^

Robert Kubica - Klub Kibiców

środa, 3 stycznia 2018

Robert Kubica – “Powrót na szczyt” : Podsumowanie 2017 – Część 2

Druga część roku 2017 dla Roberta Kubicy jak i jego kibiców nabrała jeszcze większego rozpędu. Droga jaką podążał Polak nabierała tempa –  “krok po kroku” do testów w bolidzie F1.  W tym powrocie na szczyt, Robertowi cały czas towarzyszą kibice, którzy swoją obecnością na każdym kroku wspierają swojego idola. 

Robert Kubica – Klub Kibiców: Podsumowanie 2017 – Powrót na szczyt. Część 2


LIPIEC


Może coś nadejdzie … Bo to nie koniec F1 – Dopóki nie powiem, że to koniec, to nie będzie koniec.” – powiedział Robert Kubica, po czym dodał: “Nie robię tego dla medialnego show.

Bardzo ciekawej wypowiedzi udzielił Maciek Szczepaniak, który wielokrotnie wspominał, że nadal jest w stałym kontakcie z Robertem. Szczepaniak uważa, że szczęście, którego brakło w WRC powróci w bolidzie jednomiejscowym. „W motorsporcie przez te 20 lat nauczyłem się tego, że oprócz talentu trzeba mieć jeszcze dużo szczęścia i być w dobrym miejscu i czasie. Robert ma bezapelacyjnie talent, jednak nie trafił z miejscem i czasem (w WRC). Być może ułoży się to dla niego na plus i ponownie zobaczymy go w F1, o czym marzy” – powiedział Maciek Szczepaniak podczas rozgrywanego w miniony weekend Rajdu Polski.

3 lipca pojawia się informacja, która znów rozgrzewa kibiców a jest to videochat z Robertem Kubicą organizowany przez Olimp Sport Nutrition! (link) na portalu społecznościowym Facebook, gdzie będzie można zadawać pytania.

Po festiwalu prędkości pojawiają się artykuły: w Autosport Dlaczego Ferrari powinno podpisać kontrakt z Kubicą”, AutoExpress: Kubica ocenia swoje szanse na powrót do F1 “Jestem ogromnym realistą i twardo stąpam po ziemi, powiedziałbym że 80 lub 90 procent”. Natomiast BBC pisze o kolejnych testach Polaka z Renault, które mają rozwiać wątpliwości w kwestii powrotu Kubicy do F1. Można powyższe tematy poczytać w naszym klubie (Link)

Robert Kubica Livechat – zadaj pytanie mistrzowi! – 5 lipca kibice będą wspominać z wielką radością gdyż po raz pierwszy Robert Kubica ma kontakt z Kibicami za pomocą profilu społecznościowego swojego sponsora – Olimp Sport Nutrition. Chat rozpoczął się o godzinie 19:00, a jego główną tematyką, jak można było się spodziewać, był powrót do F1. Robert zdradził, że superlicencja nie jest problemem, a w symulatorze jest regularnie dwa razy w tygodniu. Robert Kubica: Czy wrócę kiedyś do rajdów? Tak, jak zostanę mistrzem świata F1. Na dzień dzisiejszy temat rajdów jest dla mnie zamknięty – zadeklarował polski kierowca i dodał: – Był to trudny okres w moim życiu, ale dzięki rajdom stałem się lepszym kierowcą. W pewnym stopniu zrozumiałem pewne rzeczy i dowiedziałem się, gdzie jest moje miejsce. Za kierownicą rajdówki nigdy nie miałem takich odczuć, jak w bolidzie F1.

Livechat cz1 oraz Livechat cz2

Robert Kubica

 

Oficjalnie: Renault potwierdza – Robert Kubica będzie testować na torze Paul Ricard bolid F1 – 6 Lipca dowiadujemy się z komunikatu oficjalnego, iż Robert będzie testował kolejny raz z zespołem Renault. Oficjalnie Renault, nie podało jeszcze daty testów. Jednak, dziennikarz Mark Hughes zdradza, jak zawsze więcej szczegółów. Pisze, że zostały one zaplanowane na najbliższą środę (12.07) i wspomina o kolejnym teście. Jak informuje dziennikarz, po teście w Walencji, Kubica spędził czas w sportowym centrum rozwoju Renault, gdzie zbadano kierowcę pod względem fizycznym oraz mentalnym. Wyniki badań zostały porównane z bazą obecnych kierowców, a wypadły ku zadowoleniu kierowcy i zespołu pozytywnie. Nawiązując do tego co zostało przekazane przez zespół, drugi test został ustalony na środę w przyszłym tygodniu. Jeśli test pójdzie dobrze, będzie to pierwsza okazja do prowadzenia aktualnego bolidu F1 Renault R17 hybrid po GP Węgier w Budapeszcie” – pisze Mark Hughes. Pojawia się także artykuł w F1 Racing na temat testów w Walencji. Dopiero po miesiącu ukazuje się artykuł jedynego dziennikarza który był na testach, Anthony Rowlinson pisze (link) . Dziennikarz także insynuuje, iż można się spodziewać Roberta od GP Belgii… czym rozbudza spekulacje kibiców na temat sytuacji Joylona Palmera w zespole z Enstone. W Wywiadzie dla sport.tvp.plJeśli pojedzie w Budapeszcie, to jego powrót przestanie być tajemnicą.” – mówi jedyny dziennikarz obecny podczas testów Kubicy w Walencji.

Alain Prost – 11 Lipca po spekulacjach na temat angażu Fernando Alonso do Renault wypowiada się Doradca zespołu Renault Alain Prost ucinając oczywiście spekulacje dotyczące Roberta w sposób dyplomatyczny: “Robert testował dla nas i następne testy również się odbędą, ale teraz nie możemy powiedzieć nic więcej. Bardzo trudno jest osądzić, co może być możliwe, a co nie.” – zakończył Prost.

Robert Kubica testuje bolid F1 na Paul Ricard – 12 lipca zgodnie z oficjalnym komunikatem zespołu Renault, Robert rozpoczyna testy na torze Paul Ricard.

Robert Kubica Paul Ricard

 

Pojawia się filmik z testów

“Pierwszy dzień testów w Walencji polegał tylko na tym, aby Robert odzyskał wyczucie w jeździe, drugi będzie poświęcony ocenie jego możliwości powrotu na najwyższy poziom rywalizacji. Wciąż jest wiele przeszkód, które musi pokonać, ale on sam wie najlepiej, że tylko jego osiągi zadecydują o tym, czy pewnego dnia znów stanie się profesjonalnym kierowcą.” – powiedział Cyril Abiteboul

Pojawia się podcast autosportu po GP Austri w którym wspominają o testach – Jeśli Renault będzie uważało, że warto dać mu szansę w przyszłym sezonie, to logicznym wyjściem jest wsadzić go jak najszybciej za kierownicę obecnego samochodu. Nie tylko podczas treningów, ale i być może podczas kilku wyścigów. Nawet jeśli będzie o kilka procent słabszy niż był przed wypadkiem, to i tak będzie lepszy od przeciętnego kierowcy z obecnej F1. On jest tak dobry” – uważa dziennikarz Autosportu Edd Straw.

Abiteboul: “Nie ma w tej chwili żadnych spekulacji na temat dalszych testów”. Ostrożnie, ale pozytywnie natomiast powiedział dla NBC Sports: “On może być opcją na 2018“.

Robert Kubica może być opcją Renault na 2018.

Kubica: Nigdy się nie poddałem i ciągle coś mówiło mi, że wrócę – W L’Equipe Frédéric Ferret (link), po testach na Paul Ricard: Jeśli Renault mówi, że nie mają planów wobec Kubicy, to je mają.

