^

Robert Kubica - Klub Kibiców

czwartek, 11 stycznia 2018

Szef Pirelli : Kubica jest nadal szybkim kierowcą, potrzebuje tylko czasu by pokazać swój potencjał.

Szef Pirelli Mario Isola uważa, że Robert Kubica potrzebuje więcej czasu w obecnym bolidzie Formuły 1, aby udowodnić swoje tempo. Polak choć miał kilkuletnią przerwę w F1, nic nie stracił na swojej prędkości i doskonale zaadaptował się do nowych bolidów.  Podczas testów w Abu Dhabi przekazywał celne uwagi dotyczące opon Pirelli. Po ostatnich sensacyjnych doniesieniach i dyskredytacji szybkości Kubicy przez dziennikarza BBC Andrew Bensona, opinia szefa Pirelli wiele wyjaśnia.

Szef Pirelli Kubica nadal szybkim kierowcą, potrzebuje tylko czasu by pokazać swój potencjał.

“Wierzę, że Robert Kubica jest profesjonalnym kierowcą z dużym doświadczeniem, nawet jeśli nie jeździł samochodem Formuły 1 przez długi czas, nadal ma wyczucie.” – powiedział Szef Pirelli ds. Sportów motorowych Mario Isola portalowi Racer.

“Oczywiście pytałem Roberta o opinie na temat opon. Ma precyzyjne pomysły na poprawę ich osiągów, degradację, jak prowadzić itd”. Chyba to zdanie jest idealnym komentarzem na ostatnie spekulacje dziennikarza BBC.

“Jest oczywiste, że jeśli weźmiesz kierowcę, który nie jeździł samochodem F1 przez sześć lub siedem lat, a obecny samochód F1, którym jeździł jest zupełnie inny, z powodu siły docisku, opony, ze względu na wszystko. Tak naprawdę Kubica jeździł naszymi oponami na początku 2011 roku w teście przedsezonowym w Walencji. Nie jest całkowicie prawdą, że nigdy nie jeździł naszymi oponami – był w stanie szybko się dostosować.” dodał Mario Isola, ponownie odnosząc się do słów Bensona.

“Nie możesz oczekiwać, że jakikolwiek kierowca w takiej sytuacji wskoczy do samochodu i będzie szybki jak kierowca, który brał udział w wielu testach i wyścigach. Robert Kubica potrzebuje czasu na zaadaptowanie się i pokazanie pełnego swojego potencjału. Wierzę, że Kubica jest nadal szybkim kierowcą.”

Przypomnijmy tu jeszcze słowa jakie wypowiedział Paddy Lowe po pierwszym dniu testów w Abu Zabi. Dość szybko Kubica złapał prędkość. Nie z miejsca, nie jest superczłowiekiem, a nie zna ani tego samochodu, ani tych opon, a na tym torze ścigał się dawno temu.”

Warto zwrócić uwagę na słowa Nico Rosberga z grudnia. Rosberg nie ukrywa, że w roku 2018 też planuje sporo wizyt na torach podczas weekendów wyścigowych. – Oczywiście, jako menedżer Roberta Kubicy, mam taką nadzieję, że będę miał powody do pojawiania się na wyścigach. Williams powinien mu zaufać po ostatnich testach. To byłoby dla mnie nowe doświadczenie, miałbym okazję do dzielenia wielu wspaniałych emocji – powiedział 32-latek w rozmowie z francuskim portalem “F1i.com”.

Mario Isola mówi, że informacje Kubicy były pomocne dla Pirelli, ponieważ był szczery w swoich ocenach i sugestiach dotyczących ulepszeń.

“W swoich komentarzach Kubica jest bardzo szczery, nie próbuje powiedzieć Ci bzdur. Jeśli odpowiadają mu opony, powie to. ‘Podoba mi się to, ale nie podoba mi się to, z tego powodu lub z tego’ i to jest perfekcyjny komentarz dla nas. Musimy to wiedzieć, nic nam nie daje mówienie ‘Tak ,to jest dobre, ale …’ Taka odpowiedź nic nam nie daje, musimy mieć precyzyjną informację by mieć jak pracować. Jeśli natomiast coś dobrze funkcjonuje, to też chcemy wiedzieć o tym, że mamy dobry produkt.”


Aktualizacja 12.01.2018

Dyrektor sportowy Pirelli Mario Isola uważa, że Kubica nie będzie miał szansy na udowodnienie, że może się ścigać w 2018 roku, jeśli nie zostanie wybrany jako zastępca Felipe’ a Massy.

Williams wykorzystał test w Abu Zabi do oceny zdolności Roberta Kubicy. Najnowsze doniesienia wskazują na to, że Williams skłania się do wyboru  rosyjskiego kierowcy Sirotkina, co według Isoli, byłoby niesprawiedliwym wyborem, jeśli miałoby się opierać na wynikach.

