^

Robert Kubica - Klub Kibiców

czwartek, 2 sierpnia 2018

Robert Kubica – podsumowanie testów Hungaroring 2018

Zakończyły się dwudniowe sezonowe testy Formuły 1. Robert Kubica zakończył swój cały dzień testowy. Podsumowanie na dzień dzisiejszy to 103 okrążenia i 6 wynik – 1:18,451 podczas testu. W sesji porannej nasz rodak uzyskał drugi czas, zaraz po Kimim Raikkonenie. Robert spotkał się z dziennikarzami stacji Elevensports i odpowiedział na ich pytania a także udzielił wywiadu dziennikarzowi Roberto Chinchero.

Przeżyjmy w skrócie dzień wczorajszy jeszcze raz – bo naprawdę warto

Robert Kubica wyjeżdża na tor równo o 9 rano.

Po południu Robert wyjechał by testować długie stinty i jeszcze coś …

Robert Kubica po zakończeniu swojego dnia testowego, udzielił wywiadu dziennikarzom stacji Elevensports, podsumowując udany dzień testowy.

Robert Kubica i Maciej Jermakow

Maciej Jermakow: Kolejne testy za Tobą, ponad 100 okrążeń zrobionych. Jesteś zadowolony z pracy dziś wykonanej? Wszystko było dziś zgodnie z planem?

Robert Kubica: Tak, większość było zgodnie z planem także wszystko dobrze, to co mieliśmy zrobić, zostało wykonane i po raz kolejny uważam że dzień udany także zobaczymy.

Maciej Jermakow: Testowaliście głównie rzeczy które mają pomóc w zbudowaniu samochodu na przyszły sezon? Czy one też jednocześnie pomagają w zrozumieniu tych problemów które teraz macie?

Robert Kubica: Nie, bardziej były to testy na przyszły sezon, chociaż był to mieszany program. Pojeździliśmy trochę na bolidzie, którym ścigamy się teraz, ale większość przejazdów była robiona pod to, żeby zrozumieć coś na przyszły rok.

Maciej Jermakow: Nowe przednie skrzydło też je testowałeś rano. Coś więcej możesz nam o tym opowiedzieć? Czy tylko okrążenie instalacyjne i tyle

Robert Kubica: Znaczy nie, po południu też trochę jeździliśmy. Jest szersze tyle mogę powiedzieć

Maciej Jermakow: Ale z punktu widzenia kierowcy dużo to zmienia czy nie?

Robert Kubica : Jest szersze

Maciej Jermakow: A jeśli chodzi o odczucia Twoje za kierownicą Mówiłeś, że od razu chcesz poczuć się jak ryba w wodzie przed każdym testem , teraz też tak się poczułeś? Przerwa od ostatniego testu w zasadzie była mniejsza niż te poprzednie wszystkie przerwy zanim usiadłeś za kierownicą.

Robert Kubica: To chyba normalne, że z każdym testem wyczucie jest coraz lepsze, także było okej. Zresztą, jak zaczęliśmy jeździć  bolidem którym się ścigamy, to na 5 okrążeniu zrobiłem dobry rytm, także to pokazuje że wyczucie było dobre i po 12 miesiącach mogę powiedzieć spokojnie , że mało jeżdżąc wszystko wydaje się łatwiejsze niż 12 miesięcy temu tutaj na Węgrzech, no ale takie jest życie, zresztą to wiedziałem, także nic nowego.

Maciej Jermakow : Niektórzy ludzie mogli być zaskoczeni tym, co działo się na trybunach, jeśli chodzi o polskich kibiców. Ty chyba zaskoczony nie byłeś, ale na pewno byłeś zadowolony z tego, jak zostałeś tu zostałeś przywitany po raz kolejny zresztą

Robert Kubica: Tak tak, bardzo dziękuję wszystkim kibicom. Miło zobaczyć ich tutaj na trybunach w Budapeszcie. Życzę im miłych wakacji i do zobaczenia… może na następnym Grand Prix.

Aldona Marciniak

Fot. Aldona Marciniak

W świetnym artykule Aldona Marciniak podsumowuje testy w korespondencji z Hungaroringu:

Gdy o 9 rano Robert Kubica wyjeżdżał na tor, oczy mechaników innych ekip były skierowane na główną trybunę. Naprzeciwko garażu Williamsa czekała już grupa kilkuset kibiców, którzy przywitali Polaka trąbkami, oklaskami i wiwatami. Ze swoich garaży wyglądali nawet mechanicy Renault, choć oni akurat już ten widok znali – przeżyli to rok temu, gdy Kubica – w tych samych testach – wracał na tor F1 w ich bolidzie.

Robert Kubica Rok temu wszystko było dla mnie nowe, bo to nowa generacja bolidów. Teraz jest to bardziej znajome, łatwiejsze, więc mam więcej pewności. Nie musisz się przyzwyczajać do wielkości auta, nie musisz się wszystkiego uczyć się od nowa, niczego poznawać, tylko wsiadasz 

Robert Kubica Po dwunastu miesiącach mogę powiedzieć, że choć mało jeżdżę, wszystko wydaje się łatwiejsze .