Will Buxton o Kubicy “Możemy być świadkami jego powrotu. Jest o 50% lepszy, niż połowa aktualnej stawki (…) W pierwszej chwili pomyślałem, że to fajna sprawa, ukłon w stronę Roberta ze względu na jego relacje z Renault. Dali temu człowiekowi coś, czego mu naprawdę długo brakowało. Nie spodziewałem się, że przerodzi się to w coś poważnego, może ewentualnie skutkowało by to jazdą, w treningach na Monzy. Po to, by postawić kropkę, na koniec rozdziału kariery pod tytułem Formuła 1.” – mówi Will Buxton, dodając „A teraz (…) Za nami drugi, jeszcze ważniejszy test, a to już daje do myślenia, że coś może się wydarzyć. Coś, co nigdy by nam nie przyszło do głowy, nawet samemu Robertowi, Renault czy całemu światu Formuły 1(…) Nagle rozmawiamy na poważnie. I to coś niewiarygodnego. Życzyli byśmy sobie tego z całego serca, ale Robert, ani Renault nie myślą już samym sercem. To racjonalne plany, to staje się możliwe i w powietrzu wisi coś niesamowitego.”

Następnie Will Buxton nie będzie się już w ten sposób angażował w powrót Roberta co kibice będą mieli na uwadze.

Pojawia się Mateusz Rodziejczak ze swoim klipem Im coming Home

Lawina spekulacji domysłów wywiadów i niekończących się pytań bez odpowiedzi lub z podtekstami…James Gilboy (link) informuje o Robercie jako opcji Renault na 2018.

Mark Hughes z Motor Sport Magazine o ewentualnym powrocie Roberta Kubicy: „Ta perspektywa staje się naprawdę możliwa. Jeszcze nie w 100%, ale mam przeczucie, że to się wydarzy. Zobaczymy Roberta walczącego podczas GP, może jeszcze w tym roku.”

W międzyczasie przetoczyła się fala plotek dotyczących innych możliwych ruchów na rynku kierowców – głównie możliwego przejścia Sainza do Renault – czy Robert testował w symulatorze RB, żeby się z nim porównać i czy wyniki tych testów ostudziły zapał szefostwa Renault w pozyskaniu młodego Hiszpana? Tajemnicza mina Christiana Hornera pytanego o te testy tylko podsyca naszą wyobraźnię.

A kibice rozpoczynają przygotowania do testów na Hungaroringu, poprzez wspólne umawianie się na wyjazd.

Niki Lauda: Robert Kubica? Nie mogę się doczekać jego powrotu! – 19 lipca pojawia się artykuł Piotra Koźmińskiego (link) z wywiadu z Nikim Laudą, w którym możemy przeczytać, co na temat powrotu Roberta sądzi 3-krotny mistrz świata Niki Lauda, który sam po tragicznym wypadku w 1976 roku, powrócił do ścigania i w 1984r. zdobył kolejny tytuł. Oczywiście, nie można jeszcze przesądzać, bo wciąż to jest nieoficjalne, ale powiem wprost: nie mogę się już doczekać powrotu Kubicy. To jeden z największych talentów, a może i największy, który pojawił się od wielu lat w Formule 1. Zawsze mówiłem o nim, że to chłopak, który nie wie, co to strach. Odważny, szybki, inteligentny i precyzyjny. Talent czystej wody” Takie słowa byłego mistrza, który ciągle aktywnie uczestniczy w życiu F1 to miód na nasze serca, Austriak jest również przekonany co do dalszej kariery Roberta, jeśli wyniki testów będą pozytywne:“Zaufajmy logice: skoro testuje, to przecież nie chodzi tu o zabawę. I on, i zespół sprawdzają, czy jest gotowy, żeby znów się ścigać. Jeśli się okaże, że jest, to dostanie drugą szansę w F1. Jestem pewien na 100 procent, że ktoś po niego sięgnie.“

fot. East News

Kubica: Mogę wrócić jako taki kierowca, jakim byłem.19 lipca pojawia się artykuł Georgio Terruzziego w Corriere della Sera (link), tłumaczenie można poczytać u nas w klubie (link). Za pośrednictwem portalu Italiaracing, Alessandro Alunni Bravi informuje, że nie ma potwierdzenia testów Roberta Kubicy na Hungaroringu, czym wprawia Kibiców w wielkie zakłopotanie.

Oficjalnie Robert Kubica testować będzie na Hungaroringu

Robert Kubica F1

24 lipca Cyril Abiteboul informuje, że w środę, 2 sierpnia na Hungaroringu polski kierowca będzie testował R.S.17. Tym samym Kubica zrobi kolejny, bardzo ważny krok w kierunku swojego powrotu do królowej motorsportu.

I rozpętało się tornado newsowe oraz tornado w klubie.

Mark Hughes “Dlaczego warto czekać na Kubicę.”Dziennikarz ze Sky Sports, w reakcji na informacje o testach, wspomina dotychczasowy wkład Roberta w F1: “Na wiele sposobów tamto pół sezonu w 2006 roku robiło największe wrażenie. Na oponach Michelina o dużej przyczepności, których używał zespół, Kubica był w stanie atakować zakręty z niesamowitym pędem. Chyba lepiej niż ktokolwiek w tamtym czasie łączył wejście w zakręt z dohamowaniem. W piątkowym treningu w Montrealu był szybszy od wszystkich o niewyobrażalne 2 sekundy i było to dokładnie widać na torze.To jak przejeżdżał zakręty 3-4 tamtego dnia na zawsze pozostanie w mojej pamięci. To wciąż jest najszybsza jazda jaką kiedykolwiek widziałem. Pamiętam jak jednego dnia w 2008 Martin Brundle wchodząc do kabiny komentatorów po obejrzeniu sesji treningowej przy torze, powiedział ‘W tym zakręcie Kubica ciśnie 10 procent mocniej niż ktokolwiek inny.’ – dokładnie wiedziałem co miał na myśli.”

Andrew Benson, BBC: “Czy Kubica na prawdę może wrócić do F1 w tym roku?”- “Jeśli Kubica udowodni, że jest jakkolwiek blisko swoich byłych możliwości to postawi Renault w obliczu trudnego wyboru. Zespół od jakiegoś czasu rozważa wymianę swojego drugiego kierowcy Joylona Palmera, ponieważ w tym sezonie zbyt odstaje on od lidera zespołu Nico Hulkenberga. Jeśli Kubica pomyślnie przejdzie test na Węgrzech to trudno będzie się oprzeć pokusie ściągnięcia go na Grand Prix Belgii 25-27 Sierpnia. Powrót Kubicy byłby jednym z najznakomitszych powrotów w historii sportu.” Benson powołuje się również na źródło bliskie Kubicy, według którego: “Robert jest gotowy do powrotu na jego poziomie.”

Nico Hülkenberg: “Kto zda ten test, ten może jechać w każdym GP.”Test na Hungaroring będzie testem ostatecznym. Również Nico Hülkenberg tak to widzi: “Hungaroring to jeden z najbardziej wyczerpujących fizycznie torów, ponieważ ma tylko jedną prostą, na której można odpocząć. Poza nią cały czas kręcisz kierownicą. Po wyścigowym weekendzie tor jest nagumowany. To oznacza, że jest maksymalna przyczepność. Kto zda ten test, ten może jechać w każdym GP.”

Charlie Whiting: “Dla Kubicy nie będzie wyjątku.”Whiting, zapytany o licencję Kubicy powiedział: “Robert posiada, tak jak każdy inny, licencję A związku krajowego. Proces wydania licencji obejmuje również badania medyczne.” Czego wymaga FIA, to test wysiadania. “ Tutaj również dla Kubicy nie będzie wyjątku.”

Hungaroring – Zaczęły się przygotowania na Hungaroring wśród kibiców. Powstał przewodnik dla kibiców wyjeżdżających (link). Prywatnie umawiają się na wspólne wyjazdy, by było ich więcej ale wszyscy we wspólnym celu, zobaczyć Roberta w najnowszej specyfikacji bolidu Renault RS17. Emocje dotyczące spekulacji Marka Hughs, iż Robert może wystartuje w GP Belgii, ostudził Abiteboul : Palmer pojedzie w GP Belgii – Kubica może być opcją na 2018.

