^

Robert Kubica - Klub Kibiców

wtorek, 12 Maj 2020

Podsumowanie wiadomości z ostanich dni

Choć sezon F1 jeszcze się nie zaczął, za kulisami dzieje się wiele. Już dziś z samego rana Ferrari wydało oświadczenie w którym poinformowało, że Sebastian Vettel odchodzi z ekipy po sezonie 2020. Jednkże nie wiemy kto będzie kolegą zespołowym Charlesa Leclerca w sezonie 2021. Decyzja Vettela i Ferrari rozpozyna sezon ogórkowy….

Vettel żegna się z Ferrari – oficjalne oświadczenie

Vettel :

“Moje relacje ze Scuderią Ferrari zakończą się pod koniec 2020 roku. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki w tym sporcie, ważne jest, aby wszystkie strony działały w idealnej harmonii. Zespół i ja zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma już chęci kontynuowania współpracy po zakończeniu tego sezonu. Sprawy finansowe nie odegrały żadnej roli w tej wspólnej decyzji. To nie jest dla mnie istotne jeśli chodzi o dokonywanie pewnych wyborów i nigdy nie będzie.”

“To, co działo się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, skłoniło wielu z nas do zastanowienia się, jakie są nasze prawdziwe priorytety w życiu. Trzeba użyć wyobraźni i przyjąć nowe podejście do zmieniającej się sytuacji. Sam poświęcę czas na zastanowienie się nad tym, co jest naprawdę ważne, jeśli chodzi o moją przyszłość.”

“Scuderia Ferrari zajmuje specjalne miejsce w Formule 1 i mam nadzieję, że odniesie sukces, na jaki zasługuje. Na koniec chcę podziękować całej rodzinie Ferrari, a przede wszystkim jej fanom na całym świecie, za wsparcie, którego mi udzielali przez te wszystkie lata. Mam nadzieję, że czeka nas jeszcze kilka wspólnych, pięknych momentów, które dodamy do dotychczasowych wspomnień.”

Mattia Binotto :

“Jest to decyzja podjęta wspólnie przez nas i Sebastiana, którą obie strony uważają za najlepszą. Nie była ona łatwa, biorąc pod uwagę wartość Sebastiana jako kierowcy i osoby. Nie było konkretnego powodu, który do niej doprowadził, oprócz polubownego przekonania, że ​​nadszedł czas, aby pójść własnymi drogami, chcąc osiągnąć nasze odpowiednie cele.”

“Sebastian jest już częścią historii Scuderii, a jego czternaście wygranych grand prix czyni go trzecim najbardziej utytułowanym kierowcą w zespole, a jednocześnie jest tym, który zdobył najwięcej punktów dla nas. W ciągu dotychczasowych pięciu lat współpracy trzy razy ukończył mistrzostwa w pierwszej trójce wśród kierowców, co znacząco przyczyniło się do stałej obecności zespołu w pierwszej trójce klasyfikacji konstruktorów. W imieniu wszystkich w Ferrari chcę podziękować Sebastianowi za jego wielki profesjonalizm i ludzkie cechy, czym wykazywał się przez te pięć lat, podczas których spędziliśmy tak wiele wspaniałych chwil. Nie udało nam się jeszcze wspólnie zdobyć mistrzostwa świata, które byłoby dla niego piątym tytułem, ale wierzymy, że wciąż możemy wiele zdziałać w tym nietypowym sezonie 2020.”

Sezon F1 zakończy się w Styczniu?

Choć nie dawno F1 podała nowy kalendarz według którego sezon 2020 ma zakończyć się w Grudniu, Chase Carey nie wyklucza możliwości przesunięcia finału na Styczeń.

“Myślę, że nasz aktualny plan zakłada finisz w grudniu, choć później, niż pierwotnie zakładano. Jednak ocenimy i z pewnością rozważymy inne możliwości. Zdecydowanie finał w styczniu jest opcją, na którą moglibyśmy się zdecydować.”

“Zrobilibyśmy oczywiście długą przerwę na Święta Bożego Narodzenia. W tygodniach świątecznych nie będziemy się ścigać. Zdecydowanie styczeń 2021 jest opcją, choć konieczna byłaby współpraca z promotorami. Powiedziałbym jednak, że na tę chwilę podstawowym celem jest zakończenie tylko kilka tygodni później, niż zakładała pierwotna data, ale wciąż przed świętami.”

“Naszym celem jest, aby sezon 2021 wyglądał tak, jak zaplanowaliśmy. Być może czekają nas jakieś dyskusje na temat przedłużenia umów oraz rozmowy z potencjalnymi nowymi organizatorami. Nowe wyścigi mogą być pozytywnym dodatkiem dla kibiców i akcjonariuszy.”

“Spodziewamy się jednak, że sezon 2021 będzie wyglądał tak samo, jak w styczniu, kiedy ustalaliśmy pierwsze szczegóły.”

Simon Roberts dołącza do ROKiT Williams Racing

Simon Roberts pracuje w F1 blisko 20 lat. Przez wiele lat był związany z McLarenem a przez rok pracował także w Force India.

Roberts przejmie obowiązki w Williamsie z dniem 1 czerwca. Będzie nadzorował działania operacyjne, techniczne i te związane z planowaniem. Spadnie na niego też ogólna odpowiedzialność za procesy projektowania i rozwoju samochodu.

BMW wyklucza powrót do F1

BMW odeszło z Formuły 1 po sezonie 2009. W królowej sportów motorowych odnieśli jedno zwycięstwo, 17 razy gościli na podium, mieli jedno pole position i zaliczyli dwa najszybsze okrążenia.

W czasach, gdy głównym bohaterem był kryzys gospodarczy, postanowili opuścić F1. Prawie 11 lat później nie tylko tego nie żałują, ale nie mają planów powrotu.

Dwa główne powody, ze względu na które nie są zainteresowani, to wysokie koszty i zmiana przepisów, które wejdą w życie od 2022 roku.

“Marka zyskuje niewiele na F1, a inwestycje są ogromne, więc nie żałujemy odejścia. Do tego kategoria przechodzi bardzo trudny okres przed zmianami.”- powiedział Klaus Fröhlich, członek zarządu BMW, w rozmowie udzielonej dla gazety Süddeutsche Zeitung.

“Nasza obecność w sportach motorowych jest zgodna z polityką firmy i nie potrzebujemy do tego F1, aby wyróżnić markę. W przypadku niektórych dużych producentów może tak jest, ale z drugiej strony mamy strategie powiązane z szeregiem produktów z silnikami spalinowymi i elektrycznymi.”

BMW nie tylko nie chce wrócić do Formuły 1, ale ma poważne wątpliwości, czy jakakolwiek inna marka jest gotowa to zrobić w chwili obecnej. Należy pamiętać, że spodziewany kryzys gospodarczy spowodowany przez koronawirusa, postawi wiele firm w trudnej sytuacji.

“Faktem jest, że ogólnie gotowość do inwestowania jest mniejsza, a wraz z dodaniem problemów związanych z koronawirusem musimy zmierzyć się z prawdopodobnie największą recesją gospodarczą od 1945 r. Dlatego uważam, że bardzo trudno jest o nowe zespoły w Formule 1 w tym kontekście.”

Źródło :Motorsport.com

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina Gallagher
o 11:06

Udostępnij:

error: Content is protected !!