^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Paddy Lowe : Robert Kubica może zostać podstawowym kierowcą

Robert Kubica – wrócił do miejsca, w którym czuje się najlepiej. Został kierowcą zespołu Formuły 1, co prawda na tą chwilę jako trzeci kierowca, testowo-rozwojowy. Podczas konferencji prasowej w Moskwie z przedstawicielami SMP, Williamsa oraz Sirotkinem padło wiele ciekawych wypowiedzi dotyczących umów kierowców Williamsa i ich ewentualnych możliwości na przyszłość.  Paddy Lowe i Kubica

Nie milkną echa wyboru przez Zespół Williams Martini Racing Siergieja Sirotkina na podstawowego kierowcę zespołu F1 w miejsce Felipe Massy. Robert Kubica, miał już umowę wstępną i czuł się zakontraktowany na testach w Abu Zabi, został trzecim kierowcą. Medialny szum, który się utworzył w postaci przesłanki, że Robert był wolniejszy od Sirotkina na teście spowodował konsekwencje. Przekaz, że to było głównym powodem zatrudnienia rosyjskiego kierowcy, jest to dla wielu przekaz niesmaczny.

Paddy Lowe o Robert Kubica w 2019

Dyrektor Williamsa, Paddy Lowe, skomentował sytuację z polskim kierowcą Robertem Kubicą, który był kandydatem na kierowcę w pierwszym składzie.

Wyjątkowy moment z Robertem polegał na tym, że musieliśmy dać mu więcej czasu za kierownicą. Wiedzieliśmy, że inni wolni piloci tacy jak Kviat, Wehrlein i inni, mogą od razu wsiąść i pokazać. W przypadku Roberta sytuacja była wyjątkowa: trzeba było ocenić jego umiejętności w samochodzie Formuły 1 po incydencie, który miał miejsce w 2011 roku. Zorganizowaliśmy dla Roberta poważny program testowy – powiedziałbym, że obie strony badały możliwości. I będziemy kontynuować ten proces nauki – wiesz, że Robert został naszym kierowcą testowym i weźmie udział w niektórych testach. Zobaczmy, gdzie to może nas to doprowadzi” – powiedział Lowe w wywiadzie dla korespondenta “Championship” Jewgienija Kustowa. Odpowiadając na pytanie, czy Kubica może zostać pretendentem do roli kierowcy podstawowego w sezonie 2019, Lowe odpowiedział: “Tak, może“.

Nico Rosberg o umowie Roberta Kubicy

Na temat podpisanej umowy Roberta Kubicy “Dla niego to wielka umowa i zdecydowanie krok we właściwym kierunku” (…) “Robert będzie mógł przejechać wiele kilometrów” powiedział Nico dla Auto Motor und Sport.

Mike O’Driscoll i Dyrektor Techniczny Paddy Lowe i kulisy podpisania umowy z Sirotkinem

Dyrektor Wykonawczy Mike O’Driscoll i Dyrektor Techniczny Paddy Lowe – polecieli do Moskwy na konferencję prasową by zaprezentować rosyjskiej prasie nowego zawodnika Williamsa, Siergieja Sirotkina. W wywiadzie dla F1News.ru rozmawiali o tym, co myślą o swoim pierwszym rosyjskim kierowcy i o tym, jak wynegocjowali kontrakt z SMP Racing.

Mike, kiedy zaczęły się negocjacje dotyczące kontraktu Sirotkina?

Mike O’Driscoll: “Punktem zwrotnym były testy w Abu Zabi. Z technicznego punktu widzenia Paddy najwięcej wie, ale mogę powiedzieć, że w ciągu kilku dni po tych testach, po przeanalizowaniu wyników przez zespół, rozpoczęły się negocjacje pomiędzy SMP Racing i Williamsem w sprawie miejsca dla Siergieja jako głównego kierowcy.”

Kiedy nastąpił pierwszy kontakt?

Mike O’Driscoll: “Myślę, że stało się to podczas Grand Prix USA w Austin. Po tym zaczęliśmy analizować wyniki Siergieja w młodszej serii, w GP2. Dowiedzieliśmy się, jak pracował podczas dwóch poprzednich sezonów w Renault i zaczęliśmy negocjować z SMP Racing, by Siergiej pracował nad naszym symulatorem. A potem wyszła propozycja pracy przy testach w Abu Zabi.”

Jest mało prawdopodobne, że odpowiesz na pytanie o kwotę kontraktu. Czy można powiedzieć, że w żadnym wypadku nie zadowoli zespołu, jeśli Siergiej nie wykazał się odpowiednim czasem na testy?

Mike O’Driscoll: “Przede wszystkim musimy to wyraźnie wyjaśnić: podjęliśmy decyzję o wyborze kierowcy, polegając wyłącznie na wynikach sportowych, wynikach testów, prędkości zawodników. I tylko po tym, jak w pełni uwierzyliśmy, że Siergiej jest kierowcą, który nam odpowiada, który już teraz ma wysoki poziom i wielki potencjał, zaczęliśmy omawiać warunki umowy na następny sezon z SMP Racing.”

Wszyscy mówią, że Siergiej jest bardzo dobry w komunikowaniu się z inżynierami, dostarczając odpowiedni feedback. Ale być może przysługuje mu zniżka za młodość i brak doświadczenia. Czy możliwe jest teraz porównanie informacji zwrotnych dostarczonych przez Sirotkina z danymi dostarczonymi np. Przez Kubicę?