Pojawił się materiał na stronie motorsportu dotyczący historii Roberta:

Dziennikarze komentują to wszystko w taki sposób: Franck Montagny komentujący dla Canal+ : “Czekamy do środy na Kubicę. Ja nie będę obserwował czasów, bo to nie ma sensu. Będę patrzył na reakcję inżynierów i to mi wystarczy by znać odpowiedź”

Horner potwierdza, że zespół Renault wynajął symulator Red Bulla i Robert testował w ich symulatorze…


SIERPIEŃ


Robert Kubica w paddocku tak jak obiecał w kasku i w najnowszej specyfikacji bolidu RS17.

 

Robert Kubica wrócił w wielkim stylu!

31 lipca Robert Kubica po zapoznaniu z torem przed środowymi testami F1 na Hungaroringu powiedział: “Wygląda tak samo, jak paddock sprzed sześciu lat.”. Robert przyjechał na Hungaroring i zaliczył poprzedzający testy sprawdzian ewakuacji w obecności Jo Bauera, potem przeszedł się dookoła toru a jak tylko pojawił się w paddocku to powiedział, że jest tu tak samo jak 6 lat temu. Na Roberta czeka wielu mechaników, których zna jeszcze z 2010 roku (jego ostatniego w F1) i bolid, z którym musi się zapoznać począwszy od pozycji za kierownicą.

 

Media oszalały. Telewizja TVN24 przepytała też kibiców z klubową flagą: “Flaga, była z nami wszędzie. Przyjazd tutaj, to było oczywiste.” Czy były wahania ? “Pan sobie żartuje”odpowiedział ze śmiechem Jacek, dodając “Rozwód mi grozi, ale wahania nie było”.

Pojawił się wywiad z Robertem (link) “Przygotowywałem się długo i dokładnie. Jestem spokojny. Niech to nam wystarczy w tym oczekiwaniu. W środę mamy sporo czasu. To nie są rajdy, gdy masz jeden przejazd i jesteś oceniany po nim. Mam cały dzień i będę mógł podejść do mojego zadania spokojnie.” – to zdanie chyba mówi nam wszystko.

Dzień testu Hungaroring 02 sierpnia 2017 – Rzesza kibiców zalała trybunę toru na Hungaroringu, co jest już rekordem, gdyż nigdy do tej pory na testach nie było tylu kibiców dla jednego człowieka, idola.

Fot. GPUpdate.net

Na oficjalnym TT Renault RS pojawia się wiele znaczący twitt o kibicach :

Na oficjalnym kanale F1 możemy zobaczyć wywiad po testach i skrót relacji:

Andrew Benson opisuje całą drogę Roberta w artykule dla BBC (link).

Na koniec dnia testowego nastąpiło coś co długo zostanie zapamiętane w całym świecie F1. Jak to mówią tego jeszcze nie grali. Podziękowania Kibiców dla całego zespołu Renault, wprawiły ekipę RS w niemałe zakłopotanie, było to widoczne ale jeszcze kibice nie zdawali sobie sprawy – dlaczego. Zespół też odwdzięczył się podziękowaniem za doping i oklaskami. Słynne już Merci Renault zabrzmiało na torze:

Testy oczami ekspertów (link) Warto poczytać.

Nico Hülkenberg o testach Kubicy – “Nie było mnie wprawdzie na miejscu, ale oczywiście otrzymałem informacje i czasy okrążeń” powiedział Nico Hülkenberg w rozmowie z motorsport.com “Sądzę, że dla niego był to wielki comeback.”, “To dosyć imponujące, po takim wypadku i tak ciężkich obrażeniach jeździć znowu nowoczesnym bolidem F1 i do tego pokonać 140 okrążeń – przede wszystkim na takim torze jak w Budapeszcie, który fizycznie jest bardzo wymagający. Należy mu się za to szacunek.”. Hülkenberg uważa, że “wyniki wydawały się być dobre.” Niemiec powiedział: “Nie jestem pewien, co się wydarzy, co chce zrobić Renault, ale test wypadł w porządku.”

Testy na Hungaroring oczami Klubowej koleżanki Ewa (Akslugor) – (link)

Cyril Abiteboul: „Nie mamy wyboru, musimy przyznać, że oceniamy Roberta, ale to nie jest na ten rok. Palmer wie, że ma jednoroczny kontrakt i całkowicie rozumie, że zespół musi sprawdzać opcje na przyszłość, ale mówię mu to samo co wam – że Robert jest planem średnio-terminowym. Absolutnie i zdecydowanie nie jest to plan na SPA.”

Ricardo Penteado o testach Kubicy – Ricardo Penteado, wiodący inżynier zespołu Renault jest zdania, że Kubica udowodnił na testach na Hungaroring, iż dysponuje wystarczającą siłą i prędkością, aby powrócić do ścigania w F1. “Najważniejsze jest, że Kubica nie miał paliwa tylko na jedno okrążenie. Drugą sprawą, która się wykrystalizowała jest ilość okrążeń, które przejechał – odpowiednik dwóch dystansów wyścigowych. Było 40 stopni, a Robert nie narzekał na wyczerpanie po opuszczeniu bolidu”. Penteado dodał, że Kubica mógł prowadzić z tylko niewielkimi zmianami kierownicy: “Nie miał trudności ”.

Co gdyby nie doszło do wypadku? Kubica i jego droga na szczyt F1 – Edd Straw z autosportu, przedstawia scenariusz kariery Polaka, gdyby nie doszło do feralnego wypadku. Na Kubicę czekał trzyletni kontrakt z Ferrari, zwycięstwa oraz walka o tytuł. Rozważania oraz opinia fizjoterapeuty Nico Rosberga (link)

Robert Kubica : Krok po kroku z powrotem do F1- Wywiad w F1 Racing z Anthony Rowlinsonem (link) oraz (link) z Mikołajem Sokołem

Robert Kubica – naturalny talent najwyższej próby – Eric Boullier, audycja (podcast) Autosportu redaktorzy Ben Anderson i Edd Straw i Karuna Chandhoka oraz Helmut Marko (Red Bull Racing) o powrocie Polaka do F1 (link)

Boullier Kubica ma naturalny talent najwyższej próby

Menadżer Kubicy : Jeśli Robert dostałby szansę, to by nie odmówił – pracujemy nad rokiem 2018 – Na łamach Dario Motori menadżer Polaka komentuje pogłoski o zastąpieniu Jo Palmera podczas GP Belgii przez Roberta Kubicę, a także wypowiada się na temat jego przyszłości w F1. „To tylko plotki, nigdy o tym nie rozmawialiśmy.” – mówi Alessandro Alunni Bravi i dodaje: „To prawda, że Robert jest gotowy, ale myślenie, że może zastąpić obecnego kierowcę byłoby zarozumiałe i nieuczciwe dla Renault. Ale jeśli dostałby szansę, to by nie odmówił.”

Czas oczekiwania i spekulacji dłuży się niesamowicie dla kibiców i dla Roberta. Ciśnienie rośnie i pojawia się wywiad Alessandro Alunni Braviego, menadżera Kubicy. W rozmowie z BBC powiedział, że celem było ścigać się dla Renault w 2018 i dodał: „Naszym celem było zostać potencjalnym kandydatem dla Renault na 2018. Celem nadal jest powrót jako kierowca wyścigowy, ale to nie zależy od naszych decyzji, nie jest to w naszej mocy. Jesteśmy wdzięczni Renault za możliwość testowania i właśnie czekamy, aby zrozumieć czy mogą być jakiekolwiek następne. Dla Roberta praca z Renault jest z pewnością priorytetem, ponieważ czuje się członkiem tej rodziny.”. Renault naraziło się kibicom po wypowiedzi Abiteboula, który zasugerował też, że ważnym czynnikiem byłby fakt, czy Kubica dałby radę potencjalnemu scenariuszowi, jaki mógłby mieć miejsce podczas wyścigu – na przykład zmiennym warunkom pogodowym i zamieszaniu na pierwszym zakręcie – czego od dłuższego czasu nie doświadczył. “Prywatne testy to jedno, ale zmienne warunki pogodowe podczas treningu lub zamieszanie krótko po starcie w Grand Prix, to zupełnie coś innego. Musimy wziąć to pod uwagę decydując, czy chcemy dalej iść tą drogą, czy nie.” “Więcej na ten temat nie chcę powiedzieć, żeby ukrócić spekulacje. Nie chcę z zainteresowania Robertem, czy życzenia wielu ludzi, zrobić zobowiązania dla Renault. Wszyscy życzymy sobie jego powrotu, ale to musi mieć też sens.” – zakończył. Więcej na temat wypowiedzi szefa zespołu w klubowym wpisie (link) i tu, gdzie Szef zespołu jasno mówi, że Robert nie jest żadnym planem B lub C. (link)


WRZESIEŃ


Ponownie nastaje czas spekulacji, poszukiwań wszelkich newsów i różnych domniemań przez kibiców, aż do GP Monzy. Kibice wietrzyli jakiś FP1 dla Roberta, lecz okazało się, że Robert pojawił się w Paddocku jako obserwator. Nie uszło to uwagi kibiców co zaowocowało dalszymi spekulacjami na temat przyszłości Roberta.

