^

Robert Kubica - Klub Kibiców

wtorek, 27 lutego 2018

Robert Kubica – przedsezonowe testy F1 w Barcelonie : Dzień 2

Dzisiaj Robert Kubica zaliczy swój pierwszy dzień w przedsezonowych testach w Barcelonie. Polaka za kierownicą bolidu FW41 zobaczymy po południu. Poranna sesja należy do jego zespołowego kolegi, Sergeya Sirotkina.

Od wczoraj na Circuit de Catalunya trwają przedsezonowe testy F1. Wyścigi królowej motorsportu na  tym położonym w oddalonym o ok. 20 km od Barcelony miasteczku Montmeló  torze, odbywają się od 1991 roku. Tor ma długość 4,655 km i zawiera 16 zakrętów, które pokonywane są 66 razy.

Od poniedziałku do czwartku ma miejsce pierwsza część testów, w nadchodzącym tygodniu (wtorek do piątku) odbędzie się druga i ostatnia część przed rozpoczęciem sezonu.

Testy trwają od 9:00 do 18:00 z godzinną przerwą obiadową od 13:00 do 14:00

Po pierwszym dniu testów

Daniel Ricciardo ukończył pierwszy dzień testów z najlepszym czasem 1:20.179, po przejechaniu 84 okrążeń ze średnią prędkością 277.6 km/h. Najszybszą średnią prędkość uzyskał Kimi Raikkonen 288.7 km/h. Nie najlepiej testy zaczęły się dla zespołu McLarena. Fernando Alonso po kilku okrążeniach wypadł z toru przez urwane koło. Mazepin z Force India także miał przygodę. Nie przeszkodziło to jednak w dalszej pracy zespołów. Uprzedzaliśmy, iż pogoda może być czynnikiem który będzie miał znaczący wpływ na wyniki testów. Jednak w poniedziałek późnym popołudniem zaczął padać śnieg z deszczem. Doprowadziło to do spekulacji na temat przesunięcia wtorkowych jazd na piątek. Decyzje mają zapaść we wtorek rano. Przy takiej pogodzie testowanie mija się z celem ze względu na temperaturę. Sergey Sirotkin sam zasugerował zmianę terminu lecz decyzje zapadną na wyższych szczeblach. Lance Stroll ukończył 46 okrążeń uzyskując 1:22.452 ze średnią największa prędkością 283.4 km/h. Po południu do bolidu wsiadł Sirotkin który przez dłuższy czas nie mógł ukończyć pełnego okrążenia, by następnie uzyskać 1:44.148 ze średnią prędkością 257.1 km/h. Wypowiedzi obu zawodników po całym dniu sugerowały kłopoty z przystosowaniem się do temperatury panującej na torze.

Robert Kubica - przedsezonowe testy F1 w Barcelonie - wtorek

Wypowiedzi z obozu Williams po pierwszym dniu testów

Siergiej Sirotkin: “Niestety, dziś było trochę zimno i deszczowo. Spędziliśmy cały dzień usiłując jak najlepiej wykorzystać warunki, ale prawdopodobnie było to trochę zbyt ekstremalne, aby konsekwentnie działać. Próbowaliśmy różnych rzeczy przez cały dzień, ale nowa powierzchnia, która jest ładna i gładka, nie jest najlepsza do takich warunków. Ze względu na pogodę nie sądzę, żebyśmy mogli właściwie jeździć i oceniać samochód.”

Lance Stroll:Im dalej tym lepiej,  co zawsze jest pozytywną rzeczą pierwszego dnia. Jest to nowy samochód, co oznacza, że trzeba zrobić wiele rzeczy, aby wsiąść na szczyt, więc dobrze, że dziś rano nie mieliśmy problemów.”

Paddy Lowe, Dyrektor Techniczny: Ogólnie był to dobry dzień. Zaczęliśmy ostrożni, bo mimo wczorajszego dnia filmowego mieliśmy jeszcze wiele części, które chcieliśmy monitorować. Lance dobrze jechał około 11 rano, więc kilka godzin przed obiadem jeździł poprawnie i ukończył 46 okrążeń. Dziś nie mogliśmy zbyt mocno naciskać, bo chodziło raczej o kontrolę systemów, ale jesteśmy stosunkowo zadowoleni z samochodu.(…)Na początku sesji Sergeya, przeprowadziliśmy szereg testów aerodynamicznych, ale z czasem wchodził na wyższe obroty, traciliśmy z powodu gwałtownego spadku temperatury(…)Tak więc był to trochę frustrujący dzień dla Sergeya, ale ogólnie mieliśmy bardzo dobrą niezawodność z 74 okrążeniami w samochodzie. Mamy również wiele danych, które pozwalają nam zrozumieć i rozwinąć nasz program na pozostałą część tygodnia.