Paddy Lowe: “Nie nazwałbym Siergieja niedoświadczonym. Ma duże doświadczenie z różnymi samochodami wyścigowymi w różnych seriach, wie jak pracować z podwoziem, ustawieniami, z oponami. Podczas pracy z maszyną zapewnia bardzo dobre informacje zwrotne. Ale nie porównujemy tego z Kubicą, mamy inne podejście. Mamy trzech pilotów. Dwóch z nich przekazuje informacje zwrotne, pracując w samochodzie wyścigowym, a trzeci – za pomocą symulatora. Wszyscy razem, we trójkę, dają nam jeden wspólny rezultat, który pozwala osiągnąć efekt synergiczny.”

SMP Racing ma duży projekt w kategorii LMP1 Mistrzostw Świata WEC FIA w wyścigach Endurance. Jeśli poprosi zespół Williamsa o Sergiusza do udziału w wyścigu “24 Hours of Le Mans”, jaka będzie twoja odpowiedź?

Mike O’Driscoll: “Szczerze mówiąc, jeszcze nie myśleliśmy o tym poważnie. Ale jeśli teraz mówimy o moim punkcie widzenia, to myślę, że dla niego w 2018 roku sezon w Formule 1 powinien być absolutnym priorytetem. Lepiej dla niego skoncentrować się wyłącznie na nim, więc, moim zdaniem, nie powinien być rozproszony przez Le Mans.”

Wiele mówiło się o tym, że Williams nie może mieć drugiego młodego kierowcy, ponieważ sponsorzy, Martini, są temu przeciwni, z racji regulacji prawnych w wielu krajach, gdyż zabronione jest uczestnictwo osób poniżej 25 roku życia w reklamach alkoholowych. Czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego zdecydowano się podpisać umowę z 22-letnim kierowcą?

Mike O’Driscoll:Tak, było wiele spekulacji na ten temat, ale nie mają one podstaw. W naszej umowie z Martini nie ma znaczenia wiek kierowców, a w rzeczywistości Martini jest całkowicie zadowolone z naszego składu na następny sezon. (…) Całkowicie zgadzają się z nami, że Lance, Sergey i Robert są tym, czego wszyscy potrzebujemy.”

Paddy, nie jest tajemnicą, że twoja żona Anna jest naszym rodakiem, a ty sam byłeś w Rosji wiele razy. Czy możesz powiedzieć, że łatwiej było ci zaakceptować pomysł rosyjskiego kierowcy, ponieważ znasz Rosjan?

Paddy Lowe: “Nie, nie, to nie było tak! (śmiech) Przede wszystkim doceniliśmy i zrozumieliśmy, że Sergey jest najlepszą opcją dla zespołu. I dopiero w drugiej chwili mogłem zauważyć, fakt, że Siergiej z Rosji jest dla mnie pozytywnym odczuciem, ponieważ mam, jak słusznie zauważyliście, pewne związki z Rosją. Ponadto prawdopodobnie pozwoli to Williamsowi rozwinąć związki z rosyjskim sportem motorowym. Występ Sergey’a w Formule 1 w Williamsie to kolejna okazja, by zwrócić uwagę na rosyjski sport motorowy na świecie, który, jak już wspomnieliśmy, rośnie już po pojawieniu się rosyjskiego GP w tym roku.”

Czy istnieje podział w zespole na pierwszego i drugiego pilota? Czy też piloci mogą walczyć między sobą i znaleźć odpowiedź na to pytanie na torze?

Paddy Lowe: “Tradycyjnie”

Sirotkin nie Kubica Konferencja SMP Williams w Moskwie

Dmitrij Samorukov

Dyrektor naczelny SMP Racing, cytowany przez Autosport – powiedział, że ważne jest, aby zaangażować się dłużej niż jeden sezon.“Wiedzieliśmy, że podpisanie kontraktu na rok nie ma sensu, jeśli chodzi o pracę Sergeya z zespołem i samochodem (…) Nasz program został zaprojektowany na ponad rok. Mamy bardzo elastyczne warunki w umowie, ale zdecydowanie umowa rok plus -“one plus”.

Paddy Lowe

Nie da się ukryć, że sezon Williamsa w 2017 roku był nieco rozczarowujący. Czasami przyczyną był kierowca, który nie był w stanie wykorzystać potencjału samochodu, który był dostępny.Jest to oczywiste w przypadku Lance’a, szczególnie w pierwszej połowie roku (…) był częścią procesu i nieuchronnie otrzymaliśmy mniej punktów niż powinniśmy, ale mieliśmy świetne przykłady talentu Lance’a, takie jak podium Baku i mokre okrążenia w Monza “– powiedział Lowe dla amerykańskiego portalu Racer.

Rotenberg

Właściciel SMP w odpowiedzi na pogłoski o pieniądzach dla Williamsa za angaż Sirotkina – “Pieniądze odgrywają ważną rolę” – powiedział Rotenberg. “Jednak Sirotkin wylądował w Williamsie nie z powodu pieniędzy, ale z powodu swoich sportowych atutów. Dlatego też uważam, że Williams wziął go do siebie. My z naszej strony wolimy inwestować w technologie.”

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Robert Kubica - Klub Kibiców
o 14:45

Udostępnij:

error: Content is protected !!