Kubica Monza F1

fot. Dimi PAPADOPOULOS

Potwierdziły się jednak przypuszczenia, iż Robert będzie komentatorem, gdyż oficjalnie Robert Kubica przebywał na Italian GP jako komentator SKY SPORT 1 ITALIA wraz z Con Carlo Vanzini i Roberto Chinchero sprawozdawcami włoskiej wersji SKY SPORT.

fot. Sky Sport

W trakcie transmisji dla Sky, Robert powiedział:– Obiecałem wrócić lub jako pilot lub komentator. Teraz jestem tu jako komentator i jestem bardzo podekscytowany”, ” – Nie wszystko zależy ode mnie. Żyję z dnia na dzień, ale ciągle mam nadzieję, że któregoś dnia będę mógł ponownie ścigać się pojazdem F1. Wierzę, że jestem w stanie pokonać swoje ograniczenia, że testy na Węgrzech rozwiały wątpliwości” , – Nie jestem jeszcze pilotem, ponieważ nie jeżdżę , ale są duże szanse “.

Pojawia się też artykuł Adama Coopera (link) z Bravim, że nie tylko Renault jest zainteresowane Robertem, tu można przeczytać więcej (link).

Widać ochłodzenie w stosunkach z Renault, Roberto Chinchero (link)

Prost o składzie kierowców Renault na sezon 2018 : “Chcemy się określić przed Singapurem”. Alain Prost o Alonso mówi: “Nie możemy zaoferować Fernando samochodu na miarę zwycięstwa, co musi być trudne dla kierowcy takiego kalibru. Dla nas, byłoby bardzo dobrze go mieć, ponieważ chcemy wygrywać i byłby mocnym filarem. Fernando wie, że nie możemy zapewnić mu mistrzowskiego samochodu w w 2018, ale w innym przypadku nie widzę go opuszczającego formule 1 na koniec sezonu”. Prost skomentował postawę Kubicy podczas testów na Hungaroringu “Poradził sobie dobrze.“, dodając “w Walencji był szczególnie zaskakujący.” Tymi stwierdzeniami poruszył wyobraźnie kibiców.

Robert udzielił wywiadu dla Mikołaja Sokoła i stacji Eleven:

Pojawiają się wymowne zdjęcia które kibice od razu analizują na swój sposób – wyobraźnia zaczyna działać…

Kibice mieli słuszne przypuszczenia. Media donoszą, że Felipe Massa po obecnym sezonie w F1, pożegna się z ekipą Williamsa na rzecz jazdy w Formule E. Zespół Franka Wiliamsa na miejsce Massy widziałby chętnie u siebie Fernando Alonso, ewentualnie Jensona Buttona. Jednak jeśli obydwie opcje nie będą osiągalne – propozycja padnie pod adresem Roberta Kubicy.

Wciąż nadal nieoficjalne, ale docierają już bardzo pewne informacje o umowie pomiędzy Renault, a Carlosem Sainzem Jr. Sainz ma zostać partnerem Nico Hulkenberga i zająć miejsce Jolyona Palmera.

Są pierwsze prasowe doniesienia o zainteresowaniu Robertem Kubicą przez ekipę Franka Williamsa. Williams przygląda się Kubicy i Perezowi na 2018 – napisał Dave Comerford z insideracing.com

Williams mógłby zaoferować Robertowi Kubicy niezwykły powrót do F1 po tym jak według przecieków Renault zdecydowało się podpisać kontrakt z Sainzem. Włoski portal formulapassion (link) informuje o wizycie Roberta w fabryce w Grove.

Williams: Alonso Czy Kubica?Mark Hughes czytamy w tym wpisie (link).

Motorsport-Total : Kubica w Williamsie ? – tam też musiałby coś udowodnić.“Kubica byłby dla Williamsa atrakcyjną alternatywą. Raczej mniej by kosztował, a wniósłby dużą poprawę wizerunku zespołu. Również u Williamsa musiałby jednak najpierw coś udowodnić. Najwcześniejszy możliwy termin to testy po zakończeniu sezonu w Abu Dhabi. A do tej pory wiele może się na rynku kierowców jeszcze zmienić.”,”Polak miał do tej pory związane ręce. W ciągu testowego programu Renault i Kubica zawarli umowę, aby do pewnego ostatecznego terminu nie podpisywać nic z innymi zespołami. Ten termin upłynął i Renault zdecydowało się na Carlosa Sainza. Tym samym drzwi dla Kubicy zostały zamknięte (w Renault)”.

Giorgio Terruzzi – “Robert Kubica: Kto To Widział?” wypowiada się dosadnie na temat decyzji Renault czym zdobywa wielką sympatię kibiców Roberta. Rynek kierowców F1 oferuje kilka lukratywnych posunięć i wiele niezrozumiałych ruchów kadrowych. Jednym z nich jest zachowanie Renault. „Chciałbym powiedzieć dwa słowa o Renault, którego zachowanie wygląda na naprawdę absurdalne.” – pisze Giorgio Terruzzi.

Aranżują dwa testy specjalnie dla Kubicy, starszym bolidem F1, gdzie Polak uzyskuje zdumiewające wyniki, potwierdzają sensacje i dają Robertowi test w Budapeszcie w bolidzie z 2017 roku. Facet zdumiewa, czyni cuda, pokazując kunszt i bezbłędną psychikę, ciężką stopę jakby nic się nie stało w samochodzie jakim nigdy nie jechał.”, „A potem ? Nic. Aż nadszedł temat Carlosa Sainza, którego transfer zostanie potwierdzony lada dzień. Jednak temat Sainza zostawmy, to dobry facet. Jednak nikt przez 12 miesięcy nie dał mi takich uczuć jak Kubica. Powrót nie tylko podniósł Robertowi morale i entuzjazm, ale zapoczątkował piękną euforię – w dość krótkiej opowieści o wspaniałych opowieściach.”.

Dziennikarz upatruje szansę Kubicy w Williamsie, a o obecną sytuację Polaka obarcza również sponsorów. „To czego w pełni nie rozumiem, to zachowanie sponsorów w tym przypadku, nie wspominając o Liberty Media. Zwłaszcza zmierzając się z pytaniem jaki kierowca, jaka historia i jakie informacje mogą wygenerować lepsze skupienie zainteresowania niż Kubica?”. Na koniec Giorgio Terruzzi przyznał, że Bernie Ecclestone, gdyby był dziś, gdzie był jeszcze kilka miesięcy temu, zdecydowanie rozwiązał by tę sprawę ku uciesze polskich fanów.

16 września tuż przed rozpoczęciem pierwszego treningu w GP Singapuru większość paddocku jak i media zajęte były doniesieniami o nowych umowach silnikowych, Renault z McLarenem i Toro Rosso z Hondą, gdy na Twitterze ukazała się sensacyjna wiadomość od Nico Rosberga, o rozpoczęciu współpracy z Robertem Kubicą przy jego powrocie do Formuły 1. Nie trzeba dodawać, iż jest to bomba informacyjna dla Kibiców.

Kubica Rosberg Menadżer Goodwood

Po sensacyjnym oświadczeniu Nico Rosberga, o zaangażowaniu się w walkę Roberta Kubicy w powrót do F1, Telewizja ElevenSports przeprowadziła wywiad z menadżerem Polaka – Alessandro Alunni Bravim, który przedstawia obecną sytuację naszego kierowcy (link) .

