^

Robert Kubica - Klub Kibiców

poniedziałek, 1 listopada 2021

F1 – 6 wyścigów sprinterskich w 2022 roku?

Dyrektor sportowy Formuły 1 Ross Brawn twierdzi, że każdy promotor grand prix chce być gospodarzem wyścigu sprinterskiego i ujawnił, że istnieje porozumienie w zasadzie dla sześciu imprez sprinterskich w 2022 roku.

F1

Fot. Formula 1

F1 i wyścigi sprinterskie

Fot. Formula 1

F1 zadebiutowała z pomysłem wyścigów sprinterskich w tym roku i wypróbowała je na torach Silverstone i Monza, a trzecia próbna impreza odbędzie się na torze Interlagos.

Nowy wariant weekendu F1 polegał na przeniesieniu kwalifikacji na piątek, kosztem jednej z dwóch tradycyjnych sesji treningowych, a następnie umieszczeniu wyścigu sprinterskiego w sobotnim slocie, który następnie określa ustawienie na gridzie dla głównego wydarzenia w niedzielę.

Choć reakcja wśród fanów wydaje się być niejednoznaczna, z intrygą dla inauguracyjnego sprintu na Silverstone, po którym nastąpił procesyjny sobotni wyścig na Monzy, F1 podkreśla, że odbiór był ogólnie pozytywny – zwłaszcza od nowych fanów.

Zachęciło ją także zwiększone zainteresowanie, jakie wzbudzają piątkowe kwalifikacje, co jest bardzo cenne dla organizatorów pod względem sprzedaży biletów – a to ośmieliło F1 do zaplanowania podwojenia liczby sprintów w przyszłym roku.

Rozmawiając z wybranymi mediami, w tym z The Race, Brawn powiedział, że “w zasadzie uzgodniliśmy z zespołami, że będziemy patrzeć w kierunku sześciu wydarzeń w przyszłym roku” – ostateczne plany wokół nowego formatu prawdopodobnie zostaną sfinalizowane dopiero po zakończeniu trzeciego w tym sezonie sprintu w Brazylii.

“Każdy promotor chce mieć sprint” powiedział Brawn. “Nie ma minusów dla promotora w tym, że mają dodatek piątku, więc piątek staje się teraz właściwym dniem (rywalizacji).”

“To jasne, że każdy promotor, którego mamy, chciałby mieć wyścig sprinterski. Jest kilka czynników, które musimy wziąć pod uwagę. Jednym z nich jest rozłożenie tych wyścigów w ciągu roku. Czy rozłożymy te imprezy w ciągu roku?”

“Prawdopodobnie nie jest to coś, co chcielibyśmy mieć na pierwszym wyścigu, prawdopodobnie nie jest to coś, co chcielibyśmy mieć na ostatnim wyścigu. Rodzaj torów – kiedy zobaczymy, jak te samochody pracują i rozwijają się, miło byłoby mieć różnorodność. A jak to ocenić?”

“Chcemy, aby organizatorzy mogli urozmaicić swoje piątki i przyciągnąć więcej publiczności – chcemy, aby organizatorzy mogli nagradzać publiczność, którą mają.”

“Jeśli spojrzysz na Austin, to w piątek mieli fantastyczną publiczność. I to była świetna zabawa. To było wspaniałe do zobaczenia. Czy moglibyśmy wspierać te miejsca, gdzie może się dostać tak duża grupa kibiców w piątek i dlatego możemy naprawdę wykorzystać to w jak największym stopniu?”

“Tak więc sprawy są bardzo otwarte. To bardzo otwarta dyskusja. Jeśli chodzi o promotorów, 100% – oni wszyscy tego chcą. Można zrozumieć, dlaczego.”

Od czasu pierwszej próby na Silverstone, F1 starała się wyjaśnić, jak format sprintu powinien być oceniany, stawiając na pierwszym miejscu ogólne korzyści z weekendu, a nie jakość samego sprintu.

Brawn uważa, że nowy format miał “większy wpływ na piątek, niż się spodziewaliśmy”.

Podkreślił jednak, że prowizoryczny plan sześciu sprintów będzie stanowił “konserwatywny i ewolucyjny” krok, na który wpływ będzie miał fakt, że F1 ma także nową generację samochodów debiutujących w sezonie ’22.

“Uważamy, że w przyszłym roku powinniśmy podjąć pewne postępowe kroki, ale nie radykalne. I to częściowo dlatego, że mamy nowy samochód i wszyscy muszą się uspokoić” – powiedział.

“Ale jesteśmy pozytywnie nastawieni do koncepcji (sprintu) i bardzo zadowoleni, że F1 była na tyle odważna, aby podjąć się wypróbowania alternatywnej koncepcji w trzech wyścigach, aby zobaczyć, jak to będzie działać, co moim zdaniem faktycznie jest dobrym przykładem tego, jak być może powinniśmy rozważyć rzeczy w przyszłości”.

“Istnieje wyraźny potencjał, aby liczba zawodów sprinterskich wykraczała poza sześć, które prawdopodobnie odbędą się w przyszłym sezonie.”

Brawn mówi, że tak się stanie, jeśli okaże się, że format jest udany i przynosi wyraźne korzyści. Zapytany, czy to zbliża się do normy i czy F1 może przejść do posiadania większej liczby imprez sprinterskich niż nie, Brawn powiedział:

“Nie ma powodu, dla którego nie mogłoby to ewoluować w ten sposób. Robimy to ostrożnie, krok po kroku. Na podstawie sześciu wyścigów możemy zdecydować, czy chcemy zwiększyć ich liczbę.”

“Myślę, że nie powinniśmy się bać tego robić, ponieważ robiąc to, będzie to miara sukcesu sprintu. I jeśli to jest format na przyszłość, to myślę, że poszliśmy we właściwym kierunku. Ale równie dobrze możemy dojść do wniosku, że posiadanie go jako wydarzenia pokazowego dodaje trochę zainteresowania”.

“Ten punkt jest otwarty. To może ewoluować w ten sposób, ale będzie ewoluować w ten sposób, ponieważ jest to najlepsza rzecz do zrobienia.”

Źródło :https://the-race.com/formula-1/every-gp-wants-a-sprint-race-f1-2022-plan-revealed/

http://www.robertkubica-klubkibicow.pl/

 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 18:43

Udostępnij:

error: Content is protected !!