^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 11 września 2017

Williams: Alonso Czy Kubica? – Mark Hughes

Po ostatnich doniesieniach w sprawie umów silnikowych w Formule 1 i o ew. przejściu Carlosa Sainza Jr. z Toro Rosso do zespołu Renault F1 głos o szansach jakie może mieć Robert Kubica na powrót do Formuły 1 zabrał szanowany dziennikarz w świecie motorsportu – Mark Hughes.

Kubica Alonso Sainz Stroll Massa Perez

“Być może czeka nas wstrząs na rynku kierowców – z niespodziankami”

“Jeśli Sainz rzeczywiście przełączy się na Renault, będzie to częściowa rekompensata za wycofanie się przez Red Bull z kontraktu z francuskim producentem na dostawę silników dla jego młodszego zespołu w roku 2018. To umożliwi Toro Rosso wybór silników Hondy, a MacLarenowi wykorzystanie jednostek Renault. W tym układzie istotne jest głównie kto płaci komu i jak wiele, jak wyjaśniliśmy w zeszłym tygodniu.

Robert Kubica Fernando Alonso Felipe Massa - Monza padok F1 2017

fot. Antonio Boselli

Czy Fernando Alonso zgodzi się teraz na odnowienie kontraktu z McLarenem? Byłoby niespodzianką, gdyby stało się inaczej – choć otrzymał zdecydowaną propozycję od Williamsa. Tak czy owak, prawdopodobnie czeka go obniżka dochodów. Czy Williams-Mercedes byłby dla niego bardziej atrakcyjny niż McLaren-Renault? Zakładając, że Alonso chce pozostać tam, gdzie jest – co zrobi Williams? Lance Stroll jest pewnikiem ze względu na finanse zespołu, więc czy zachowają Felipe Massa? 

Fakt, że zwrócili się do Alonso potwierdza, że ​​poszukują kierowcy, co do skuteczności którego nie ma żadnych pytań – który tym samym umożliwia skoncentrowanie się na brakach samochodu z ostrością niemożliwą w przeciwnym wypadku. Jest zbyt wiele pytań co do skuteczności Felipe Massy, aby był takim wskaźnikiem. Nie ma on też reputacji wystarczającej aby włożyć niezbędną energię w process wynajdywania i eliminowania słabości zespołu. Massa wypowiadał się już entuzjastycznie o Formule E i nie byłoby zaskoczeniem, gdybyśmy zobaczyli go tam w następnym sezonie. W ciągu czterech lat odegrał w Williamsie bardzo użyteczną rolę, odpowiednią do sytuacji. Ale nadszedł czas, aby każdy poszedł w swoją stronę.

Formula E

fot. jaguar.com

A zatem, kto jeśli nie Alonso? Robert Kubica. Jak słyszymy, krótkoterminowy kontrakt zawarty w maju przed programem jego powrotu został rozwiązany na jego [Roberta Kubicy] wniosek, aby mógł reagować na zainteresowanie jego usługami z innych stron (podobno Williams i Sauber). Jego występ w teście na Hungaroring, choć dobry, pozostawił pytania co do poziomu fitnessu – uwidocznione w postaci pewnej niespójności podczas długich przebiegów.
Z drugiej strony, jego szybkość wywarła duże wrażenie. Najszybsze okrążenie wykonał z ilością paliwa na P2, czyli 25-30 kg w porównaniu z około 6 kg w kwalifikacjach. To sugeruje że jego czasy były na równi z tymi, które odnotował Nico Hulkenberg, choć na oponach ultra-soft szybszych o około 0.3 sekundy niż super-soft.

 

Fot. GPUpdate.net

Jego pierwszy występ w obecnym samochodzie hybrydowym potwierdza, że ma prędkość. Najlepsze jego okrążenia w długich biegach w rzeczywistości poprawiły czasy ustanowione przez Hülkenberga czy Jolyona Palmera podczas wyścigu. Ale pewna niespójność zasugerowała, że ​​potrzebuje dalszej pracy nad fitnessem po prawie siedmiu latach poza samochodem F1. Wobec pytań na które trzeba wciąż odpowiedzieć, uznano że nie jest to w jego interesie aby umieścić go w samochodzie podczas Grand Prix – w świetle reflektorów, gdzie analiza będzie o wiele bardziej drobiazgowa. Powiększający się impet negocjacji Toro Rosso i wprowadzenie do tego równania Sainza (od dawna na celowniku Renault), jeszcze bardziej oddaliło perspektywę Kubicy w Renault.

Jeśli Kubica może odpowiedzieć na te pozostałe pytania po dalszym treningu (i tylko test w odpowiednim czasie mógłby to zrobić naprawdę), byłby idealnym kandydatem do wymagań Williamsa – as klasy A, który powie im wszystko co trzeba bez owijania w bawełnę.”

Robert Kubica Krok po kroku z powrotem do F1


AKTUALIZACJA

Motorsport-Total : Kubica w Williamsie ? – tam też musiałby coś udowodnić.

“Kubica byłby dla Williamsa atrakcyjną alternatywą. Raczej mniej by kosztował, a wniósłby dużą poprawę wizerunku zespołu. Również u Williamsa musiałby jednak najpierw coś udowodnić. Najwcześniejszy możliwy termin to testy po zakończeniu sezonu w Abu Dhabi. A do tej pory wiele może się na rynku kierowców jeszcze zmienić.”

“Polak miał do tej pory związane ręce. W ciągu testowego programu Renault i Kubica zawarli umowę, aby do pewnego ostatecznego terminu nie podpisywać nic z innymi zespołami. Ten termin upłynął i Renault zdecydowało się na Carlosa Sainza. Tym samym drzwi dla Kubicy zostały zamknięte (w Renault)”.


Wszystkie kolejne informacje będą pojawiały się w klubie, trzymajmy kciuki.

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: D
o 13:07

Udostępnij:

error: Content is protected !!