Motorsport.com: Kubica przetestuje bolid F1 z 2014 zespołu Williams – W niedzielę wyścigową GP Singapuru 17 września, serwis Motorsport.com informuje, o możliwych planowanych testach Roberta Kubicy bolidem F1 z 2014 roku z zespołem Williams na jednym z europejskich torów w momencie, gdy Formuła 1 będzie rywalizować w GP Malezji lub GP Japonii. Powodem takiego działania miałoby być uniknięcie wścibskich dziennikarzy na testach. Dodaje również, że firma Martini, która jest oficjalnym sponsorem zespołu Williams, może mieć znaczny wpływ na wybór kierowcy w kontekście firmowania tejże marki. Partner zespołowy Lance Strolla, musi mieć ukończone 25 lat, by móc wziąć udział w światowej alkoholowej kampanii reklamowej. Warunek te Robert Kubica spełnia.

Testy w przyszłym tygodniu? – Twitter i Facebook huczy, inne media też, o możliwych testach Roberta z zespołem Williams. Czy doświadczymy tego niebawem? A może już w następnym tygodniu?

Wywiad z Keke Rosbergiem sprzed 10 lat jakże aktualny (link)

22 września Robert melduje się w fabryce OLIMP SPORT NUTRITION – Olimp Labs

Gdzie udzielił fascynujących wywiadów które pojawiły się później w sieci:

część 1 

część 2 

część 3 

Dodatkowo został udostępniony backstage z Robertem który spowodował szerokie uśmiechy kibiców, gdyż dawno nie widzieli takiego uśmiechniętego i zadowolonego Roberta backstage Razem na szczyt

24 września Robert Kubica wystartował w kolejnym wyścigu kolarskim Granfondo colli del tartufo w San Miniato.

 

Wywiad dla Przeglądu Sportowego, Robert Kubica : „Trochę się u mnie dzieje. Więcej niż wydaje się z zewnątrz, bo nastał okres dłuższej ciszy, jeśli chodzi o nowe wiadomości z naszej strony. My po prostu pracujemy i staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla mnie na następny rok. Staramy się do tego podchodzić na zimno. Ze spokojem. Zobaczymy, co ta praca przyniesie. Teraz pracujemy nad jakimś fajnym rozwiązaniem na przyszłość, które sprawi, że znów będę kierowcą profesjonalnym. A czy to będzie Formuła 1, czy inne mistrzostwa, tak naprawdę teraz tego nie wiem. Staram się jednak znaleźć rozwiązanie, które umożliwi mi kontynuowanie tego, co zaczęło się podczas pierwszego czerwcowego testu w bolidzie Formuły 1. .”

Williams 25 Września potwierdził zainteresowanie Robertem Kubicą Przyglądamy się kilku kierowcom w perspektywie sezonu 2018, Robert Kubica jest jednym z nich”powiedział rzecznik prasowy Williamsa dla GPUpdate.net.

Rosberg przyjeżdża do Polski: Jestem w Polsce, bo chcę dopilnować by Kubica miał wsparcie całego kraju. 27 września do południa Nico Rosberg odwiedził Ministerstwo Sportu i Turystyki, a wieczorem był gościem programu Eleven F1:

a także wywiadu dla Super Expressu (link).

29 Września Paddy Lowe potwierdza zainteresowanie Robertem Kubicą.

Paddy Lowe - Williams - Robert Kubica


PAŹDZIERNIK


Williams, testy, poker, skoki ciśnienia…

Plotki, insynuacje czas zacząć ponownie –Interesującą informację podczas weekendu GP Malezji przekazał belgijski dziennikarz Pierre van Vliet (link). Z jego relacji wynika, że Kubica miał uzyskiwać lepsze czasy od Verstappena i Ricciardo w symulatorze Red Bulla. Przypomnijmy, że podobnie było w symulatorze Renault, gdzie Robert także uzyskiwał lepsze wyniki niż etatowi kierowcy F1 (link). Christian Horner dementuje plotki mając jednocześnie nadzieje, że Kubica podpisze umowę z Williamsem. Jest sporo plotek, ale bardziej prawdopodobny kierunek dla Polaka to Williams.” – powiedział szef Red Bulla. Wygląda na to, że kwestia testów Polaka z Williamsem nabiera tempa i mówi się już o dwóch dniach, na różnych torach.

Poznajemy dodatkowe owoce pobytu Roberta w OLIMP Labs w zeszłym miesiącu – W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach Przez dwa dni (30.09 – 1.10) trwała pierwsza edycja Fit Life Expo 2017. Na zdjęciach możemy zobaczyć Roberta Kubicę reklamującego shot przedtreningowy REDWEILER® SHOT „Polecam – Robert Kubica”

Kubica i di Resta odbędą testy bolidu Williamsa na Hungaroring – 3 października wypływa informacja : Mark Hughes twierdzi, że w październiku Robert Kubica i Paul di Resta odbędą testy dla zespołu Williams. Pierwszy z testów na torze w Silverstone 11 października ma służyć zapoznaniu się z bolidem Williamsa. Drugi, dwudniowy, na torze Hungaroring 17 i 18 października, ma przynieść wybór kierowcy na 2018. Pierwszego dnia, za kierownicą bolidu zobaczymy di Reste, natomiast drugiego dnia Roberta. Oba testy odbędą się w bolidzie z 2014 roku i będą miały charakter prywatny. Reuters podaje, powołując się na dobrze poinformowane źródło, że test nie będzie miał charakteru “Shoot-Out” pomiędzy biorącymi w nim udział wbrew burzy internetowej jaka się rozprzestrzeniła. Według dziennikarza BBC Andrew Bensona, Paul di Resta ma stanowić podczas testów na Hungaroringu punkt odniesienia dla Roberta Kubicy. Di Resta nadal ma szansę na zatrudnienie w przyszłym sezonie, ale w obecnej chwili główny wybór dokonuje się pomiędzy Massą i Kubicą” pisze Brytyjczyk.

Felipe Massa, będący w tym sezonie etatowym kierowcą w zespole Williams, jest pretendentem do fotela również na rok 2018. Brazylijczyk jest przy tym dobrej myśli “Mam w zespole ludzi po swojej stronie, którzy rozumieją coś z motorsportu” mówi Massa i dodaje “Prowadzę rozmowy. Zespół zna moje zdanie. Chcę zostać jeszcze rok. Wiem, na co mnie stać i jestem zmotywowany.” Przypomnijmy, że szefowie zespołu nie spieszą się z decyzją.

Zaczyna się nerwowe postępowanie Felipe Massy

Fakt, że Williams zastanawia się nad zastąpieniem Felipe Massy zdaje mu się nie psuć humoru. Wręcz przeciwnie – kierowca sprawia wrażenie mało zatroskanego w kwestii swojej sportowej przyszłości. “Dla mnie nic się nie zmieni. Wiem na 100%, co mogę dać zespołowi.”. Na pytanie czy będzie obecny podczas testów, odpowiedział “Nie będzie mnie na teście. Nie wiem też, czy to w ogóle jest prawda z tym testem. Nie mam pojęcia.” Mimo to wydaje się być dobrze poinformowany o szczegółach i wyjaśnia, dlaczego z testu nie będzie można wyciągnąć wniosków o potencjale Polaka “Czteroletni bolid jest zupełnie inny.”. Zostawiając go na przyszły sezon w zespole, Williams wiedziałby – w przeciwieństwie do Kubicy, czego może oczekiwać. Jeśli będę mógł zostać, zostanę i dam z siebie wszystko, żeby być na poziomie, na jakim jestem. Nie ma ostatecznego terminu, ale byłoby świetnie, gdybym dowiedział się (o decyzji) przed GP Brazylii.”

Lowe: “Potwierdzam testy Roberta Kubicy. Jeśli pokaże formę sprzed lat, będzie opcją.” 6 października Dyrektor wykonawczy zespołu Williams, Paddy Lowe, oświadczył, że jego team umożliwi Robertowi Kubicy i Paulowi di Resta przetestowanie bolidu. Zapytany, czy to prawda, odpowiedział: “Masz rację, przetestujemy tych dwóch kierowców.” i dodał: Chcę podkreślić, że to nie oznacza, że to jedyni kierowcy, których bierzemy pod uwagę. Rozważamy sporą liczbę kierowców, z których oni są dwoma opcjami.”