Całość można przeczytać tu [LINK]

Roberto Chinchero

Kubica: “Mój czas? Nie ma sensu na to patrzeć“.

Kubica przeprowadzili wiele testów aerodynamicznych przed przyszłym sezonem dla Williamsa w bolidzie FW41. Na oponach Ultrasoft czasy przejazdów były szybsze niż z podstawowi kierowcy zespołu podczas GP Węgier

Teraz doznania są lepsze niż rok temu“, dodał Robert Kubica.

Druga cześć porannej sesji, a następnie popołudniowa sesja ukończyła serię przejazdów długodystansowych.

Dwanaście miesięcy temu Robert Kubica wrócił na tor podczas sesji testowej, po przerwie od lutego 2011 roku. Wsiadł wtedy do nowej generacji jednomiejscowych bolidów. Na nowo przede wszystkim odkrywając siebie w nowym wyzwaniu. Dwanaście miesięcy zmieniło wiele rzeczy z wyjątkiem jednego.

Podobnie jak w 2017 roku, obecność polskich kibiców na trybunach przed boksem Williamsa wystarczyła, aby wyróżnić ten jeden dzień testów, gdyż byliby oni w stanie konkurować z najbardziej lojalnymi kibicami angielskich stadionów pod względem intensywności kibicowania. Pod koniec dnia, po długiej serii symulacji wyścigów, Robert starał się ukryć swoje zadowolenie z tego, co zostało zrobione na torze.

Roberto Chinchero : Jak się czułeś w samochodzie?

Wszystko w porządku. Zakończyliśmy program, który zawierał zbiór danych ukierunkowanych na pracę nad projektem 2018, ale także wiele testów przeznaczonych na przyszły rok. Osobiście uczucie było bardzo dobre, dwanaście miesięcy temu byłem tutaj z Renault na pierwszym teście za kierownicą jednomiejscowego samochodu nowej generacji, a po roku mogę powiedzieć, że wszystko stało się łatwiejsze. W 2017 roku wszystko było nowe, było wiele aspektów zarządzania samochodem, z którymi musiałem się zapoznać, ponieważ ta generacja samochodów bardzo różni się od poprzedniej. Teraz wszystko jest łatwiejsze i oczywiście mam większą pewność siebie“.

Roberto Chicnchero : Jakie są dziś odczucia z przednimi skrzydłami na 2019 rok?

Są bardziej (…) szersze, ale inaczej jest za wcześnie, żeby powiedzieć więcej. Była to ważna praca dla aerodynamiki, która potrzebuje ważnych informacji na temat bolidu na 2019, takich jak zmienność przepływów. Próbowaliśmy też w ostatniej chwili czegoś nowego… czy widziałeś ile farby? Wyglądało to ładnie, może zostanie wykorzystane w przyszłym roku!

Roberto Chinchero: Planujesz przetestować więcej z Williamsem?

Tak, w Abu Zabi. Powiedzmy, że będę miał długą przerwę…“.

Roberto Chinchero : Z jaką mieszanką przejechałeś najszybsze okrążenie?

“Dzięki ultra miękkim na porannej zmianie, po południu nasz program pracy obejmował tylko miękkie.

Roberto Chinchero : Dlaczego nie jeżdziłeś na hiper mieszance?

“To nie było w programie. Miałem bardzo dobre czasy na miękkich, ale poza czasem okrążenia, uczucie podczas długich stintów było bardzo dobre i jestem szczęśliwszy z tego aspektu niż z bardziej błyskotliwym czasem uzyskanym na bardzo miękkiej mieszance”.

Roberto Chinchero : Oczywiście, nie pozostało niezauważone, że twój czas był lepszy niż ten uzyskany przez podstawowych kierowców w ubiegły weekend.

“Czas był lepszy, a potem nie ma to znaczenia, to porównania, które nie mają sensu”.

Roberto Chinchero : Widzieliśmy, jak jeździsz na torze również rowerem. Czasy?

“Nie mierzyłem! Ale nie naciskałem, po prostu trenowałem trochę”.

Całość można przeczytać tu [LINK]

Podsumowanie testów i porównanie bolidów przez TVP SPORT


Źródło: sport.tvp.pl

Rob Smedley: „Robert uzyskał dobre czasy okrążeń, biorąc pod uwagę udostępnione przez nas opony i czas spędzony w aucie. Głównie testowaliśmy pod kątem 2019, ale pracowaliśmy też nad ustawieniami i oponami – mamy ciekawe wnioski na resztę sezonu”

Ciekawe wyniki od Pirelli

Na koniec testów Robert podziękował Kibicom za niesamowity doping oraz pożegnał się z wszystkimi kibicami

Galeria Klubowicza z testów na Hungaroringu – przednie zdjęcia

 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Marrally
o 15:55

Udostępnij:

error: Content is protected !!