“Wierzę, że podczas testu Abu Dhabi Robert Kubica wykonał dobrą robotę i był w stanie pokazać pierwszego dnia rano prawie dwa dystanse wyścigowe ” – powiedział Mario Isola dla portalu Crash.net. “Po południu drugiego dnia był bardziej skoncentrowany na wydajnych przejazdach, ale nie jest to łatwe dla kierowcy, który przez długi czas nie jechał nowoczesnym samochodem F1, aby wrócić i być natychmiast szybszym od innych.”

Uważam, że oczekiwania Williamsa były zbyt wysokie, ale nie sądzę, aby wykonał złą robotę i nie potrafił zrozumieć pracy opon. Oczywiście, aby to zrozumieć i móc czerpać z niej to, co najlepsze, potrzebujesz więcej czasu niż trzy lub cztery godziny po południu, szczerze mówiąc, to jest moja osobista opinia.

“Prowadzenie tego bolidu po raz pierwszy, który jest specyficzny jest trudne. Mówimy o całkowicie innym bolidzie F1 w porównaniu z tym, które były w wcześniej. Wydajność jest znacznie wyższa, czas jest ograniczony, masz ruch na torze, jesteś pod presją, aby pokazać, że można zrobić wszystko, co najlepsze. Zdarza się, że nie wszystko pójdzie we właściwym kierunku.”

Szef Pirelli : Kubica jest nadal szybkim kierowcą, potrzebuje tylko czasu by pokazać swój potencjał.” jest zablokowany Szef Pirelli : Kubica jest nadal szybkim kierowcą, potrzebuje tylko czasu by pokazać swój potencjał.

Dostęp do danych

Dzięki szczegółowym danym Williamsa i telemetrii uzyskanych w teście Roberta Kubicy w Abu Dhabi  w celu oceny możliwości polskiego kierowcy, Pirelli miało również wgląd w dane dotyczące opon z roku 2018. Mario Isola twierdzi, że dostrzegł wystarczająco duży potencjał. Udowadnia to, że Robert Kubica jest w stanie powrócić do F1, ale potrzebuje więcej czasu w obecnej specyfikacji bolidów.

“Sprawdź sektory, bo w niektórych okrążeniach Kubica był bardzo szybki. Być może nie był w stanie tego pokazać na pełnym jednym okrążeniu “, powiedział. “Jestem pewien, że Robert Kubica potrzebuje odrobinę więcej czasu i wróci do swojej wydajności.”

“Myślę, że zasługuje na możliwość pokazania, do czego jest zdolny. Wiem, że włożył wiele pracy w jego psycho – fizyczne przygotowanie, aby być zdolnym do prowadzenia bolidu. Jest teraz znacznie szczuplejszy i stracił dużo wagi. Po to aby być gotowym do jazdy i pokazał, że jest w stanie jeździć na dystansie wyścigowym. Szybkość nie jest czymś, o czym musimy z nim rozmawiać, ponieważ w przeszłości pokazał, że ma szybkość.”

“Potrzebuje mniej presji i więcej okazji, aby pokazać nam potencjał.”

“Nie oznacza to, że inni kierowcy nie zasługują na to miejsce. Mówię tylko o Robercie i jego potencjale. Szkoda, że Williams nie chce zawierzyć Robertowi i zmarnuje jego potencjał. To dobra historia mieć go z powrotem w F1.”

Warto wspomnieć o artykule Marka Hughesa i jego komentarzach pod artykułem (źródło) co pozwoli na poszerzenie widoku na przeprowadzenie tych testów w Abu Zabi.

Mario Isola dla Autosport International :

“Hypersoft w Abu Zabi był o jedną sekundę szybszy niż Ultrasoft, więc jest to mieszanka ekstremalna”– powiedział Isola, Autosport

“Nie lubię nazywać go mieszanką kwalifikacyjną. Została opracowana do stosowania również na niektórych ulicznych torach, a także torach o niskim natężeniu.”

“Chciałbym zobaczyć Hypersofty w niektórych wyścigach w tym roku. Monaco będzie prawdopodobnie jej pierwszym wyścigiem, w którym będziemy go używać po raz pierwszy. Jeśli chodzi o czasy okrążenia, to w tym roku będziemy mieli szybsze okrążenia. Ponieważ powinniśmy rozważyć rozwój samochodu, który prawdopodobnie wynosi około jednej sekundy na okrążenie jako średnią.”

Dodatkowo fakt, że szczególnie na początku sezonu planujemy używać miękkich związków chemicznych[w porównaniu do 2017 roku], więc w moim oczekiwaniu powinniśmy być szybsi w porównaniu do zeszłego roku średnio o 1,5s na okrążenie, to już kolejny duży krok “.

Rozwijamy dalsze prace nad hipersoftowymi oponami. Isola powiedział, że ekstremalny charakter mieszanki oznacza, że będą musieli być ostrożni co do tego, gdzie ją wprowadzą.

Dodał: “Wydajność jest wspaniała, ale również degradacja będzie wysoka, jest to normalny kompromis pomiędzy wydajnością, degradacją i zużyciem. Degradacja w Abu Zabi była dość wysoka. Została przyjęta, ponieważ jest to bardzo miękka mieszanka i dlatego przyjmujemy trzy związki na każde wydarzenie “.

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: D
o 20:49

Udostępnij:

error: Content is protected !!