Podczas GP Japoni Nico Rosberg wypowiedział się na temat zawirowań:“Podczas testów z Renault udowodnił, że nie ma wątpliwości, iż może przejechać pełny sezon. W trakcie testów na Węgrzech dwukrotnie pokonał dystans wyścigowy. Niczego nie musi więc udowadniać.” oświadczył aktualny mistrz świata.

Nico Rosberg, zapytany przez Eleven Sports F1 dlaczego Robert Kubica jest lepszym kandydatem od Massy, di Resty, Wehrleina i Palmera, odpowiedział krótko i zwięźle: “Bo jest z nich najszybszy.”

Tymczasem Roberta można było spotkać na Autodromo Varano.

fot Anna Teslenko

Testy na Silverstone (link)  . Cisza jaka zapadła po oświadczeniu Paddyego Lowe na temat testów, wzbudzała ogromne zainteresowanie kibiców w poszukiwaniu potwierdzenia daty oraz czasu. Kibice w Anglii zostali poproszeni o zrobienie rozpoznania czy ktoś coś wie. Do samego rozpoczęcia testów nic nie było wiadomo. Tor został wypożyczony na prywatne testy. Ale gdzie diabeł nie może tam kibica Roberta pośle. Nieoficjalne doniesienia sugerowały, że test będzie 11 października. Wobec powyższego, grupa kibiców pojechała sprawdzić na tor Silverstone czy coś się dzieje. Niestety ochrona została bardzo mocno wzmocniona i większą cześć testów oglądaliśmy – jeśli można nazwać to oglądaniem – “za krat”. Nasz Klubowicz Parkers z bezpośredniej bliskości toru wklejał relacje.

Udało się nawet Parkersowi zasiąść na trybunie…

AUTOSPORT – cytuje słowa Williamsa o dzisiejszych testach Roberta Kubicy “Testy były udane”. Zespół nie podaje więcej szczegółów tzn, ilości okrążeń i czasów ze względu na prywatny charakter testów. W następnym tygodniu kolejne testy Roberta z Williamsem, tym razem na węgierskim Hungaroring, który trzeba przypomnieć jest szczęśliwym torem dla Kubicy.

12 października wypowiada się Berni Ecclestone i ma radę dla Claire Williams i Paddy Lowe: “Gdybym był Williamsem, to bym na pewno próbował go zakontraktować. Być może stracą na koniec sezonu Felipe Massę, który i tak wydaje się mieć dosyć, ale Robert mógłby obudzić tam wiele osób. Osiągnięcia zespołu powinny były być ostatnio i tak lepsze, przy czym nie wiem, czy problem leży po stronie kierowców. Tego nikt nie wie. Byłoby więc dobrym pomysłem, zatrudnienie kogoś szybkiego, żeby się o tym przekonać.”

 

LOTOS : Na pojawiające się spekulacje możliwego sponsoringu Roberta przez Lotos, grupa wypuszcza dementi: “Grupa LOTOS zdecydowanie zaprzecza doniesieniom medialnym dziennikarza Anthony’ego Rowlinsona jakoby zamierzała wspierać finansowo zespół Williams Martini Racing, aby zapewnić powrót Roberta Kubicy do Formuły 1. Wprawdzie produkowane przez LOTOS najlepsze paliwa na pewno pomogłyby Williamsowi odzyskać mistrzostwo świata jednak Grupa LOTOS nie ma i nie zamierza mieć żadnego wpływu na decyzje Williamsa w sprawie zatrudnienia najszybszego kierowcy świata.”

Jednocześnie LOTOS organizuje ankiete czym wzbudza akcje wsparcia kibiców:

Mario Igor Rossello : Ręka nie przeszkodzi Robertowi Kubicy w F1. 16 października pojawia się wywiad z Profesorem Mario Igor Rossello (link), który przeprowadzał operacje Roberta Kubicy bezpośrednio po wypadku w 2011 roku. Artykuł pojawia się w odpowiedzi, prawdopodobnie, na dywagacje pesymistów, którzy mają obiekcje nawet po tylu testach…co do sprawności fizycznej Roberta. Zawsze się znajdą. Najpierw twierdzili że nie możliwe … by następnie szukać fitnesu… a w kolejności następnej negować sprawność fizyczną ….

Rossello Czy Kubica wróci, nie dotyczy w tej chwili medycyny. F1 to polityka i pieniądze

Kubica – drugie testy z Williamsem, tym razem na Hungaroringu – 17-18 październik po dniu testowym na torze Silverstone, gdzie Robert Kubica i Williams mieli dzień tylko dla siebie, przyszedł czas na zapowiadane kolejne testy. Węgierski tor Hungaroring na dwa dni będzie zarezerwowany tylko i wyłącznie dla zespołu Williams. Paul di Resta i Robert Kubica będą mieli po jednym dniu na jazdę. Kibice jak zwykle nie zawiedli, choć znów testy były prywatne i ochrona nie wpuszczała na tor. Prym wiodła Klubowa ekipa.

Spora grupa fanów wraz z pewnymi dziennikarzami metodą chałupniczą mierzyła czasy Roberta.

Po kolejnych tajnych testach Williamsa i krótkiego komunikatu, nie otrzymujemy żadnych konkretnych informacji z Hungaroringu. „Robert Kubica zakończył kolejny produktywny test.” poinformował sucho Williams, dodając “Nie będziemy ujawniać żadnych dalszych informacji dotyczących testów, ponieważ kontynuujemy nasze oceny”. Dyrektor techniczny zespołu Paddy Lowe, obecny w Austin, nie chce komentować wyników testów Polaka na Silverstone i Hungaroring. „Nie mogę teraz niczego komentować. Mogę tylko powiedzieć wszystko to, co każdy wie. Mamy na przyszły sezon kilka opcji” – mówi Brytyjczyk. „Dobrze wiemy, co się dzieje na rynku i zdajemy sobie sprawę, w jakich elementach potrzebujemy wzmocnień. Już teraz zrobiłem kilka zmian w projekcie na 2018 roku. Jestem usatysfakcjonowany z tego, co się dzieje w naszym teamie. Kocham moją pracę. Teraz mam szansę nadzorowania całego projektu. Abyśmy znów wygrywali, potrzebujemy świetnych inżynierów i tego, aby wszystko znakomicie pracowało. Jeśli tak będzie, to łatwiej będzie ściągnąć nowych inwestorów i powiększyć budżet” – kontynuuje dyrektor techniczny Williamsa. Plotki z padoku w Austin przed GP USA powiadają, że Kubica dostarczył Williamsowi tak cennych danych podczas testów w symulatorze w Grove, że jego wskazówki wpłynęły nawet na set-up stałych kierowców Felipe Massa i Lance Stroll’a.“Nie wiem, skąd się to wzięło” skomentował Paddy Lowe, dyrektor techniczny zespołu Williams, dodając uzupełnienie: “Co nie znaczy, że dementujꔟródło: Motorsport-Total.

Klub organizuje konkurs na koszulkę z autografem Roberta. Pytanie konkursowe brzmiało:
Spotykasz Roberta Kubicę, który właśnie po długiej i ciężkiej walce wrócił do F1. Napisz w jednym zdaniu – co powiedziałbyś / aś Robertowi w trakcie ewentualnego spotkania się z nim”. Przesłane do klubu odpowiedzi ścisnęłyby niejednego za gardło twardziela a tu wyniki (link)

Wygraj Koszulke z Autografem Roberta Kubicy z Limitowanej serii One Of 120 - Olimp

Od Andory po F1 – skrócona wersja całej historii (link). Nasz Klubowy DaroGP, nocami montował skróconą historię do utworu jakże tekstowo zbliżonego do historii Roberta : Try Walking In My Shoes


LISTOPAD


Kubica – zgodnie z planem, a w mediach wrze – Pojawiająca się cisza w informacjach oficjalnych z obozu Roberta jak i Williamsa powoduje natłok plotek oraz niesprawdzonych informacji. Kibice zaczynają nerwowo reagować na każde domniemania. Więcej o nastrojach w naszym klubowym wpisie (link).

