^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 16 kwietnia 2018

Robert Kubica : “To jest piękne w Formule 1, że sytuacja może się szybko zmieniać”

W niedzielę rano przed samym wyścigiem GP Chin wyemitowany został zapowiadany wywiad Eleven Sports z Robertem Kubicą. Kubica tryskał humorem i jak ostatnio ciekawie opowiadał o przeszłości, analizując ostatni wyścig oraz formę zespołu Williams.

Robert Kubica To jest piękne w Formule 1, że sytuacja może się szybko zmieniać

Patryk Mirosławski : Robert jak Ty to robisz?

“Dzień dobry, Witam Wszystkich Jak robię? Nagrywamy wcześniej bo się inaczej nie da.”- cały Robert w odpowiedzi na sytuację dotyczącą wcześniejszego nagrywania wywiadu.

Na pytanie Patryka Mirosławskiego, dlaczego nie będzie go podczas wyścigu, Robert Kubica powiedział, że to zależy od zespołu i logistyki. Zdradził też, że od poniedziałku ma napięty program w symulatorze. Z Chin wylatuje przed południem w niedziele i około 17 czasu lokalnego będzie na miejscu w Londynie.

W odpowiedzi na wspomnienie swoich miejsc na podium, Robert jak zawsze skromnie powiedział „podium to mało zdobyłem w swojej karierze”. Kubica zadziwia nas swoją wylewnością o swojej przeszłości z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Na temat GP Chin mówi, że dwa razy był blisko zdobycia podium. W jednym przypadku było to kilkanaście okrążeń do mety. W podtekście zdradza, że wtedy stracił nawet coś więcej niż tylko podium. Oficjalnie mówił się, że stracił 5 czy 6 miejsce ale zakulisowe rzeczy Robert chce przesunąć na inną rozmowę. Przytoczył 2007 rok, gdzie jak tylko pokropiło to cała stawka zjechała po deszczowe opony a nasz kierowca został na torze. Dało to Robertowi dużą przewagę. Lecz skrzynia biegów dała znać o sobie. Takie samo postępowanie ponownie Robert zastosował w 2010 roku. Wyszedł na pozycji 3 i ponownie został na torze, ale zarządzono SC, który zbliżył bolidy do siebie co skończyło się dla naszego rodaka na 8 pozycji. Dodaje, że ten SC był bardzo dziwny, ale nie ma co wracać do historii, było minęło.

Kubica zdradza szczegóły na temat bolidu Williamsa oraz rozwiązań na tor w Chinach jakie stosują zespoły. Szczegóły technicznych rozwiązań budowy bolidu doprowadzają do jednej konkluzji :

Docisk za free jest najlepszym lekarstwem, ale jest bardzo trudny do odkrycia, z reguły jest tak, że procentowo jest to obliczane. Ten opór powietrza jeśli go dajemy wysoko to prędkość nam spada, ale jeśli mamy więcej docisku to na koniec okrążenia jesteśmy szybsi. Problem jest wtedy kiedy nie ma tego docisku a jest opór i wtedy się robi słabo…

Robert także wypowiedział się na temat kwalifikacji oraz szokującej różnicy pomiędzy Ferrari i Mercedesem.  „Właśnie to jest piękne w Formule 1, że sytuacja może się szybko zmieniać”.

Polak także scharakteryzował wyścig w Bahrainie oraz taktykę i zachowanie Vettela. Odniósł się też do sytuacji w pit stopie i zdarzenia z Kimim Raikkonenem. Wymienił 3 możliwości : błąd człowieka, błąd w systemie i błąd który Ferrari miało już wcześniej. Opowiedział też o swojej sytuacji w 2010 gdy odpadło Robertowi koło z powodu tego, że Renault miało problem z ciśnieniem w układzie…

Krakowianin dyplomatycznie wypowiedział się o Maxie Verstappenie i jego zachowaniu w Bahrainie. Zrzucił to na kreowanie psychologicznej postawy przez Maxa wobec innych kierowców, która to postawa ma wywierać presje. Był to w sumie niepotrzebny incydent.

Nie obyło się też odniesienia do słów Jacquesa Villeneuvea “Jacquesa ma ze mną na pieńku od dobrych kilkunastu lat, na Maxie też nie pozostawia suchej nitki – życie”  – skomentował Robert

W odniesieniu do pytania, że klienci Renault posiadający ich silniki mają problemy z jednostkami a sam zespół Renault nie, Kubica w swój jedyny sposób odpowiada : “może i szczęście może i nie”

Na temat przyszłości Williamsa w GP Azerbejdżanu Robert Kubica  ma stonowane oczekiwania, mówiąc że jest to wyścig uliczny i wszystko się może zdarzyć choć nie mają docisku, a mają opór.


Aktualizacja: Poniedziałek (16.04) 19:30

Takie ujęcia z Robertem możecie zobaczyć w najnowszym RaceVlog Nico Rosberg.


Aktualizacja : Wtorek (17.04) 20:20

Robert Kubica z zweryfikowanym kontem instagram

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Robert Kubica - Klub Kibiców
o 07:30

Udostępnij:

error: Content is protected !!