Pogoda na Circuit de Barcelona-Catalunya

Pogoda - Circuit de Barcelona-Catalunya

 

Robert Kubica na Circuit de Barcelona-Catalunya w F1

Kubica w swojej dotychczasowej karierze F1 przejechał niemal 7000 km podczas testów. Poniżej w tabelce przygotowaliśmy pełne zestawienie czasów Polaka z uwzględnieniem: pozycji, straty do najlepszego czasu, liczby okrążeń i przejechanych okrążeń.

Robert Kubica podczas testów na torze w Barcelonie – historyczne czasy

Statystyki testów z sezonu 2017

Bez wątpienia będziemy przypatrywać się wynikom uzyskiwanym podczas przedsezonowych testów w sezonie 2017, które również odbyły się w dwóch sesjach. Patrząc na aurę, jaka jest w tym roku w Barcelonie, będzie to oczywiście niemiarodajne, ale mimo wszystko warto przypomnieć. W tabelach przedstawiamy TOP 5 z uwzględnieniem czasów kierowców Williams Martini Racing, a także porównanie czasów z sezonów 2016 i 2017.

Potwierdzeni kierowcy na przedsezonowe testy 26.02 – 01.03.2018*

Robert Kubica - przedsezonowe testy F1 w Barcelonie - wtorek

* Aktualizowane na bieżąco

Wyniki Dzień 1

Wyniki dzien 1 Barcelona testy F1


Relacja z dzisiejszego dnia testów F1

Relacje popołudniowe:

18:00 – Eleven Sports 2
22:00 – Eleven Sports 1


Robert Kubica dla Przeglądu Sportowego:

O roli kierowcy rozwojowego: “Często odpowiedzią mogą się wydawać numery z symulacji, ale to nie zawsze tak działa, bo za kierownicą zasiada człowiek. I często właśnie trzeba powiedzieć, w jakim pójść kierunku, aby wzrosły szanse zespołu.”

O nowym Williamsie: “Sporo różni się od ubiegłorocznego. Projekt jest dużo bardziej agresywny. W niektórych obszarach bolidu zespół postawił na odważniejsze rozwiązania”

O zimowych testach: “Do analizy trzeba podchodzić chłodną głową. Choćby dlatego, że temperatury są niskie i tematem przewodnim jest dogrzewanie opon. Dlatego, aby poznać prawdziwe osiągi bolidów trzeba będzie poczekać na bardziej stabilne warunki, a najlepiej na kwalifikacje”

O nowym asfalcie w Barcelonie: “Z tego, co wiem z innych kategorii, które tu ostatnio startowały, czasy się znacznie poprawiły ze względu na przyczepność. Chłopaki kręcili czasy lepsze o 2 sekundy, jeśli nie więcej.”

O tym, co będą robić dzisiaj: “Dla mnie cenne byłoby też sprawdzenie pewnych rozwiązań, które nie wydają się potrzebne teraz, ale mogą się przydać w przyszłości. Jeśli zbiorę takie informacje, to w razie czego będzie można wyjść z propozycjami, które już zostały przetestowane.”

Pierwsze słowa na pytanie o halo: “Wsiada i wysiada się bardzo trudno i pod koniec wyścigu, gdy człowiek jest zmęczony, to pewnie większość kierowców by poprosiło o schodek, żeby wyjść z tego bolidu (śmiech). “

Relacja zdjęciowa od naszych klubowiczów na torze w Barcelona : Jacek i Akslugor

Relacja zdjęciowa dzień 2

Robert Kubica w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie zasiadł w bolidzie

https://twitter.com/WilliamsRacing/status/968485447667277824

Kibice jak zwykle nie zawiedli

Przejazd Roberta

Zjazd Roberta do pit stopu

Portal Formula 1 docenił fanów Roberta

https://twitter.com/F1/status/968537392398266368


 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: ArtNr4
o 08:58

Udostępnij:

error: Content is protected !!