Robert Kubica na ostatniej prostej w powrocie do Formuły 1? Ciąg zdarzeń oraz artykułów i doniesień przyprawia kibiców o istny zawrót głowy połączony z palpitacją serc. 10 listopada Massa ogłasza emeryturę, Kubica opcją na testy w Abu Zabi, “Robert jest z jedną opcji na posezonowe testy w Abu Zabi” – mówi dyrektor techniczny Williams Paddy Lowe.

Publikują się nieoficjalne wieści o zakontraktowaniu Roberta w Williamsie na 2018

W środę 15 listopada na łamach serwisu motorsport.com Roberto Chinchero dziennikarz Sky Italia i przyjaciel Polaka napisał, że Kubica weźmie udział w testach opon Pirelli po ostatnim wyścigu sezonu w Abu Zabi. “Polski kierowca po raz pierwszy będzie miał okazję sprawdzić obecny bolid Williamsa FW40 po tym, jak zaliczył testy na Silverstone i Hungaroringu za kierownicą modelu z 2014 roku” .

“Dla Kubicy test na Yas Marina wydaje się być wstępem do pełnego powrotu do F1, porozumienie z Williamsem jest już bardzo blisko. Według doniesień z Interlagos, do uzgodnienia pozostało już tylko kilka szczegółów” – twierdzi Chinchero podkreślając, że polski kierowca jest pierwszym wyborem dla zespołu Williamsa Martini Racing. Przytoczymy jeszcze wypowiedz współzałożyciela zespołu Williams, Sir Particka Head’a, współtwórca ekipy Williams. – Robert należał do najwybitniejszych kierowców– oświadczył Head, były wieloletni dyrektor techniczny Williamsa, w roku 2015 uhonorowany przez królową Elżbietę II tytułem szlacheckim – Ciekawe, czy wciąż ma serce do wyścigów? Czy fizycznie jest przygotowany do powrotu? Jeżeli tak, to będzie doskonałym wyborem. Obrażenia jego ręki są jednak bardzo poważne, trzeba je dokładnie sprawdzić i przeanalizować.

Oświadczenie zespołu Williams Martini Racing “Rozmowy z Robertem Kubicą nadal trwają i wciąż nie wiadomo, kto zajmie miejsce Felipe Massy w sezonie 2018. Wydamy oficjalny komunikat w tej sprawie, gdy tylko będziemy mieć coś do zakomunikowania. Nie planujemy jednak żadnego oświadczenia w ten weekend w Abu Zabi.”

22 Listopada możemy nareszcie oficjalnie napisać, Robert Kubica weźmie udział w oficjalnych posezonowych testach F1 w Abu Zabi (28-29 listopada). Kubica zasiądzie za kierownicą bolidu podczas obu testowych dni.

Robert Kubica na testach w Abu Zabi

Dyrektor zespołu Williams Rob Smedley do spraw osiągów dla Sky Sports o decyzji i planach dotyczących Roberta Kubicy, studzi rozpalone emocje kibiców oraz Krzysztof Hołowczyc wierzący w powrót Roberta (link)

Robert Kubica Williams

 

Testy Pirelli Abu Zabi 28-29 Listopad 2017, (link)

Robert Kubica i Williams Racing Testy F1 w Abu Zabi

Testy Pirelli po GP Abu Zabi to wyśmienita okazja do jazdy dla Roberta Kubicy w najnowszej specyfikacji bolidu. Kubica dostał, aż dwa testowe dni – to jest naprawdę bardzo dobry prognostyk jeśli chodzi o współpracę z Williamsem. To ostatnia prosta w powrocie do F1…. Dużym zaskoczeniem było zakontraktowanie na testy Sergieja Sirotkina przez ekipę Williamsa. Sirotkin jest kierowcą testowym w ekipie Renault. Kibice nie spodziewali się jeszcze w najczarniejszych snach w jakim celu został zatrudniony do testów.

fot. Cezary Gutowski

Robert powiedział po pierwszym dniu testów:Byłbym rozczarowany, jeśli nie będzie dalszego ciągu, bo czuję się bardzo pewnie i komfortowo, ale wiem też, przez co przeszedłem i mogę się cieszyć i poczuć nawet trochę dumy z tego, co już osiągnąłem.

fot.Williams Racing

Dzień 2 – Środa – Dziś Robert Kubica za kierownicą bolidu Williamsa spędził dwie godziny. Robert przejechał 30 okrążeń przez cały czas kontrolując tempo, by w ostatnim przejeździe na oponach hypersoft uzyskał najlepszy czas 1:39.485. Był to najlepszy rezultat zespołu z Grove podczas obu testowych dni. Robert zadomowił się w zespole. Fakt ten, mogą potwierdzać wypowiedzi dziennikarzy o tym co działo się po dzisiejszych jazdach.“Gdy już Kubica zjechał, a mechanicy zasłonili garaż, ze środka słychać było brawa.” “Zespół Williams Martini Racing zabronił Robertowi udzielać wywiadów po dzisiejszych jazdach.”

Kubica Williams f1 Pirelli

fot. Aldona Marciniak

 

Krajobraz po testach Pirelli – czekamy na decyzję zespołu Williams.

Testy, testy i po testach… Po kolejnym trzęsieniu ziemi dalej musimy czekać, a napięcie rośnie jak u Hitchcock’a, w tym roku Robert nas nie oszczędza i serwuje nam kolejne zawieszenie akcji w najciekawszym momencie… Ratuje nas to, że mamy za sobą doświadczenie.


GRUDZIEŃ


Robert Kubica na Autosport Awards 2017!

Robert Kubica na Autosport Awards 2017

fot. Motorsport.tv

3 grudnia Lewis Hamilton i Sebastian Vettel kolejny raz staną naprzeciwko siebie. Tym razem podczas ogłoszenia zwycięzcy w Londynie. Na gali wśród zaproszonych gości znalazł się Robert Kubica, który podczas gali będzie wręczał nagrodę dla najlepszego kierowcy rajdowego roku.

Dokładnie 33 lata temu (7 grudnia 1984 roku) urodził się w Robert Kubica!

Robert Kubica obchodzi dziś 33 urodziny

Robercie. .. Niech odpowiedź zespołu Williams Martini Racing będzie wymarzonym prezentem urodzinowym dla Ciebie. W dniu Twoich 33 urodzin, z całego serca życzymy Ci powrotu do Formuły 1 w 2018 roku!

Robert obchodził swoje urodziny w doborowym towarzystwie

 

 

Kubica na Memoriale Bettegi 2017 : Celne rady Polaka doprowadzają do zwycięstwa Tobia Cavallini!

Tobia Cavallini - Robert Kubica - Memorial Bettega 2017

fot. Tobia Cavallini

Czas oczekiwania na decyzję Williamsa trwa, a Robert Kubica od testów w Abu Zabi, jako kibic uczestniczył w Monza Rally Show, a obecnie w Memoriale Bettegi. Dziś Polak służył radami i jak się okazuje, były one bardzo celne, dając zwycięstwo w Bolonii Trofeo Italia WRC – Tobia Cavallini, który zapewnił sobie tym samym udział w Memoriale Bettegi. “Pomoc Roberta miała decydujące znaczenie, szczególnie w wyborze opon na finał. Ten wybór zadecydował o zwycięstwie” – powiedział po finalne przyjaciel Roberta Kubicy – Tobia Cavallini. Tobia to nie jedyny kierowca, który korzystał z cennych rad Kubicy.

Robert Kubica w Williamsie, dochodzą słuchy o decyzji co do składu Willimasa w dniu 15 grudnia… W sieci w ostatnich dniach pojawiają się najprzeróżniejsze teorie na temat, czy Robert Kubica będzie zakontraktowany oraz innych kierowców mogących aspirować do fotela Williamsa w roku 2018. Robert Kubica zapytany w ostatnim wywiadzie na gali Autosport Awards, na temat pogłosek dotyczących decyzji Williamsa odpowiedział, w swoim stylu: “Nie znam ich decyzji. Kiedy ją poznam, poznamy ją wszyscy.”

