

A jakie rozwiązania na tą rundę przygotowała firma Pirelli? Ze względu na gładką powierzchnię włoska (chińska) firma na wyścig w Abu Dhabi przygotowała mieszanki miękką oraz super-miękką. Jednak ze względu na porę rozgrywania poszczególnych sesji, temperatura toru może się bardzo szybko zmieniać i spaść, nawet o kilkanaście stopni w krótkim czasie, co oznacza, że zachowanie mieszanek w takich warunkach może być zupełnie inne niż normalnie. Stanowi to dodatkowy czynnik, który musi być brany przez zespoły przy ustalaniu strategii wyścigowej. Z perspektywy ogumienia pierwsza część toru składa się z serii kilku zakrętów, powodujących wzrost temperatury opon, przechodząc następnie w długą prostą co przyczyni się do gwałtownego obniżenia ich temperatury (bolidy jadą w tym miejscu ok. 15 sekund z całkowicie otwartą przepustnicą).

“To nieprawdopodobne, że sezon 2015 jest już praktycznie zakończony. Biorąc pod uwagę fakt, że kwestie dotyczące mistrzostw są już rozstrzygnięte, zespoły mogą jechać na maksimum swoich możliwości i nasz wybór opon na Abu Zabi zapewni im interesujące wyzwanie: choć nawierzchnia jest bardzo gładka, opony są mimo wszystko narażone na wysiłek ze względu na konfigurację toru, więc odpowiednie zarządzanie ogumieniem staje się ważnym elementem strategii, głównie mając na uwadze strefy przyspieszania, gdzie bardzo łatwo jest doprowadzić do boksowania się kół” – powiedział Szef Pirelli Motorsport Paul Hembery dodając:

“Jest to ten sam wybór jak w zeszłym roku, więc możemy spodziewać się dwu-postojowego wyścigu, jednak temperatura toru może być zmienna ze względu na zachodzące słońce i to może mieć wpływ na opony i również strategię. Zaledwie dwa dni po zakończeniu bieżącego sezonu rozpoczniemy testy z myślą o sezonie 2016: odbędą się dedykowane przez Pirelli testy opon od 9:00 do 21:00 we wtorek, 1 grudnia, gdzie wszystkie zespoły będą miały do dyspozycji po jednym bolidzie, by przetestować pewne rozwiązania na przyszły sezon, jak również ultramiękką mieszankę, która podczas przyszłorocznych wyścigów będzie oznaczona różowym paskiem”.

ad f1 5

Nie sposób nie wspomnieć przy okazji święta F1 w Abu Dhabi o Ferrari World …  To jedna z największych atrakcji, nie tylko Zjednoczonych Emiratów Arabskich, będąca największym tego typu obiektem na świecie. Całość kompleksu zajmuje powierzchnię 3 milionów metrów kwadratowych. Na ogromnym, charakterystycznym dachu centrum umieszczono zostało, a jakże, największe na świecie logo Ferrari, o powierzchni blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych.

Co więc oferuje nam Ferrari World Abu Dhabi ? Świat Ferrari to nieustające opowieść o pasji i emocjach. Doznań tych doświadczymy poprzez ponad 20 przejażdżek edukacyjnych i atrakcji, interaktywne zakupy i autentyczne włoskie  doznania. Pod jego czerwonym dachem znajduje się “Rossa”, najszybsza na świecie kolejka górska (roller coaster), osiągająca prędkość 240 km/h. Do 100 kilometrów na godzinę ta niezwykła kolejka rozpędza się w zaledwie dwie sekundy. Jej otwarcie nastąpiło 28.10.2010 roku i od tego momentu cieszy się niesłychaną popularnością. Jej całkowita długość wynosi 2000 metrów, a w najwyższym swym punkcie osiąga ona wysokość nieco ponad 50 metrów. “Galleria Ferrari” to największa na świecie galeria poświęcona samochodom marki Ferrari z zewnętrzną interaktywną prezentacją samochodów od roku 1947 do czasów obecnych. “Speed of Magic” to fantastyczna przygoda w wymiarze 4D prowadząca przez ciemnozieloną dżunglę, lodowe jaskinie i wąwozy, aż do ujścia ognistego wulkanu. Zapierającą dech w piersi atrakcją w obiekcie Świat Ferrari jest maszyna G-Force, która potrafi wystrzelić odważnych uczestników nawet na wysokość 62 m w górę. Człowiek w takich warunkach odczuwa przeciążenia rzędu 3,8 G. Na terenie Świata Ferrari znajdują się restauracje i kawiarnie serwujące dania kuchni włoskiej, w tym tradycyjna rodzinna trattoria “Mamma Rosella” oraz “Cavallino” elegancka restauracja a la carte. Fani marki Ferrari mogą zakupić unikalne pamiątki w sklepie firmowym, istnieje również możliwość stworzenia własnej pamiątki w strefach interaktywnych. Olbrzymią popularnością wśród odwiedzających cieszą się również różnego rodzaju, bardzo liczne symulatory usytuowane na terenie całego kompleksu.

Główne atrakcje Ferrari World Abu Dhabi:
•    “The Thrill of Rosso” (najszybszy rollercoaster na świecie, 240 km/h w ok. 5 sekund),
•    G – Force “The Height of Acceleration” (wieża prędkości, a z niej niesamowity widok, z wysokości 62 metrów na wyspę Yas),
•    Scuderia Challenge (symulacja wyścigowa na wirtualnym torze Yas Marina),
•    Fiorano GT Challenge (symulacja drużynowego wyścigu, tory wzorowane na prawdziwych torach wyścigowych GT z całego świata).

ad f1 3

F1 Etihad Airways Abu Dhabi Grand Prix facts…

*Robert Kubica na torze w Abu Zabi startował w latach 2009 i 2010. W 2009 roku, w barwach BMW Saber F1 team zajął 10 miejsce, a w 2010 roku bolidem Renault F1 Team wywalczył 5 miejsce;

*wyścig o GP Abu Zabi w sezonie 2014 był jedynym w historii F1 podwójnie punktowanym, jednak przyznanie za niego podwójnych punktów nie miało wpływu na losy rywalizacji o mistrzostwo świata;

*to już 7 edycja F1 Grand Prix Abu Zabi, pierwsze zawody odbyły się w 2009 roku, a pierwszym triumfatorem został Sebastian Vettel;

*Sebastian Vettel zwyciężył na torze w ZEA 3-krotnie, co stawia go na pierwszym miejscu w kategorii zwycięstw na Yas Marina Circuit, na drugiej pozycji jest Lewis Hamilton (2 wygrane), a na trzeciej Kimi Raikkonen (1 zwycięstwo), w kategorii zespołowej prowadzi Red Bull F1 Team z trzema wygranymi wyścigami;

*F1 GP Abu Dhabi będzie 150 startem Force India F1 Team w Formula 1 World Championship (team powstał w roku 1991, jako Jordan, następnie występował pod nazwami Midland i Spyker);

*Yas Marina poza Formułą 1 gości także australijską serię V8 Supercars, GP2, GP3, GT1, Porsche Supercup, wyścig Gulf 12 hours.

 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: marciinex
o 11:59

Udostępnij:

error: Content is protected !!