Krzysztof Hołowczyc wypowiada się ciepło o Robercie oraz o możliwych zawirowaniach wokół kontraktu.

Roberto Chinchero wieszczy, iż Williams wybrał Sirotkina – Najbliższy Robertowi w ostatnim czasie dziennikarz, Roberto Chinchero pisze, że zespół z Grove wybiera młodszego Sirotkina, co daje najmłodszy tandem we wszystkich zespołach, gdyż łącznie z Lancem Strollem będą liczyli 41 lat. Dziennikarz piszę, że oficjalna wiadomość ma nadejść z obozu Williamsa w ciągu kilku dni. Newsa podał portal motorsport.com (link). Trzeba dodać, iż Roberto Chinchero był na urodzinach Roberta Kubicy i istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że jest to zagrywka negocjacyjna, tak jak w przypadku artykułu z Kanady….Pozostaje, nam czekać cierpliwie na oficjalny komunikat. Więcej ciekawostek w naszym klubie włącznie z aktualizacjami (link).

W sieci wrze po publikacjach Chinchero oraz poszczególnych portalach a info z ostatnich dni wygląda tak:

Robert Kubica prawie na pewno w Williamsie,

Robert Kubica nie będzie w Williamsie,

jeszcze nie wszystko stracone…

Urasta chęć zorganizowania zbiórki finansowej dla Willliamsa przez kibiców, by podjął słuszną decyzję ws Roberta – tylko czy Robert by tak chciał?

Artur Kubica : Ciągle walczymy, żeby to Robert pojechał dla Williamsa. Nie wszystko jest stracone

Z przeprowadzonego wywiadu dla WP “Ciągle walczymy, żeby to Robert pojechał dla Williamsa. Nie wszystko jest stracone – mówi nam Artur Kubica, ojciec kierowcy. – Williams jest dość tajemniczy, zapowiedział ogłoszenie decyzji przed świętami. Mamy nadzieję, że będzie to dobra dla nas decyzja. A jeśli nie będzie jej przed świętami, to znaczy, że przynajmniej daliśmy jeszcze władzom Williamsa do myślenia. Podejmujemy działania, które mają przekonać do tego, by postawić na Roberta. Oczywiście chodzi o to, co dany zawodnik wniesie do zespołu. Czasami jednak nie umiejętności, doświadczenie czy potencjał kierowcy są decydujące, tylko liczą się pieniądze.”
“Gdy F1 przez głupotę i z bezmyślności zrezygnuje z Roberta Kubicy”“Nie chcę sobie łamać głowy nad pytaniem, dlaczego (…) Sirotkin, a nie Kubica”pisze Daniele Sgorbini. Dziennikarz włoskiego Autosprint uważa, że w tym wszystkim co się dzieje w F1 i Williamsie najważniejszy jest człowiek – Robert Kubica. Włoch wyjawia również, dlaczego jego zdaniem zespół Williams zwleka z decyzją. (link)
Finanse Williams Racing, a potencjał marketingowy Roberta Kubicy. Walka o ostatni wolny fotel w Formule 1 nadal trwa. Emocje skaczą z góry na dół. A wszystko podobno przez kasę. Wszystkie publikowane w mediach artykuły mają jeden wspólny mianownik – pieniądze. Kto da więcej? Na kim można więcej zarobić. Na tym polu również przeprowadzono dziesiątki analiz i porównań. Spojrzeliśmy jak wyglądają finanse zespołu Williams Martini Racing i wyobraziliśmy sobie jaki mógłby być potencjał marketingowy Roberta Kubicy. Bardzo ciekawe informacje przekazuje ceniony dziennikarz F1 Joe Saward “Robert Kubica (…) podobno ma, aż 11 milionów dolarów od polskiej sieci sklepów Żabka oraz PKP Energetyka.”. Wszystko włącznie z raportami finansowymi Williamsa (link).

Rosberg stara się o kolejny test dla Kubicy – Rozmowa telefoniczna którą otrzymał szef znanej ekipy z World Series Formula V8 3.5 – serii opartej na bolidach Dallara-Gigson, napędzanych potężnymi, ponad 500 konnymi silnikami powoduje szum informacyjny. Nico sprawdzał dostępność takiego bolidu aby Robert mógł ćwiczyć na torze jeśli Williams się zdecyduje.
Nic nie jest więc pozostawione przypadkowi. W tej walce umiejętności kierowców przeplatają się z interesami ekonomicznymi, strategiami, a nawet politycznymi rozgrywkami. Pamiętając, że obaj kandydaci mają za sobą różne osobiste historie to łączy ich to samo wielkie marzenie: stanąć na starcie w Australii. – informuje włoski dziennikarz LiveGp.it Marco Privateer – istny poker…

CVS Capital Partners i Żabka komentują doniesienia o ewentualnym wsparciu Roberta Kubicy

“Oficjalnie nie komentujemy tych pogłosek” – stwierdził dyrektor ds. marketingu CVC Capital Partners, Carsten Huwendiek. Natomiast rzecznik prasowy CVS David Sturken stwierdził “Nawet nie wiedziałem, że pojawiły się plotki łączące CVC z Kubicą. Muszę się dowiedzieć, co jesteśmy w stanie powiedzieć.” dodając, że CVC nie posiada już akcji F1.

Żabka natomiast komentuje sprawę tak:
“Odnosząc się bezpośrednio do zainteresowania naszą firmą w kontekście rozmów dotyczących ewentualnego powrotu polskiego kierowcy do F1 informujemy, że nie ma w tej chwili podstaw, aby w sposób wiążący potwierdzić zaangażowanie naszej firmy w sponsoring startów Roberta Kubicy”

Diario Motorsport (link): Jedyna opcja dla Williamsa – Ratyfikować umowę i ogłosić Roberta Kubicę! – W przededniu świąt Bożego Narodzenia, brazylijski serwis Diario Motorsport uraczył nas świetnym podsumowaniem autorstwa Américo Teixeira Juniora. Autor wyjaśnia, dlaczego to zespół Formuły 1 Williams Martini Racing powinien postawić na Roberta, jednocześnie nie rezygnując z Siergieja Sirotkina.

 

Riccardo Ceccarelli : Nikt nigdy nie dorównał Kubicy. Dużo ciekawostek od Ceccarelliego, można zobaczyć u nas w klubie (link)

Zgodnie z twoimi doświadczeniami w Formule 1, który z kierowców spośród leczonych przez Ciebie był najsilniejszy fizycznie i mentalnie? – pyta Antonio Russo z Toto Motori, który miał okazję rozmawiać z lekarzem.
Dr. Riccardo Ceccarelli : Trudno powiedzieć fizycznie. Powiedziałbym, że Trulli i Alonso zawsze mieli wysokie wyniki fizyczne. Ale mentalnie myślę, że nikt nigdy nie dorównał Kubicy.

Pomiędzy tymi wydarzeniami, które przytoczyliśmy były jeszcze inne prezentowane na stronach naszego klubu. Sporo się wydarzyło zarówno w życiu Roberta jak i w życiu kibiców.

Spekulacji, domniemań, wiadomości dziwnej treści, informacji od “znajomych”, zdań typu “Tata a Marcin powiedział..”, utworzyło i tworzy do dnia dzisiejszego atmosferę, w którą można wsadzić zapałkę by spowodować wybuch. Pomni doświadczeniem w oczekiwaniu – wszakże to już 6 lat – rekomendujemy wspierać i czekać na oficjalne komunikaty.

Widać z powyższej historii Roberta, że wszystko co jest półsłówkami bez oficjalnych potwierdzeń, może zawsze być widziane w inny sposób przez wszystkich a zwłaszcza osób krążących wokół tematu powrotu Roberta do królowej motorsportu.

My rekomendujemy słowa samego Roberta:

Robert Kubica “Nie znam ich decyzji. Kiedy ją poznam, poznamy ją wszyscy.”

 

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Robert Kubica - Klub Kibiców
o 08:00

Udostępnij:

error: Content is protected !!